Japonsko a Singapur dlouhodobě svádějí bitvu o nejsilnější pas podle žebříčku Henley & Partners Passport Index. V prvním kvartálu se země dělily o první místo, už v květnu ale japonský pas posílil a stal se světovou jedničkou, když umožnil obyvatelům bezvízově cestovat do 189 zemí. Nyní je to už 190 z 218 možných destinací.

O třetí místo se spolu dělí Německo, Francie a Jižní Korea, jejichž obyvatelé mohou bez zařizování víz vycestovat do 188 zemí. Čtvrtá příčka náleží Dánsku, Finsku, Itálii, Švédsku a Španělsku, na pasy těchto zemí lze bezvízově vyrazit do 187 států. Páté místo pak mají Norsko, Spojené království, Rakousko, Lucembursko, Nizozemsko, Portugalsko a Spojené státy americké.

Česká republika si drží bezvízový styk se 182 zeměmi společně s Novým Zélandem. Ještě v květnu byly obě země na sedmém místě, ale díky posílení jiných pasů spadly na osmou příčku.

Naopak nejslabšími pasy zůstávají irácký a afghánský, obyvatelé těchto zemí mohou bezvízově do pouhých 30 zemí. Jen o něco lépe se vede syrským a somálským pasům, které umožňují vycestovat do 32 států.

Největším skokanem je podle Henley & Partners Passport Index gruzínský pas, který si za poslední rok vylepšil skóre o 18 států a obyvatelé země mohou nyní bezvízově do 112 destinací.