Santa Cruz, Tenerife, Španělsko

Karneval v Riu je pro mnohé z nás nedosažitelný luxus — vyměňte jej proto za masopust na španělském Tenerife. Letošní největší karneval Kanárských ostrovů si za téma zvolil Karibik a koná se mezi 22. únorem a 5. březnem.

Vrcholem oslav je zapálení obrovské sardinky.

Vrcholem oslav je zapálení obrovské sardinky.

FOTO: Jesus DSousa

Nasaďte tedy vysoké boty, oblečte slušivý kostýmek a vplujte do pouličního reje. Vrcholem karnevalu je takzvaný Pohřeb sardinky, který připadá na Popeleční středu. Obrovskou rybu vyrobenou z papíru a dřeva doprovodí lidé v loďkách na moře, kde ji posléze spálí.

Ivrea, Itálie

Karneval v italském městečku Ivrea je oslava pro ty z vás, kteří se nechtějí držet zkrátka. Během tohoto masopustu se totiž každý rok strhne takzvaná Pomerančová bitva. Ta má připomínat vzepření místního lidu proti tyranii panovníků.

Cílem většiny pomerančů je král projíždějící Ivreou ve svém voze.

Cílem většiny pomerančů je král projíždějící Ivreou ve svém voze.

FOTO: M. Gjivovich

Městečkem v průvodu projíždí vůz s králem doprovázeným rytíři, který se má stát obětí většiny letících citrusů. Lidé se ale přirozeně nechají strhnout okamžikem a bitva má pak jediné pravidlo: Všichni proti všem. Ivrea je pak po oslavách pomeranči doslova vymalována. Karneval letos probíhá mezi 25. a 28. únorem.

Nice, Francie

Karnevalový průvod po Azurovém pobřeží s ohromnou květinovou výzdobou, tanečníky a gigantickými postavami si letos zvolil téma „Král energie“ a návštěvníkům nechává otevřené dveře jejich představivosti.

Dívky na karnevalu rozdávají přihlížejícím květiny.

Dívky na karnevalu rozdávají přihlížejícím květiny.

FOTO: Nicecarneval.com

Každoročně se tu odehrávají květinové bitvy, při kterých projíždějící slečny divákům hází z vozů čerstvě natrhané mimózy. Vrcholem oslav je podle Lucie Koutníkové z hotelového vyhledávače Trivago upálení karnevalového krále, jehož figurína je vyslána na moře. Letos se můžete zúčastnit karnevalu od 11. do 26. února.

Viareggio, Itálie

Druhý největší italský karneval se koná v toskánském městě Viareggio a Italové při něm naplno projevují svůj břitký humor. Masopust láká návštěvníky z celého světa především pro své alegorické vozy s obrovskými figurínami, kterým se říká „Corsi mascerati“.

Největším lákadlem karnevalu je průvod alegorických figurín.

Největším lákadlem karnevalu je průvod alegorických figurín.

FOTO: Viareggio.ilcarnevale.com

Ty představují karikatury známých osobností, politiků či sportovců, a dokonce se i hýbou. Karneval ve Viareggiu se koná mezi 16. a 19. únorem.

Binche, Belgie

Dlouhou tradicí se může chlubit karneval v Binche, který ve Valonském regionu patří mezi nejstarší oslavy. Ikonickým okamžikem oslav, díky kterému se karneval proslavil po celém světě, je masopustní úterý, kdy se místní muži obléknou do kostýmů „Gilles“ a na hlavním náměstí města se za zvuku bubnů pustí do tance.

Karneval v Binche

Karneval v Binche

FOTO: Vander Didier, Visualhunt.com

Také ale mezi přihlížejícími návštěvníky dokáží způsobit pořádný chaos. Karneval v Binche byl v roce 2003 dokonce zařazen organizací UNESCO do seznamu Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví a vy jej můžete na vlastní oči vidět od 26. do 28. února.