Slovinské cestovní kanceláře nabízejí i speciální výlety „po stopách Melanie Trumpové”. Během nich lze navštívit místa, kde manželka amerického prezidenta žila, studovala a pracovala. Zmínka o Melanii Trumpové je i na internetových stránkách, které tuto malou alpskou zemi propagují. „Vítejte ve vlasti nové první dámy Spojených států,” píše se tam.

Manželka amerického prezidenta si již ve Slovinsku najala právní firmu, která má chránit její jméno a pověst před zneužitím na množství produktů, které se poslední dobou začínají objevovat.

Trumpova manželka se narodila jako Melanija Knavsová v roce 1970 ve městě Novo Mesto, vyrůstala ale v Sevnici. Když jí bylo kolem dvaceti, Slovinsko opustila a začala se věnovat kariéře modelky. Naposledy údajně byla ve vlasti v červenci 2002, když Donalda Trumpa představovala rodičům. Obyvatelé Sevnice již prezidentský pár pozvali, aby obec navštívil.

Země vína i zelené hlavní město

Mnohým cestovatelům zatím zůstává skryt fakt, že ač je Slovinsko malé, patří k velkým a významným producentům znamenitého vína. Ve druhém největším městě Mariboru dodnes roste nejstarší dochovaný keř vinné révy na světě. Říká se mu stará trta a sběr plodů je každý rok velkou událostí. Jinak se ve Slovinsku nacházejí celkem tři oblasti, ve kterých se víno vyrábí. V části Přímoří je to pak i netradiční oranžové víno.

Slovinsko toho nabízí ovšem mnohem více. Lublaň se minulý rok stala Evropským zeleným městem — připojila se tak například ke Kodani v Dánsku, Nantes ve Francii či Bristolu ve Velké Británii, které se titulem pyšnily už dříve. V tomto případě však nejde o počet parků, ale o pozitivní ekologický přístup. Dříve totiž městu dominovala auta, dnes se zde ve velkém rozvíjejí třeba cyklostezky. Lublaň je malebná, plná památek a stojí za návštěvu. [celá zpráva]

Podél severní hranice Slovinska se táhnou Julské Alpy, které sportovce lákají v zimě i v létě. Zatímco chladnější období roku využívají třeba lyžaři, to teplejší je ideální k lezení po ferratách, které tamní hory protkávají. Přírodních krás je ale země plná. Cestovatele uchvátí třeba známý výjev Bledského jezera s kostelíkem na malém ostrůvku. [celá zpráva]

O Slovinsku čtěte také:
Krajinou nejstarší vinné révy světa. Slovinsko si opomíjení nezaslouží
Slovinské Přímoří má nádech Itálie, zvláštností je oranžové víno
Na panáka olivového oleje? Do baru ve Slovinsku
První pivní fontána na světě je ve slovinském Žalci
Na podzimní trek do Slovinska