Jeskyně mohou v létě fungovat také jako příjemný úkryt před žárem. Zatímco venku se teploty šplhají nad třicet stupňů, uvnitř zůstávají chodby pokryté ledem. Celá přístupná část je dlouhá pět kilometrů a návštěvníci si mohou vybrat z krátkého či dlouhého okruhu, jehož projití trvá hodinu a půl. Ale vždy je na co koukat.

Přirozenou krásu ledových útvarů doplňuje například barevné nasvícení v jedné z podzemních síní. Je ale třeba počítat s tím, že teploty jsou někde opravdu nízké. V jeskyni zvané Věžička klesají i k minus 17 stupňům Celsia, v těch přívětivějších se drží kolem nuly.

Nasvícení dodává jeskyni na kráse.

Nasvícení dodává jeskyni na kráse.

FOTO: Profimedia.cz

Další aspekt jedinečnosti dodávají jeskyni podzemní jezera, kterých je dohromady 70, a jsou napájena podzemní řekou.

Nespornou výhodou místa je i vysoká turistická frekventovanost. Poblíž bylo totiž postaveno středisko, kde se nachází hotel i restaurace. Samotné chodby v jeskyni jsou uzpůsobeny pro klasické prohlídky a není třeba žádné speciální vybavení.

Nejnižší teplota dosahuje k minus 17 stupňům.

Nejnižší teplota dosahuje k minus 17 stupňům.

FOTO: Profimedia.cz

Jeskyni obestírá i legenda, podle které se každá žena, která náhodou uklouzne na takzvané ženské cestičce a poraní si koleno, provdá za šlechtice. Něco podobného se zde totiž stalo jisté princezně, která se jen pár minut po opuštění jeskyně zasnoubila s vysoce postaveným šlechticem.