Kabina výtahu byla dlouhá desetiletí umístěna v přízemí objektu a turisté ji míjeli bez povšimnutí. Loni ale správa zámku nechala zrekonstruovat a zpřístupnit trafostanici objektu z roku 1902, o jejíž prohlídku je velký zájem. Zámek je jedním z nejstarších elektrifikovaných objektů na Moravě.

„Stále častěji přicházejí turisté, které nezajímá již jen prohlídka honosných komnat, ale i zázemí objektu, chtějí se podívat na půdy a do sklepů, zájem je i o historickou techniku," uvedl Holásek. To je důvod, proč památkáři výtah zpřístupní.

Hydraulický pohon

V ČR se dochovaly jen dva výtahy od firmy Wertheim. Jeden je v Lednici a druhý v soukromé vile v Karlových Varech. Výtahy si nechala do zámků instalovat šlechta na přelomu 19. a 20. století. Další lze najít například v zámcích Konopiště nebo Valtice.

Lednický výtah je zajímavý tím, že je hydraulický. Zdvižný stroj využíval tlaku vody. Píst v jeho složité strojovně v suterénu roztáčel naviják, který pak zvedal kabinu do druhého patra. Kabina je uměleckým dílem. Dubové dřevo v ní je plné ornamentů a je lakované. Vše dotváří zdobná litina.

Zámek v Lednici na Břeclavsku, který byl sídlem knížat z rodu Lichtenštejnů, patří mezi památky UNESCO. Jde o nejnavštěvovanější památku v ČR. Loni ji navštívilo 376 500 turistů, což je zhruba o 50 000 lidí více než v roce 2013.