„Zatím nám ještě turisté z České republiky přibývají, ale zůstávají u nás kratší dobu,“ upozornil Stano. Mladým Čechům způsobuje stále větší problémy slovenština. „Nová generace už nemá žádný vztah ke společné historii. Pokud se nezačneme o tuto novou generaci nějakým způsobem starat, tak nám český trh, který je nejdůležitější z hlediska počtu, začne postupně rapidně klesat. Nejtěžší výzvou je pochopit, čím bychom mohli oslovit českého turistu nové generace,“ uvedl na tiskové konferenci Stano.

Mladší generace českých turistů je jazykově dobře vybavena, a proto s oblibou navštěvuje jiné země světa než Slovensko. Starší generaci slovenština nezpůsobuje potíže a pravděpodobně i kvůli menší znalosti jiných jazyků se na Slovensko stále rádi vrací.

Češi jsou nadále nejpočetnější zahraniční klientelou na Slovensku. Na Slovensku se loni ubytovalo 493 tisíc Čechů. Tři z deseti hostů ubytovaných ve slovenských hotelích byli Češi. Do Bratislavy loni přijelo 87 tisíc Čechů. Nejvíc Čechů již tradičně mířilo do Vysokých Tater.