Belizská policie byla tamější veřejností hlasitě kritizována za otálení v obvinění osob, které se podílely na zničení 2300 let staré hlavní pyramidy na severobelizském archeologickém nalezišti Nohmul nedaleko města Orange Walk. Naleziště sice leželo na soukromém území, ale podle tamějších zákonů jsou všechny stavby z předhispánské doby chráněny zákonem. Teprve sedm týdnů po zničení stavby padla koncem minulého týdne první obvinění.

Stavbu zničila společnost De’ Mar’s, kterou vlastní Denny Grijalva se svou ženou Marií. Ti dali zřejmě příkaz dělníkům, aby na archeologickém nalezišti nabrali kámen pro silniční práce na severu země. Mezi obviněnými tak je i Emil Cruz, který obsluhoval těžký stroj, jehož pomocí byla cenná stavba zničena. Posledním obviněným je pak předák projektu, který je obviněný z úmyslného odstranění kamene z prastaré budovy, čímž cennou památku vědomě poškodil. Všichni byli soudem v Corozalu propuštěni na kauci.

Památka se nacházela severně od města Orange Walk

FOTO: David Ryneš, Yahoo Maps

„Ať budou tresty jakékoliv, Nohmul je nenávratně ztracen. Škody, které byly na hlavním chrámu napáchány, jsou nevratné. Je to pro mě nejsmutnější událost za desítky let, po které se v oblasti archeologie pohybuji,” uvedl vedoucí archeologických prací v Belize Jamie Awe.

„Má firma by měla být potrestána, protože jsme udělali něco špatně,” uvedl minulý měsíc Denny Grijalva. Všichni čtyři obvinění soudu však svorně uvedli, že se cítí být nevinní. Podle belizského deníku Amandala hrozí obviněným v případě, že je soud uzná vinnými, pokuta do výše 10 000 belizských dolarů (necelých 100 tisíc korun) a nespecifikovaný trest odnětí svobody. Soud byl odročen na 20. srpna.