Tamtamy rezonují, muži s pomalovanými obličeji tančí okolo ohně. Pohybu se zvláštní choreografií, která ani zdaleka nepřipomíná polku, valčík či cokoliv obvyklého ve středu Evropy, se oddávají s takovým zápalem, že se pomalu dostávají do transu. Na scénu náhle vstoupí šaman s krvavým kusem čehosi a… Co dál? Nevíme. Takhle nějak si výjevy z historie původního obyvatelstva Ameriky často představují filmaři, ale těžko říci, jak to při tajemstvím obestřených obřadech vypadalo doopravdy.

Cuzco, rozbořené město, kterému vrátili život cizinci

Osmdesát kilometrů od Machu Picchu leží Cuzco, kdysi dávno slavné hlavní město celé říše rozkládající se na území dnešního státu Peru. Konec jeho slavné éry znamenal příchod španělských dobyvatelů. Ti oblast vyplenili a město znatelně poničili. Hlavním městem se proto stala Lima, která jím je dodnes.

Zašlou slávu Cuzca nyní pomáhá navrátit Machu Picchu. Díky němu proudí do města davy návštěvníků, kteří odsud vyrážejí do k pozůstatkům inckého sídla vysoko v horách. Ročně sem přijede 1,5 milionu lidí.

 

Asi tři sta šedesát tisíc lidí bydlí v Cuzcu, městě s úžasným výhledem na okolní hory a výchozího bodu pro cesty do Machu Picchu.

FOTO: ESO travel

Krev tekla všem

Víme jen ze záznamů prvních kolonistů Ameriky, že se zdejší indiáni oddávali prapodivným a především velmi drsným obřadům, při nichž krev tekla proudem. Takové srdce právě zabitého člověka vložené na oltář podle nich bohy náležitě uspokojovalo. Přesvědčil se o tom nejeden voják z řad dobyvatelských španělských armád při kolonizování Jižní a Střední Ameriky.

Více o Peru najdete v článku Peru a Ekvádor: Poznejte tajuplné Machu Picchu a plovoucí ostrovy

Ale oběťmi se nestávali jen nepřátelští bojovníci, na oltáři mnohdy končili i příslušníci vlastního kmene. Žít v této oblasti v době rozkvětu středověkých měst zkrátka nebylo nic k závidění. Navíc si museli lidé usmiřovat několik bohů pro různé účely - obětovali pro ukončení epidemií nebo zažehnání špatné úrody, takže bylo nutné s patřičným odůvodněním občas sáhnout i do vlastních řad.

Možná to však bylo právě díky krvi obětí a přízni bůžků, že se lidem hovořícím kečuánským jazykem podařilo vybudovat tak impozantní město ve výšce, kde člověk zvyklý na příval polabského kyslíku lapá po dechu a polyká aspirin. Jak stavitelé dostali materiál na vrcholy čnící 2430 metrů nad moře a ještě ho opracovali do tak fantastické podoby, to se snaží rozluštit řešitelé dějepisných záhad již dlouhá léta.

Podívejte se na několik přehledů netradičních míst a staveb na Zemi:

Lamy se procházejí mezi zbytky obydlí Inků a pravděpodobně jim nedochází, jak ojedinělé je, že se stavby dochovaly ve výborném stavu jen bez střešních krytin.

FOTO: Patty Ho (Wikimedia Commons)

Machu Picchu spalo v zeleném kvetoucím hrobu

Teorie snažící se rozkrýt záhady nejnavštěvovanějšího místa v Peru se objevují už od roku 1911, kdy v parném červencovém dni Hiram Bingham uviděl to, o čem již slyšel, ale nedokázal si představit, že kdesi v horách u Cuzca se skutečně skrývá rozlehlé nedotčené město.

Machu Picchu patří mezi Nejzáhadnější stavby světa: Jsou dílem nadpřirozených sil? 

Archeolog z proslulé americké univerzity Yale tehdy stanul před dech beroucím výjevem: spousta částí dávného osídlení byla zarostlá, ovšem to, co pod vegetací prosvítalo, dávalo tušit, že se Binghamův výlet do And zapíše mezi největší objevné cesty dvacátého století.

Tradiční oděvy prostých Peruánců vynikají pestrými barvami a prostou účelností.

Tradiční oděvy prostých Peruánců vynikají pestrými barvami a prostou účelností.

FOTO: ESO travel

Zasáhli bohové, epidemie nebo válka?

Uprostřed ticha majestátních hor se z kopců vynořuje „Starý vrch“ (překlad výrazu Machu Picchu z kečuánštiny) a jeho rituální kameny, domy, oltáře, zdi, vše stavěné z kamene bez pojícího materiálu. Tuto technologii používali Inkové velmi často. Patrně měla své opodstatnění, neboť ze slavného města se zachovalo prakticky úplně vše, co po sobě jeho dávní obyvatelé zanechali, jen střechy (patrně slaměné) neodolaly přírodním podmínkám.

Machu Picchu je jen jedna z mnoha turisty oblíbených lokalit Jižní Ameriky. Tady jsou další:

Dodnes proto lze obdivovat tři tisíce schodů, které do města vedou, chrám zasvěcený bohu slunce, domy dělníků a rolníků, ale i obydlí smetánky. Proč takový ráj lidé opustili a zanechali jej na pospas vegetaci? Nejrozšířenějších teorie operují s ničivou epidemií nebo s válkou, při níž zahynula valná většina obyvatel, přičemž zbytek byl poté protivníky vyvražděn. Zachovalost Machu Picchu napovídá tomu, že by pravdu mohli mít i ti, kdo tvrdí, že Inkové opustili město náhle kvůli jakémusi znesvěcení místa. Vše jsou ale jen málo podložené dohady. Žádné nové písemné zmínky o městě se totiž nedaří dohledat.

Ani autobus, ani lanovka či dokonce vlak. Dostat bagáž na Machu Picchu pomůže jedině lama.

Ani autobus, ani lanovka či dokonce vlak. Dostat bagáž na Machu Picchu pomůže jedině lama.

FOTO: Alexandre Buisse (Nattfodd)

Macchu Picchu je perla Jižní Ameriky a v Peru nenajdeme místo, které by turisty, amatérské historiky a všemožné dobrodruhy lákalo více než toto ještě relativně nedávno zapomenuté město. Je opředené závojem tajemství, ale i bez něj má své osobité kouzlo. Může za něj okolní příroda, která jej kdysi pohřbila.

Inzertní sdělení: Vydejte se do Ameriky!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:


FOTO: ESO travel


Vydejte se na okruh po Peru!

Opravdu lamy plivou? Vážně každý Peruánec hraje na hudební nástroje tak dobře jako ti na českých ulicích? Tyto a další mýty o hornaté jihoamerické zemi si potvrdíte či vyvrátíte, pokud se vydáte na zájezd napříč Peru.

Divoký západ ještě nezkrotnul!

Těžba devastuje krajinu, ledovce odtávají, ale stále zůstává dost míst, kde se panenská příroda zachovala. Na západní polovině USA to je třeba Grand Canyon, pobřeží Big Sur nebo pískovcoví obři v Monument Valley.


Užijte si Peru a Chile s bonusem!

Západ Jižní Ameriky nabízí mnoho zajímavých míst - Machu Picchu, starobylé Cuzco, měsíční krajinu ve Valle de Luna... Vydejte se na výlet po těchto místech a dostanetete se i na tajuplný Velikonoční ostrov.

Čtěte dále:

Přečtěte si také o opiové problematice v Thajsku, o proslavených věznicích nebo se podívejte na článek o Velké čínské zdi.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán