Ostrov North Brother leží nedaleko Hell Gate, mezi zrádnou East River, Bronxem a Rickerovým ostrovem. Celý byl uzavřen roku 1963, nyní je labyrintem rozpadajících se ruin. Volně přístupný je jen ptákům. Okolí totiž hlídá ozbrojená pobřežní stráž, která zajišťuje, že se do karanténní zóny nikdo nedostane.

FOTO: fotobanka Profimedia

North Brother byl prvním karanténním střediskem, jež se otevřelo roku 1885. Dříve zde bývala nemocnice a drogové rehabilitační centrum, nyní se areál pomalu stává spíše pralesem.

Kovové spirálovité schodiště se šplhá skrz rozpadající se podlahu v nemocnici.

Kovové spirálovité schodiště se šplhá skrz rozpadající se podlahu v nemocnici.

FOTO: fotobanka Profimedia

Hlavní schodiště poseté kusy zdí, které se pomalu drolí na prach, dává tušit, že je budova už více jak 50 let opuštěná, stejně jako celý ostrov. Těžko lze uvěřit, že chodby a opuštěné haly byly domovem stovek pacientů, a také že tu místo řad stromů bývaly rušné ulice.

FOTO: fotobanka Profimedia

Úřady výjimečně otevírají ostrov nadšeným expertům. Nejaktuálnější snímky ponurého místa vytvořil místní historik a fotograf Ian Ference, který získal přístup do areálu. Podařilo se mu také poskládat střípky pozapomenuté historie.

"Zdravotnické zařízení bylo založeno jako násilný karanténní tábor pro lidi trpící infekčními nemocemi, například žlutou zimnicí nebo břišním tyfem. Žilo zde také šest lidí s leprou, které drželi v dřevěných chatrčích," vysvětlil Daily Mailu Ian Ference.

Historie ostrova

V 19. a 20. století vznikaly problémy s infekčními chorobami především kvůli velkému přísunu přistěhovalců. Před nástupem na North Brother mohly nemocné zachránit pouze peníze, bohatí se mohli léčit na soukromých klinikách.

Podmínky na North Brotheru byly primitivní, přeplněné pavilóny, stany a chalupy, jež byly rozmístěny okolo nemocnice. Úmrtnost pacientů byla dost vysoká. Navíc, když bylo špatné počasí, nedostal se k ostrovu trajekt a obyvatelé se rázem ocitli bez potravy.

Z fotografií a vide asi lze snadno představit, jaké to bylo místo nepopsatelného utrpení.

Z mnohých fotografií si lze snadno představit, jaké to bylo místo nepopsatelného utrpení.

FOTO: fotobanka Profimedia

Počátkem 20. století se úřady pokusily ostrov vyčistit a vystavět nové budovy s lepší zdravotnickou péčí. V roce 1942 se ostrov uzavřel, měli tam být umístěni veteráni z 2. světové války. Ale od tohoto projektu se také upustilo.

V roce 1952 přišla finální transformace - experimentální program na léčení drogově závislých. Když se tento projekt také nezdařil, byl zanechán ostrov vlastnímu osudu.

 Počátkem 20. století se úřady pokusily ostrov vyčistit a vystavět nové budovy s lepší zdravotnickou péčí.

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Yahoo Maps