První monarcha, který se procházel po chodbách nejstarší části Windsoru, byl Vilém Dobyvatel na konci 11. století. Od té doby se tam vystřídaly čtyři desítky panovníků. Jde o nejstarší královskou rezidenci na britských ostrovech a druhý největší (hned po Pražském) obývaný hrad na světě.

Windsor je už devět staletí rezidencí britských panovníků.

Windsor je už devět staletí rezidencí britských panovníků.

FOTO: Lucie Poštolková, Novinky

Dnes je hrad jednou z oficiálních rezidencí královny Alžběty II. Dvakrát do roka se tam konají velké ceremoniály. Ten první o Velikonocích a další v červnu, kdy královna uděluje v kapli sv. Jiří Podvazkový řád, jedno z nejvýznamnějších britských vyznamenání. Windsor je také využíván pro reprezentační účely. Panovnice tam přijímá zahraniční návštěvy, jimž chce prokázat zvláštní přízeň a důvěru.

Hradby i park

Královna a její choť, vévoda z Edinburghu, nejčastěji tráví volné víkendy právě ve Windsoru. Odbývá se tam také většina soukromých oslav, jako jsou narozeniny, křtiny nebo třeba svatby. Ta se tu naposledy konala 9. dubna 2005, kdy si následník trůnu princ Charles bral Camillu Parkerovou Bowlesovou.

Mohutné hradby vždy dávaly obyvatelům hradu pocit bezpečí. Celé sídlo je rozděleno na tři nádvoří, která zelenými trávníky a stromy připomínají spíše parky. Střední nádvoří s jezírkem a strmým srázem je jedním z nejfotografovanějších prostor windsorského hradu. Na vršku pohled rámuje Kulatá věž. Od pozdního jara do podzimu tu voní růže z královniny Jubilejní zahrady, která vznikla roku 2002 k výročí zlaté svatby Alžběty II. a vévody z Edinburghu.

Jedno z romantických zákoutí královniny zahrady

Jedno z romantických zákoutí královniny zahrady

FOTO: Lucie Poštolková, Novinky

Dolnímu nádvoří vévodí bohatě zdobené kaple sv. Jiří a Pamětní kaple prince Alberta, kterou nechala vybudovat královna Viktorie pro svého milovaného manžela. Kapli sv. Jiří začal stavět Edward IV. už v roce 1475, ale dokončil ji až Jindřich VIII. roku 1528. V ní dnes má pomník řada britských panovníků. Většina lidí se zastavuje u rakve Jindřicha VIII., který za svůj život vystřídal šest žen.

Státní apartmány

Na první pohled se zdá, že se příchozí dostane všude. Součástí prohlídkové trasy na horním nádvoří jsou totiž i státní apartmány s pozlaceným nábytkem, honosné a obrovské prostory, které uchvátí snad každého návštěvníka.

Ale ty jsou zčásti uzavřené od března do září, kdy tam pravidelně jezdí královská rodina, neboť právě v této části hradu jsou i soukromé prostory jeho víkendových obyvatel. Apartmány se stále užívají pro důležité návštěvy, při kterých se veřejnosti celé uzavírají. Na chodbách a v sálech, kam se návštěvníci dostanou, jsou mj. k vidění tisíce obrazů ilustrujících bohatou britskou historii.

V lucernách jsou úsporné žárovky.

V lucernách jsou úsporné žárovky.

FOTO: Lucie Poštolková, Novinky

Síň sv. Jiří, která je součástí státních apartmánů, měří na délku 55,5 metru a na šířku má devět metrů. Lehce se tam pak při slavnostních ceremoniích usadí až 162 královských hostů. Na stěnách visí desítka erbů a pod nimi jsou vypsána jména všech rytířů Podvazkového řádu od roku 1348, kdy byl řád založen. V listopadu 1992 byla síň poničena požárem, který znamenal pro hrad katastrofu, ale dnes je již vše opraveno.

Obrovská budova si tak vyžádala novou dubovou střechu, která je svou rozlohou největší trámovou střechou, která vznikla v 21. století. Právě v síni sv. Jiří se pravidelně v červnu scházejí všichni stávající nositelé Podvazkového řádu u příležitosti jeho udělování novým adeptům. Tam se řadí do procesí, které míří do kaple sv. Jiří, kde se, jak již bylo řečeno, ceremoniál odbývá.

Domeček pro panenky s tekoucí vodou

Ze Severní terasy horního nádvoří je hezký výhled na okolní kraj. Vidět můžete třeba areál elitní školy Eton College, kde studovali například princové Harry a William. Z Windsoru je to kousek a můžete si do Etonu udělat příjemnou procházku okolo malebných obchůdků a kaváren.

Velkolepá výměna stráží ve Windsoru

Velkolepá výměna stráží ve Windsoru

FOTO: Lucie Poštolková, Novinky

Na Severní terasu chodí návštěvníci ale i z jiného důvodu. Je tam totiž expozice hraček, mezi nimiž vyniká domeček pro panenky královny Mary z Tulcu (manželky Jiřího V., který vládl mezi léty 1911–1936). Třípatrový domeček z roku 1924, který královna dostala jako dárek, má vše, co by nemělo opravdovému honosnému paláci chybět: elektrické vedení, koupelnu s tekoucí vodou a řadu místností pro šlechtu i poddané. Královskou ložnici s postelí s nebesy, honosnou jídelnu, pokojíčky pro služebnictvo, obrovskou společenskou místnost s krbem ve stylu hradů a zámků, jen ty panenky chybějí.

Třípatrový domeček z roku 1924, který královna Marie dostala jako dárek na dobové fotografii.

Třípatrový domeček z roku 1924, který královna Marie dostala jako dárek, na dobové fotografii.

FOTO: fotobanka Profimedia

V další části expozice s dětskými hračkami pak jsou mj. k vidění dvě francouzské panenky, které mají kompletní výbavu doplňků od předních francouzských návrhářů: Cartiera, Hermése i Vuittona. Jedná se o dar, který dostaly princezny Alžběta a Margaret Rose od francouzské vlády roku 1938. Skvosty ocení hlavně dámy, které si libují v romantických šatech.

Turisté hned u vchodu dostávají plánky rozlehlého hradu a audio průvodce, pokud se rozhodnou prohlížet si hrad sami bez doprovodu. Návštěvníci ocení bezbariérový vstup, který je po dohodě do všech přístupných místností.

FOTO: Archiv, Právo