Hlavní obsah
 

Majitel pojal svou předzahrádku jako příležitost ke zkrášlení okolí domu

Malou předzahrádku před svým přízemním bytem v jednom z brněnských obytných domů osázel a proměnil v oázu klidu náš čtenář pan Kamil, který je velkým milovníkem rostlin. S obrovskou pečlivostí proto na omezeném prostoru vybral sbírku keřů a květin, které zkrášlují celé okolí.

 
Majitel pojal svou předzahrádku jako příležitost ke zkrášlení okolí domu

Čtenářova předzahrádka má pouhých 5 × 10 metrů a lze ji objevit v nové obytné čtvrti mezi brněnským sídlištěm Bystrc a Žebětínem. První stromky v ní zasadil v roce 2008, od té doby ji neustále vylepšuje.

Prvotním impulzem pro vytvoření zelené předzahrádky byla touha zlepšit výhled z okna.

Foto: Archiv čtenáře

„Předzahrádku jsem si nenavrhl s cílem, aby mě vysazený živý plot oddělil od okolního sídliště. Chtěl jsem především příjemný venkovní prostor, do kterého se mi bude hezky dívat z prosklené zimní zahrady,” vysvětluje svůj záměr Kamil.

Pravou část předzahrádky vyhradil majitel solitérním dřevinám.

Foto: Archiv čtenáře

K ohraničení předzahrádky použil kultivary tújí Smaragd, které jsou charakteristické a mezi pěstiteli oblíbené pro svou smaragdově zelenou barvu, kterou si udržují i v zimních měsících.

Majitel je velkým milovníkem rostlin. Na svou předzahrádku, kde má k dispozici jen omezený prostor, si proto vybírá každou květinu a dřevinu s velkou pečlivostí.

Foto: Archiv čtenáře

Linii tújí narušil Kamil v levém zadním rohu, kam umístil katalpu trubačovitou, konkrétně kultivar zvaný Nana.

„Je to na kmen roubovaný strom s výrazně kulovitou korunou a velkými listy exotického vzhledu,” popisuje čtenář rostlinu, jejíž světle zelené listoví osvěžuje sbíhající se řady tmavozelených tújí.

Levý roh předzahrádky ozvláštnil a prosvětlil majitel kultivarem katalpy trubačovité Nana.

Foto: Archiv čtenáře

Zeleň na předzahrádce hezky zpříjemňuje vzhled okolí domu.

Foto: Archiv čtenáře

„Ohraničení předzahrádky opticky uzavírají čtyři nízké trsy ozdobné traviny dochanu psárkovitého, který kvete koncem léta červenohnědými klasy,” doplňuje Kamil.

Okolí stromků je vysypáno piniovou kůrou.

Foto: Archiv čtenáře

Prosté terakotové květináče působí na předzahrádce velice dekorativně.

Foto: Archiv čtenáře

Velmi pečlivým výběrem prošly solitérní dřeviny, které čtenář umístil do pravé části své předzahrádky. Je to například túje východní, konkrétně její odrůda Aurea Nana, jež má tvar sloupu s elegantní korunou ze žlutého jehličí.

Velice hezky se na zahrádce vyjímá zejména rozložitý keř javoru dlanitolistého (odrůda Garnet), jehož roztřepené listy připomínají červenou krajku. Zářivě žlutou barvou pak svítí další z javorů, tentokrát shirasavanský.

Další stromky, které čtenář do této části předzahrádky vybral, je borovice kleč, sloupový kultivar tisu a naopak při zemi se plazí jalovec plazivý v barvě gold.

V letních měsících markýza příjemně stíní okna majitelova bytu.

Foto: Archiv čtenáře

K vytvoření alespoň malého množství soukromí slouží výsuvná markýza.

Foto: Archiv čtenáře

Plochu v okolí dřevin majitel vysypal piniovou kůrou, velké solitérní kameny jsou místní.

Nepřehlédnutelným prvkem předzahrádky jsou různě velké terakotové květináče. „Umístěním velkého, vysokého květináče na vydlážděnou plochu jsem získal dominantní prvek, vedle kterého roste velká hustá levandule. Tu stříhám dvakrát ročně. Nejprve brzy na jaře a poté po odkvětu,” prozrazuje čtenář.

Jednou z dominant předzahrádky je velký terakotový květináč.

Foto: Archiv čtenáře

Jistou nevýhodou předzahrádky, oproti klasické zahradě, je fakt, že je do ní z vyšších pater domu vidět. Aby Kamil získal alespoň trochu soukromí, nechal si instalovat nad okna třímetrovou markýzu s výsuvem 2,5 metru. Ta mu v létě stíní okna a zároveň vytváří alespoň kousek soukromí.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků