Na cestě malebným Podkrkonoším vás stále něco nutí zastavit, ať už je to skalní útvar, kopec s vyhlídkou málem až na konec světa, nebo pohádkově krásné roubené stavení. V jednom takovém bydlí manželé Žižkovi.

Milan sem jezdil s rodiči už od dětství. Jakmile měl příležitost, zapustil kořeny v obci Dolní Brusnice natrvalo. A spolu s ním jeho žena i stovky stromů a keřů nevídaných půvabů.

Jehličnany nenudí

Nezáleží, jestli projdete kolem chalupy po chodníku z šedé žuly nebo to vezmete zkratkou přes útulný interiér, nakonec stejně oněmíte úžasem nad výhledem ze zápraží směrem do údolíčka brusnického potoka, který spolykal zbytky sněhu a s hlasitým mumláním se řine do řeky Labe.

Barevné jehličí. Podařené kompozice budí úžas nad tím, kolik barev a odstínů mohou mít různé druhy jehličnanů.

Barevné jehličí. Podařené kompozice budí úžas nad tím, kolik barev a odstínů mohou mít různé druhy jehličnanů.

FOTO: Adéla Mclintock, Právo

Úchvatné představení tu rozehrávají dřeviny v celé škále tvarů a velikostí od miniaturních buclatých čarověníků přes elegány se štíhlou postavou až po ramenaté velikány, kteří špicemi přesahují štít chalupy.

Stačí, aby malinko zafoukal vítr, a scéna jako by ožila postavami trpaslíků a obrů v zelených, někdy nažloutlých i docela zlatých, lehce vínových, namodralých či šedě stříbřitých kabátcích ovoněných jehličím a pryskyřicí.

Navzdory množství jehličnanů nepůsobí kompozice nečitelně. Každý totiž dostal možnost předvést se z té nejhezčí stránky. Jejich habitus i barevné nuance vynikají nejen díky správně zvolené pozici a odstupňování, kdy velcí nezaclánějí malým, ale také proto, že je Milan prostřídal s opadavými druhy, které hustou hmotu rozvolňují a prosvětlují.

Něco pro fajnšmekry. Takový klenot vznikne, když se čarověníky z borovice kleče naroubují na výhony borovice lesní.

Něco pro fajnšmekry. Takový klenot vznikne, když se čarověníky z borovice kleče naroubují na výhony borovice lesní.

FOTO: Adéla Mclintock, Právo

„Je to osvědčený tip, jak předejít tomu, aby malý prostor působil stísněným dojmem. Člověk navíc získá k zahradě bližší vztah, když vidí, jak se během sezon proměňuje.“

Nemyslete si ale, že jehličnany zůstávají neměnné. Jehličí se pravidelně obnovuje a podle věku nebo roční doby mění odstíny, někdy dokonce barvu. Třeba zelená kryptomerie (Cryptomeria japonica) je ke konci roku jako z mědi.

Překvapení na každém kroku

Zahrada slouží jako ukázkové arboretum se zahradnictvím. Lidé si sem mohou přijet pro radu, inspiraci i odolné rostliny vypěstované v podhorských podmínkách a nenajde se snad nikdo, kdo by neocenil možnost vidět svůj vytoužený stromek v dospělém věku.

Jezírko pod břízou. Vlhčí vzduch kolem něj prospívá zakrslým jehličnanům a zároveň slouží jako napajedlo pro ptáčky.

Jezírko pod břízou. Vlhčí vzduch kolem něj prospívá zakrslým jehličnanům a zároveň slouží jako napajedlo pro ptáčky.

FOTO: Adéla Mclintock, Právo

Za víc než dvacet let se na zahradě sešla smetánka z říše dřevin včetně převislého cypřišku zvaného botanickou hantýrkou nutka (Chamaecyparis nootkatensis) Pendula, nazlátlého cypřišku hrachonosného (Ch. pisifera), řídce větveného smrku ztepilého (Picea abies) Virgata či severoamerické borovice pokroucené (Pinus contorta), v níž se zabydlela nejen veverka, ale i škála řas a lišejníků.

Populární čarověníky. Přirůstají tak pomalu, že si toho člověk sotva všimne. Pro jejich nenáročnou povahu zájem o ně strmě stoupá.

Populární čarověníky. Přirůstají tak pomalu, že si toho člověk sotva všimne. Pro jejich nenáročnou povahu zájem o ně strmě stoupá.

FOTO: Adéla Mclintock, Právo

Na zatravněném svahu při okraji kamenité cesty roste borovice lesní (Pinus sylvestris), nad kterou užasne i slovutný botanik. Její koruna je totiž utvořena z desítek naroubovaných čarověníků borovice kleče (Pinus mugo), což jí dává něžný obláčkový vzhled typický pro zahrady v japonském stylu. A slyšeli jste už o hruškojeřábu (Sorbopyrus)? Mezidruhový kříženec vás překvapí vzhledem i sladkostí plodů.

Sněženky ze skládky

Manželovu sbírku doplňuje Marcela svými oblíbenými lesními a stínomilnými trvalkami, jako jsou čemeřice (Helleborus), těch má asi třicet druhů, trojčety (Trillium) a všemožné kapradiny.

Nedočkavé sněženky. Marcela je zachránila ze skládky a teď jí každý rok ve větším počtu provázejí na cestě k jaru.

Nedočkavé sněženky. Marcela je zachránila ze skládky a teď jí každý rok ve větším počtu provázejí na cestě k jaru.

FOTO: Adéla Mclintock, Právo

„Stromy jsou skvělé nejen pro ptáky nebo k zajištění soukromí, ale i proto, že nám dávají příležitost pěstovat rostliny, které by na slunci neměly šanci.“

V jejich stínu se daří také mechu, který smaragdově zelenými bochánky šperkuje kameny v zídkách i na schodech, a zahradě tak propůjčuje čarovnou náladu.

Ostrovy zeleně. Ani v zimě tu nuda nehrozí. Na každém kroku návštěvníky čekají malá i velká překvapení v podobě vzácných rostlin.

Ostrovy zeleně. Ani v zimě tu nuda nehrozí. Na každém kroku návštěvníky čekají malá i velká překvapení v podobě vzácných rostlin.

FOTO: Adéla Mclintock, Právo

„Chcete-li pod stromem sázet, nebojte se odstranit jeho nejspodnější větve. Uvidíte, jak prokoukne, když pod ním nebude strašit jen tma a holá hlína,“ líčí zahradnice.

Projdete-li kolem jezírka, ve kterém se jako v zrcadle zhlíží smuteční bříza, přes trávník s ostrůvkem čarověníků až k polostinnému záhonu s vínovými pryšci (Euphorbia amygdaloides) Purpurea a strakatými listy dlužich (Heuchera), přivítají vás už v polovici února špičatá poupata sněženek, které Marcela našla za potokem na hromadě rostlinného odpadu.

„Je jich rok od roku víc a pokaždé mi připomenou, že jsme jaru zase o krůček blíž než včera.“

Může se vám hodit na Seznamu:
Další unikátní stavby:
Dům, který se sám sestaví během několika minut, se stal realitou
Ve Finsku vyrostla knihovna budoucnosti
Studentka navrhla dřevěný mrakodrap pro Brno
Unikátní domek na stromě má tvar šišky
Vrcholně elegantní dům vyrůstá přímo z vody
Unikátní dům ve tvaru válce nadchne v každém směru