O několik tisíc let později, ve 21. století, si už můžeme vybrat gril nejen podle designu, ale i paliva. Grily na plyn, na dřevěné uhlí i na elektřinu – to jsou základní skupiny, mezi kterými můžeme vybírat.

Ti, kteří se v „grilovací“ branži pohybují dlouhá léta a sledují nejnovější trendy, připravují maso na plynových grilech.

„Je to nejsnadnější a nejrychlejší způsob, jak grilované pochoutky připravit. K dostání jsou dokonce plynové grily se speciálním TRU-Infrared systémem, jehož výsledkem je velice šťavnaté maso připravené na grilovací ploše při rovnoměrném ohřevu,“ říká specialista na zahradní grily Martin Veselý.

Plynové grily s TRU-Infrared systémem připravují šťavnaté steaky, o kterých se vám ani nezdálo.

Plynové grily s TRU-Infrared systémem připravují šťavnaté steaky, o kterých se vám ani nezdálo.

FOTO: Char-Broil

Zorientovat se v široké nabídce plynových grilů přitom není snadné. Ty kvalitní jsou vybaveny kolečky s brzdou, která oceníte při přesouvání grilu.

Samozřejmostí je teploměr pro kontrolu teploty pod poklopem, a odkládací plocha. Hodí se pro nádobí, marinády i grilovací příslušenství. Postranní hořák využije každý, kdo kromě masa připravuje na grilu i různé druhy omáček, polévek nebo příloh.

Vůně dřevěného uhlí

Zůstat věrný přípravě masa na dřevěném uhlí je snadné pro ty, kdo objevili grily se systémy QucikStart a QuickStop pro rychlé zapálení a zhašení uhlíků. Místo zdlouhavého rozpalování jsou zapáleny během několika vteřin, stačí jen noviny a sirka.

Zhašeny mohou být ihned po skončení grilování. Systémy jsou zkonstruovány tak, že uhlí na první pokus dokáže zapálit i zhasit každý.

Některé grily na dřevěné uhlí mají systém pro rychlé zapálení a zhašení uhlíků.

Některé grily na dřevěné uhlí mají systém pro rychlé zapálení a zhašení uhlíků.

FOTO: Barbecook

Žádaným pomocníkem při grilování jsou i elektrické grily vhodné především na terasu a balkón. K dostání jsou modely v pěkném moderním designu a výbavě, která si nezadá s menším plynovým grilem. Zadní mřížka pro rozpečení pečiva, teploměr nebo kolečka pro snadnou manipulaci – to je výbava každého kvalitního elektrického grilu.

Že si však s přáteli chcete udělat grilovací party v parku nebo u vody? Pořiďte si menší gril na plynovou kartuš. Připraví maso jedna báseň a vzít jej s sebou můžete, kamkoli si vzpomenete.

Gril na plynovou kartuš s sebou vezmete třeba do parku nebo k vodě.

Gril na plynovou kartuš s sebou vezmete třeba do parku nebo k vodě.

FOTO: Archiv

Zahradní grilování neznamená jen zábavu, ale i šetrnou přípravu při zachování cenných látek a nepřepalování tuků. S tím si umí poradit jak grily na dřevěné uhlí, které jsou vybaveny regulací síly plamene, tak plynové a elektrické grily, jejichž teplotu si můžeme zvolit pomocí regulátoru.

Plynové grily jsou navíc běžně vybaveny poklopem. Pod tím se točí horký vzduch, který stahuje vlákna v mase, takže veškerá šťáva zůstáván uvnitř a nepřipaluje se na roštu.

Možná jsou to geny po předcích a přirozená touha po mase, jedno je však jisté – vůni steaků a špízů lze jen těžko odolat... Grilování jsme zcela propadli.