Slovo sauna pochází z finštiny. V  podstatě je výrazem pro pobyt člověka v horkovzdušné lázni, který je střídán prudkým ochlazením ve studené vodě. Ve střední Evropě je saunování známo už zhruba 300 let. Ale různé zmínky o něm lze najít v záznamech starých i několik tisíciletí.

Infračervené paprsky mají na lidské tělo blahodárný vliv.

FOTO: Mountfield

Kouzelné paprsky jsou in

Vedle klasických finských horkovzdušných nebo parních saun však dnes existují jejich mladší a čím dál populárnější sestry – infrasauny. Obliba je pochopitelná. V tradiční sauně je totiž nejprve ohříván vzduch, který až následně zahřívá pokožku. Naproti tomu v infrakabině je okolní vzduch ohříván minimálně. Díky infračervenému záření, které produkují uvnitř kabiny rozmístěná karbonová nebo keramická topidla, proniká až osmdesát procent tepla přímo do tkání lidského těla.

Kvalitní infrakabiny jsou vybaveny řídicím digitálním panelem, osvětlením i rádiem a MP3.

FOTO: Marimex

Pro zdraví i pohodu

Důvodů, proč pravidelně pobývat v infrasauně je dost a dost. Těžko bychom dnes našli lékaře, který by popíral, že infračervené teplo má mimořádně příznivý vliv na krevní oběh a kardiovaskulární systém. Je rovněž známo, že ulevuje i od svalových bolestí a pomáhá uvolnit klouby. Zároveň však teplo vyzařované infračervenými paprsky posiluje imunitní systém. Prostřednictvím potu se totiž z lidského těla odvádějí nežádoucí toxiny.

Příznivý vliv má pobyt v infrasauně i na naši kůži, kterou vypíná a zpružňuje, takže účinně napomáhá i likvidaci celulitidy. Pozitivně působí rovněž na duševní pohodu. Pomáhá totiž vyplavovat endorfiny, jinak zvané hormony štěstí, které navozují příjemné pocity a odbourávají stres.

V bytovém interiéru působí infrasauny mimořádně estetickým dojmem.

FOTO: Archiv

Ozdoba interiéru

Výhodou je, že si dnes můžeme vlastní infrasunu pořídit za rozumné peníze i domů. A užívat si její blahodárný vliv každý den. „Běžně prodávané infrasauny jsou vlastně velmi jednoduché stavebnice. Lehce si je doma svépomocí sestavíte a zprovozníte,” vysvětluje specialista Jan Horešovský.

Lze je umístit v podstatě kamkoliv. V domácím fitness, ale také v koupelně, v ložnici, na chodbě rodinného domu či v městském bytě. Vyráběny jsou například z ušlechtilého kanadského jedlovce nebo exotického cedrového dřeva. Mnohé infrasauny jsou tak dokonalým a velmi elegantním solitérem, krásným doplňkem jakéhokoliv interiéru.