Kuchyňský česnek (Allium sativum) je blízký příbuzný cibuli, pažitce a póru. Pod zemí vytváří zásobní orgány, kde shromažďuje vodu a živiny. Česneková cibule se skládá přibližně z deseti stroužků obalených slupkou, tzv. suknicí.

Cibuli proti vysychání a poškození chrání také suknice, jejíž barva není vždy jen čistě bílá, ale má fialové, růžové, červené a hnědé odstíny.

Výběr ze dvou typů

Paličák má velké, symetrické cibule a nad listy se koncem jara objevují duté, hladké květní lodyhy se špičatým toulcem. Když toulec praskne, odhalí kulovité květenství, tzv. palici, složenou z kvítků a pacibulek, někdy jen z pacibulek. Stonek prochází středem cibule a po seschnutí je tvrdý.

Paličák, na rozdíl od nepaličáku, vyhání do květu. Pakliže nemáme zájem o pacibulky, květní stvol odštípneme, úroda bude bohatší.

Paličák, na rozdíl od nepaličáku, vyhání do květu. Pakliže nemáme zájem o pacibulky, květní stvol odštípneme, úroda bude bohatší.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Nepaličák nekvete. Při rozkrojení cibule chybí tuhý středový stonek. Stroužky jsou zpravidla menší. Nepaličák někdy překvapí shlukem drobných stroužků, které se objevují kousek nad cibulí - uplatní se jak v kuchyni, tak v sadbě.

I u nepaličáku se někdy objeví drobné stroužky. Ničemu to nevadí. Použít je lze v kuchyni i k sadbě.

I u nepaličáku se někdy objeví drobné stroužky. Ničemu to nevadí. Použít je lze v kuchyni i k sadbě.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

3 kroky výsadby

1) Česnek sázíme do půdy zchladlé pod 10 °C, ideálně koncem října. K dostání jsou i odrůdy vhodné pro jarní výsadbu. Stanoviště má být slunné s živnou, propustnou zeminou, kterou zkypříme a obohatíme vyzrálým kompostem (nikoli čerstvým hnojem!). Je-li půda těžká, podmáčená, pěstujeme na vyvýšeném záhoně či v nádobě.

Cibule před výsadbou šetrně prsty rozdělíme na stroužky. Suknice úmyslně nestrháváme.

Cibule před výsadbou šetrně prsty rozdělíme na stroužky. Suknice úmyslně nestrháváme.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

2) Česnekové cibule šetrně prsty rozdělíme na stroužky. Stroužky vložíme do připravené rýhy nebo zapícháme do hloubky okolo 5 až 7 cm ve sponu asi 20x10 cm, a to vždy bází (podpučím) směřující dolů. Pěstitelé, kteří se setkali s onemocněním česneku, cibule před výsadbou rozdělí a stroužky namoří.

3) Půdu po výsadbě utužíme válcem nebo sešlápnutím a zavlažíme.

Jednotlivé dílky vysazujeme do kypré, živné půdy do hloubky okolo pěti, sedmi centimetrů. Použít lze stroužky malé i bez suknice.

Jednotlivé dílky vysazujeme do kypré, živné půdy do hloubky okolo pěti, sedmi centimetrů. Použít lze stroužky malé i bez suknice.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Následná péče

Okolo vysokého, štíhlého česneku se snadno šíří plevel. Odstraňujeme ho nejlépe tažnou motyčkou, která zlepšuje proudění kyslíku a příjem vody.

Je-li jarní a letní počasí chudé na srážky, rostliny zavlažujeme. V posledních několika týdnech před sklizní zálivku přerušíme, snížíme tak riziko zahnívání cibulí.

Jakmile u paličáku vykouknou květní lodyhy, odštípneme je, jestliže nechceme pacibulky k množení.

Připraveno ke sklizni

Rostliny nám samy sdělí, kdy je čas sklizně. U nepaličáků nadzemní část zeslábne a svalí se k zemi. U paličáků zase zežloutnou vnější listy. Se sklizní neotálíme, jinak se cibule rozpadnou nebo začnou hnít. Česnek z půdy netaháme, použijeme vidle.

Správné skladování

Když z natě zmizí poslední stopy zeleně a suknice chrastí, lze česnek uskladnit. Cibule s natí buď rozvěsíme ve svazcích (kuchyni zdobívají spletené do copu), anebo nať zkrátíme asi na 5 cm a uložíme do bedýnky. Na suchém a chladném místě vydrží celou zimu.

Česnek nikdy neskladujeme v lednici!