Hlavní obsah
Dům díky své žluté barvě zaujme každého hned na první pohled. Foto: Åke Eson Lindman

Žlutý obytný motýl z oceli má jednotný vzhled fasády a střechy

O tom, jak pestrým oborem je stavebnictví, možná nejlépe svědčí množství ocenění, která se po celém světě každoročně udílejí. Ve Švédsku mají například i cenu za nejlepší budovu s ocelovou konstrukcí. Právě o ni letos soutěží i jeden z posledních počinů architektonického studia Belatchew Arkitekter romanticky nazvaný Fjärilen, tedy motýl.

Dům díky své žluté barvě zaujme každého hned na první pohled. Foto: Åke Eson Lindman
Žlutý obytný motýl z oceli má jednotný vzhled fasády a střechy

Architekti pod vedením zakladatelky studia Rahel Belatchewové dostali od společnosti Wallenstam nelehký úkol. Ve švédské Uppsale navrhnout dům, který by elegantním způsobem zaplnil prostor v blízkosti dvou již existujících staveb.

Každý z bytů v patrech má svůj malý balkón.

Foto: Åke Eson Lindman

Pokud jsou si takové dvě budovy alespoň trochu podobné, bývá zvykem, že se architekti snaží začlenit nově tvořený dům mezi ně tak, aby vykazoval podobné rysy a hezky zapadl. V tomto případě se ale architekti neměli příliš čeho chytit, protože domy byly typově zcela vzdálené.

Fasády domu, stejně jako střechu pokrývá falcovaný ocelový plech.

Foto: Åke Eson Lindman

Řešením se proto ukázalo navrhnout objekt, který bude mít svůj vlastní, výrazný styl. Architektům i investorovi se zalíbila myšlenka budovy, jejíž fasády i střecha budou ze stejného materiálu a v jedné barvě. Přesto však zůstalo zřetelně tvarově odlišené, kde končí fasáda a kde začíná střecha.

Na rozdíl od podobně řešených projektů, švédští architekti ponechali zřetelný rozdíl mezi střechou a fasádou, včetně klasického přesahu střechy.

Foto: Åke Eson Lindman

Při hledání vhodného sjednocujícího materiálu padla volba na ocel. Právě falcovanými ocelovými plechy je nakonec dům obložen a ty tvoří i střešní krytinu. Zbývalo vybrat dostatečně výraznou barvu.

Volba zabrala nějaký čas, ale nakonec se architekti s investorem shodli na odstínu kukuřičné žluté, která je dostatečně jasná a zároveň příjemně teplá.

Ačkoli je dům bytový, svým živým vzhledem může někomu spíše připomínat školní budovu.

Foto: Åke Eson Lindman

Samotný dům má čtyři obytná podlaží a nepravidelnou valbovou střechu. Na každém podlaží je dohromady osm bytů, které bychom v našich podmínkách označili jako dvougarsoniéru. Každý má tedy jeden větší pokoj propojený s kuchyní, k tomu jeden malý, samostatný pokoj sloužící jako ložnice, koupelnu s integrovanou toaletou a komoru. Každý z bytů má rovněž malý balkón (v přízemí terasu), na nějž se vychází z hlavního pokoje.

Jedinými prvky, které se vymykají žlutému diktátu, jsou okapové svody ve stříbrném matu a rámy oken a dveří v antracitové barvě.

Foto: Åke Eson Lindman

Reprezentativní půdorys jednoho podlaží

Foto: Belatchew Arkitekter

Situace na pozemku a v okolí

Foto: Belatchew Arkitekter

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků