Hlavní obsah
Nová budova na pomezí dvou stockholmských čtvrtí je určena k podpoře denního i nočního společenského ruchu v oblasti. Foto: Belatchew Arkitekter AB (3x)

Dřevěná housenka naláká pozornost a nabídne prostor ke schůzkám

Na pomezí stockholmské čtvrti Vasastaden a velké, nově rozvíjené oblasti Hagastaden vyroste v příštím roce zajímavý objekt, který svým tvarem nápadně připomíná housenku anebo také letištní chobot sloužící k nastupování do letadla. Návrh stavby, jež má podpořit společenský život v okolí bydlících a pracujících obyvatel, je dílem známého týmu švédských architektů Belatchew Arkitekter AB.

Nová budova na pomezí dvou stockholmských čtvrtí je určena k podpoře denního i nočního společenského ruchu v oblasti. Foto: Belatchew Arkitekter AB (3x)
Dřevěná housenka naláká pozornost a nabídne prostor ke schůzkám

Název stavby HagaTwist vyjadřuje její základní charakteristický rys, kterým je zdánlivé přetočení zhruba v polovině délky. Objekt s celkovou plochou 700 m2 začíná jako přízemní, ovšem právě v místě přetočení se zvyšuje na jednoposchoďový.

Pro fasádu nové stavby bude charakteristické bohaté využití dřeva, čímž se výrazně odliší od okolní zástavby.

Foto: Belatchew Arkitekter AB

Návrh, pro nějž je typické použití dřevěných latí po celé fasádě a velmi lehká konstrukce, vzešel jako jediný vítěz ze soutěže vypsané společností Atrium Ljungberg pro oslovené architekty.

Porota ocenila především symbolické vyznění a skulpturální charakter stavby. Zároveň vyzdvihla skutečnost, že funkce objektu, jeho tvar i materiály jsou v přímém kontrastu s okolní zástavbou a dané prostředí zajímavým způsobem obohatí.

Stručně řečeno, podle názoru poroty se HagaTwist stane místem, které kolemjdoucí bude lákat k návštěvě a zároveň v nich bude vzbuzovat zvědavost.

Výrazným prvkem interiéru bude velké multifunknční schodiště.

Foto: Belatchew Arkitekter AB

Nová budova bude primárně sloužit jako místo k setkávání. V jejím nitru proto bude umístěna restaurace. Ke schůzkám však návštěvníci budou moci využít i velkou střešní terasu nebo rozměrné multifunkční schodiště.

Anketa
Co vám připomíná tato stavba?
Housenku
2.3 %
Letištní chobot
37.4 %
Šroubovici DNA
6.5 %
Hada
1.8 %
Nic
52 %
Celkem hlasovalo 682 čtenářů.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků