Hlavní obsah
 

Velký závazek. Mladík zdědil po předcích více než stoletý dům

Třiadvacetiletý Shaho Salih z iráckého města Kirkúk zdědil po předcích více než sto let starý dům. V jeho interiéru je možné dodnes obdivovat nádherně uchované reliéfy s osmanskými vzory. Jak říká, dům rozhodně nehodlá prodávat, naopak stejně jako generace jeho rodiny před ním jej chce uchovávat v co nejlepším stavu dál.

 
Velký závazek. Mladík zdědil po předcích více než stoletý dům

Nejenom velká starost, ale především obrovská zodpovědnost přešla na mladého Kurda Shaha Saliha. Zdědil totiž po předcích dům, který si v roce 1912 nechal postavit jeho pradědeček.

V té době bylo město součástí Osmanské říše a právě prvky této kultury a umění jsou dobře zachované i v Shahově domě. Jinými slovy, mladík zdědil dům, který je součástí místního kulturního dědictví.

Dům stojí ve starobylé čtvrti Imam Qassim a v jeho okolí je možné objevit několik jemu podobných.

„Můj pradědeček býval bohatý, vlastnil farmy, a tak mohl postavit tento dům na velké ploše. Dům navrhl Ali Naqash a stavba mu trvala devět měsíců. Ali Naqash se naučil své profesi od Osmanů a v této čtvrti postavil několik dalších domů,” říká v rozhovoru pro agenturu AP Shaho Salih.

Jak je pro architekturu Blízkého východu typické, místnosti v domě mají vysoké klenuté stropy, které interiéru dodávají nejenom dojem veliké vzdušnosti, ale mají především praktický význam – v horkých dnech pomáhají ochlazovat interiér. Teplý vzduch, který přirozeně stoupá vzhůru, je u stropu, tam kde se nikdo nepohybuje, zatímco u země, ve výši, kde se pohybují obyvatelé domu, zůstává vzduch chladnější.

V interiéru, jenž má plochu 320 m², je tak dodnes možné obdivovat nádherné historické reliéfy vytvořené starými řemeslníky. Rostlinné ornamenty i po desetiletích zaujmou svou spletitostí a řemeslnou precizností.

„Pečujeme o tento dům, protože je to dědictví po našich předcích. Uchováváme jej co nejvíce v původní podobě a není naším záměrem ho prodat,” je přesvědčený Shaho Salih.

Zajímavost
Jak připomíná agentura AP, Kirkúk je kosmopolitním městem, kde vedle sebe žije několik etnických skupin. Jsou to zejména Kurdové, Arabové a Turkmeni. Zatímco většina obyvatel jsou muslimové, náboženské menšiny představují katolíci a jarsanisté (náboženství založené ve 14. století v západním Íránu sultánem Sahakem).
Anketa
Chtěli byste zdědit sto let starý dům?
Ano, rád/a bych se o něco, co patřilo rodině po generace, staral/a.
61.6 %
Možná že ano. Kdyby to bylo v dobrém stavu...
10.5 %
To si vůbec neumím představit.
5 %
Raději asi ne. S tím by byly určitě jenom starosti.
6.4 %
Jenom to ne! Takové dědictví je spíš prokletí!
16.5 %
Celkem hlasovalo 5591 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků