Hlavní obsah
Dveře jako věšáková stěna – to je Vertigo Variant, na které je možné umístit hliníkovou lištu s malou poličkou nebo posuvnými háčky na pověšení ručníků. Foto: Solodoor

V malých koupelnách vyniknou speciální nábytkové kolekce

Zařizovat minikoupelnu je obtížné. Vydat se lze vlastní cestou a pořídit solitéry. Mnohem výhodnější je ale vybírat ze setů, které jsou pro malé koupelny přímo určené. Prostor je vnímán jako priorita a funkčnost souzní s úsporou každého milimetru.

Dveře jako věšáková stěna – to je Vertigo Variant, na které je možné umístit hliníkovou lištu s malou poličkou nebo posuvnými háčky na pověšení ručníků. Foto: Solodoor
V malých koupelnách vyniknou speciální nábytkové kolekce

Poradit se s dobrým architektem či projektantem je rozumné. Mají zkušenosti, přehled o sortimentu a řešili nejednu zapeklitou situaci.

Při zařizování malé koupelny se totiž často zvažují protichůdné požadavky. Například že koupelna má sloužit mnoho let, ale potřeby uživatelů se v průběhu času velmi mění (narodí se děti, přijdou zdravotní problémy…).

I v malé koupelně si užijeme pohodlné sprchování. Asymetrický sprchový kout Tigo s rozměry 80 x 100 cm je vhodný do úzkého a dlouhého prostoru.

Foto: Jika

Rovněž si ujasníme logiku pohybu v koupelně. Když ji ráno používají dvě osoby najednou, přizpůsobíme tomu i vybavení sanity.

Koupelna i s WC?

Mnozí podlehnou hezkým obrázkům v časopise a volí propojenou koupelnu s toaletou. Je to ale rozumné? Spojení obou místností sice zaručí více prostoru, lépe vynikne design, ale výhodnější je oba prostory oddělit.

Silveran je tradiční koupelna, která nabízí čistý severský design. Skříňky se prodávají v různých šířkách a hloubkách, takže najdeme nábytek vhodný i pro minikoupelnu.

Foto: Ikea

„Lidé se často domnívají, že spojení koupelny s toaletou přinese více místa. To je sice pravda, ale ztrácejí tím stěnu, na niž lze umístit skříňky a vytvořit další úložné prostory,“ vysvětluje designér Michal Janků.

Naopak vysoké skříňky na toaletě dávají možnost na uložení drobností.

Do samostatného WC, odděleného od koupelny, je praktické instalovat malé umývátko, které má automaticky ovládanou baterii.

Foto: Sanela

Když je rodina početnější, je propojení místností vyloženě nepraktické. Kromě prostoru jde samozřejmě i o hygienu.

Praktické uspořádání nabízí koupelnový koncept Rosa, který je propracovaný do detailu. Typickým prvkem je rohová vana, která se prodává ve třech velikostech. Nejmenší je šíře 95 cm.

Foto: Ravak

V koupelnovém konceptu Chrome je jednotícím prvkem tvar oválu, který je variabilní. V setu najdeme vanu, vanovou zástěnu, sprchový kout, sanitu.

Foto: Ravak

Samostatné WC si zaslouží malé umývátko, opláchneme si tak ruce hned a nemusíme do koupelny.

Dokonalé to bude s automaticky ovládanou baterií, protože na ni nemusíme pro spouštění vody vůbec sahat.

Vana, nebo sprcháč?

Opravdu vanu potřebujeme? Zabírá nejvíce místa a proti sprchování je provoz dražší.

Ergonomicky tvarovaná vana Tigo, která je kompromisem mezi vanou a sprchovým koutem. Doplňuje ji nezbytná vanová zástěna.

Foto: Jika

„Když už se pro vanu rozhodneme, doporučuji k ní pořídit i sprchovou zástěnu. Ta umožní používat vanu i jako sprchový kout,“ říká Radomír Ambrož ze společnosti Sanela a dodává, že je možné zvážit i variantu sprchového koutu s hlubší vaničkou.

Hlubokou sprchovou vaničku Deep se zástěnou lze použít pro sprchování i částečné koupání. Vhodné pro ty, co nemají na vanu místo.

Foto: Sapho

Chybu neuděláme s konceptem Tigo, určeným do malé koupelny. Zahrnuje i ergonomicky tvarovanou vanu se zástěnou nebo asymetrický sprchový kout s unikátním rozměrem 80 x 100 cm, vhodným do úzkého a dlouhého prostoru. Ve stejné kolekci pořídíme i umyvadlo s šířkou 60 cm nebo nejkratší kombiklozet s hloubkou 62 cm.

Nejčastější chyby

Jaké chyby při zařizování minikoupelen děláme nejčastěji? Bývají to nevhodně otevírané dveře od sprchového koutu nebo zástěny, které překážejí.

Chybou jsou i nesprávně zvolené obklady podlah a stěn (materiál, tvar, barva), které stísněný dojem ještě umocní.

Pro chytré uspořádání všech věcí v miniprostoru využijme rozmanité koše, tyče a háčky. Bílé plastové koše jsou na přísavku, nemusíme vrtat do obkladů. Cena 179 Kč

Foto: Ikea

Odborníci se často setkávají i se špatně umístěnými nebo nevhodně zvolenými umyvadlovými, sprchovými či vanovými bateriemi, u nichž velikost a délka ramínek neodpovídá velikosti sanitární keramiky.

Baterii a keramiku pořizujeme vždy v souladu, jako funkční tandem. Jednotlivé zařizovací předměty mají být totiž vyvážené proporčně i tvarově. Pečlivě vybírejme i koupelnový nábytek.

„V malé koupelně je praktická volba závěsných skříněk, protože může přímo navazovat na vanu nebo sprchu,“ říká Zdeněk Blažek ze společnosti Dřevojas.

Dobré vychytávky

Dveře v koupelně vybavte háčky, lištami a poličkami na drobnosti. Ručníky se županem budou mít své místo.

Volte nábytek bez úchytek. Dvířka, kde je neviditelná úchytka schovaná pod zkosenou hranou, jsou praktičtější a s kvalitním lakováním vydrží dlouho.

Pro hygienické pomůcky a kosmetiku využijte v minikoupelně šikovné mělké a vysoké skříňky. Neubírají prostor a udrží pořádek.

Foto: Jika

Nábytek vybírejte odolný vůči vlhkosti a raději ve světlých odstínech a přírodních dekorech. To malou koupelnu prosvětlí, opticky zvětší.

Kombinujte skříňky vysoké a menší, volte plnovýsuvné zásuvky, kde je o věcech dokonalý přehled. Nábytek zavěste na stěny.

Využijte pořadače, organizéry, koše a košíky, háčky, posuvné poličky na lištách.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků