Hlavní obsah
Dům, jehož majitelky se rozhodly zbytek života zasvětit službě komunitě, má podobu shluku roztomilých chýší. Foto: Takumi Ota

Starší ženy žijí v malebných chýších, kde se oddávají službě místní komunitě

Téměř jako shluk svatyní vyrostla na zeleném pozemku v hornatém kraji nad japonským městem Itó pětice propojených domků, které více než cokoli jiného připomínají roztomilé chýše. Obývají je dvě zralé ženy, jež se rozhodly zbytek života zasvětit službě místní komunitě starších a potřebných lidí. Tokijský architekt Issei Suma jim vytvořil prostor, kde mohou žít i naplňovat své poslání. Projekt nazval Jikka.

Dům, jehož majitelky se rozhodly zbytek života zasvětit službě komunitě, má podobu shluku roztomilých chýší. Foto: Takumi Ota
Starší ženy žijí v malebných chýších, kde se oddávají službě místní komunitě

Obě ženy jsou již šedesátnice, a zatímco první je sociální pracovnicí, druhá je kuchařkou. Tím byl také dán účel staveb. V jedné z nich se vaří obědy, které si lze sníst na místě, jsou ovšem určeny i pro roznášku spoluobčanům, kteří si pro jídlo už sami nedojdou.

Další z chýší funguje jako svého druhu stacionář pro hendikepované lidi vyžadující soustavnější péči. V jiných částech je společenská místnost a samozřejmě také obydlí pro obě ženy.

V domě, kde funguje malá jídelna se vaří pouze z lokálně pěstovaných potravin.

Foto: Takumi Ota

Centrální největší stavba funguje jako jídelna a zároveń se zde i vaří.

Foto: Takumi Ota

Ač to při pohledu ze země možná tak nevypadá, všechny stavby mají ve skutečnosti čtvercový půdorys.

Foto: Takumi Ota

Architekt pod dojmem toho, jaký účel má budoucí stavba mít, zavrhl možnost umístit do prostředí s plně vzrostlou vegetací dům většího objemu.

Ve svém návrhu se naopak rozhodl jednotlivé prostory rozčlenit a vytvořit hrst objektů, které dohromady budou fungovat jako svého druhu malý klášter. Ten zdaleka nejlépe zrcadlí i hlavní myšlenku obou žen – působí skromně, neokázale a prostě. Zvolená forma přitom v sobě nese určitou vnitřní spiritualitu.

Zatímco domy jsou dřevěné, v iteriéru je použit hojně beton.

Foto: Takumi Ota

Foto: Takumi Ota

Dřevěné domky, jejichž součet podlah činí dohromady 100 čtverečních metrů, mají všechny čtvercový půdorys. Jejich stěny jsou rovné, zakončené klenutými oblouky. Na ně jsou pak jako čepice nasazeny jehlanovité střechy, jež dodávají stavbám charakteristický vzhled.

Centrální budova slouží jako jídelna a zároveň i jako kuchyň.

Foto: Takumi Ota

Foto: Takumi Ota

Při pohledu z výšky zaujme skutečnost, že všechny stavby nejsou stejně velké, výrazně největší je centrální objekt, od nějž se na dvě protilehlé strany oddělují dvojice dalších menších budov. Vzniká tak zajímavý symetrický obrazec.

Interiér staveb je osvětlen nejenom okny ve stěnách, ale dvě z budov rovněž prosvětluje ve špici střechy umístěný kruhový světlík.

V jedné ze staveb je i lázeň pro trvale ubytované klienty vysokého věku a se sníženou pohyblivostí.

Foto: Takumi Ota

I díky vysokým kuželovitým střechám působí interiér staveb nečekaně vzdušným a prostorným dojmem.

Foto: Takumi Ota

Praktické a zároveň hravé řešení koupele pro klienty s omezenou pohyblivostí.

Foto: Takumi Ota

Domky jsou umístěny na pozemku, který pokrývá vrchol jednoho z kopců. Terén však nabídl příjemný, neboť jej jeho předchozí majitel nechal srovnat do roviny.

Vnitřní dispozice staveb

Foto: Issei Suma

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků