Hlavní obsah
 

Prohlédněte si, jak vypadají na zakázku vyrobené židle pro Melanii Trumpovou

Leštěné kameny, nasbírané na dně řeky Sávy u slovinského městečka Sevnica, zdobí dvojici židlí vyrobených z ořešákového dřeva. V tomto městečku vyrostla současná první dáma Spojených států Melania Trumpová. Právě pro ni a jejího muže jsou židle určené. Vyrobil je na zakázku místní uznávaný designér a architekt Janez Suhadolc.

 
Prohlédněte si, jak vypadají na zakázku vyrobené židle pro Melanii Trumpovou

Slovinský designér a architekt Janez Suhadolc kdysi učil současnou první dámu USA Melanii Trumpovou na Fakultě architektury při Lublaňské univerzitě. Tehdy se ještě jmenovala Melanija Knavsová.

Studium nedokončila, jak prozrazuje s úsměvem redaktorům agentury AP designér ve své dílně, a hned dodává, že důvodem byl její všeobecně známý odchod do USA.

Zakázka vyrobit pro ni a jejího muže dvojici židlí nepřišla ale přímo od Trumpové.  „Můj přítel, který je blízkým přítelem Melaniiných rodičů, mě pověřil vytvořením dvou židlí pro ni a Donalda Trumpa a měl v úmyslu přivézt je do Států při příležitosti Melaniiných dubnových narozenin,” vysvětluje účel, jaký měly židle v Bílém domě sehrát. Větší je určena pro prezidenta, zdobnější pak pro jeho choť.

K předání zatím nedošlo kvůli bezpečnostním opatřením, k nimž většina zemí světa v době koronavirové pandemie přistoupila.

Suhadolc vyrábí židle ručně podle vlastních návrhů. Základním materiálem je dřevo, a to konkrétně dřevo ořešáku natěženého ve Slovinsku. Suhadolc považuje právě toto dřevo za velmi typické pro svou zemi a také cenné.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Zakomponování leštěných kamenů do díla je pak rozpoznávacím znamením jeho tvorby. V podobném stylu vytvořil dvě křesla pro bývalého papeže Jana Pavla II. při příležitosti návštěv svatého otce ve Slovinsku v letech 1996 a 1999. Jedna z nich nese název Arbor Vitae neboli Strom života, zatímco druhá je vyrobena v gotickém stylu tak, aby připomínala nejvyšší horu Slovinska, Triglav.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků