Hlavní obsah

Vytvořte si na zahradě vlastní oázu klidu

16. 4. 2020, 8:17
Právo, Sylva Svobodová

Balkon, terasa i malý dvorek lze přizpůsobit venkovnímu životu a my si můžeme užívat v zeleni. Počasí je příjemné, dny se prodloužily a mít vlastní oázu klidu je přímo blahodárné. Základem všeho je pohodlné posezení.

Foto: Hornbach

Co potřebujete na terase? Příjemné zastínění, komfortní nábytek, grilovací kout a jako dekoraci květiny v nádobách. Základní myšlenkou je propojení s přírodou.

Článek

I když jsme limitováni velikostí daného prostoru, vždy lze vykouzlit útulný kout, kde si vychutnáme kávu a odpočineme. Každé místo skrývá velký potenciál.

Zákazníci zpravidla chtějí mít jídelní sestavu (křesla a stůl) a lounge sestavy (sedačku a rohovky) s konferenčními stolky. Je trend mít jich několik malých u sebe, aby udělaly skupinku. A samozřejmě se nezapomíná na lehátka.

Chytře a prakticky

Dopřejte si pohodlí. Proto i do malého prostoru pořiďte židle či křesílka, která mají kvalitní polstrování a dobře se na nich sedí. Volte jednoduchý design, zaměřte se na funkčnost a dejte přednost skládacímu či stohovatelnému nábytku.

Dbejte na to, aby židle byla testována a schválena pro vnitřní i venkovní použití. Odkládací stolek má jít snadno přesunout, může být doplněný o příjemné madlo. Některé sestavy sedacího nábytku nabízejí vzájemnou kombinovatelnost. Spojením různých dílů vytvoříte velikost a tvar sedačky podle svých potřeb a prostorových možností.

Určitě také vzhledově propojte svůj venkovní obývací pokoj s typem domu. Tradiční dům žádá jiný styl než moderní minimalistický. Od toho se odvíjí i použití materiálu, barevného provedení.

Materiál - vždy kvalitní

Venkovní nábytek je vystaven velké zkoušce: musí odolat přechodnému dešti i slunečním paprskům. Proto neváhejte investovat do kvalitních materiálů, i když jsou za vyšší cenu.

Sázkou na jistotu je hliník (lakovaný), nerezová ocel, která se lakuje, vše v barvě antracitové, černé. Dále je to teakové dřevo a jiná tropická dřeva, jako doplňkové materiály pro opletení je to stále umělý ratan.

Z bývalého dětského pokoje vznikl relaxační dámský budoár

„Velice žádaná jsou lanka, lana, pásky a pásy. Na potahy nábytku i levnější značky zařazují venkovní akrylové a kvalitativně lepší tkaniny, výplně s rychleschnoucími pěnami,” vysvětluje Jana Kadlečová z firmy Teek.

Velké oblibě se těší tropická akácie. Má nadčasový vzhled, je zdravotně nezávadná, nabízí dlouhou životnost. „Vyznačuje se nejen velkou tvrdostí a robustností, ale i odolností proti povětrnostním vlivům, stárnutí a biologické degradaci. Dřevo je trvanlivé, tuhé a odolné proti plísním i škůdcům,” říká Vladislav Líkař z firmy Fieldmann.

Čím je materiál odolnější, tím je snazší údržba. Nábytek z akácie stačí jednou nebo dvakrát natřít speciálním olejem. Ochranný nátěr oživí vzhled dřeva, ale také ho ochrání proti UV záření a vlivu počasí, prodlouží jeho životnost.

Jak čistit nábytek ze dřeva

Postačí kartáč, houbička nebo smetáček a mýdlová voda. Poté jen nábytek osprchujte zahradní hadicí a nechte vyschnout. Při větším znečištění přijdou na řadu speciální přípravky na dřevo.

Vybíráte nábytek na terasu? Vyzkoušejte modulové sestavy

„Řasy, plísně a houby odstraníte jemným smirkovým papírem. I přes pravidelnou údržbu doporučujeme dřevěný nábytek na zimu uklidit nebo zakrýt vhodným obalem,” vysvětluje Vladislav Líkař.

Co se líbí

Určitě celopolstrované sedačky, zejména ty, které mají dřevěné a kovové lakované rámy opletené lankem, pásovinou. V oblibě jsou neutrální odstíny (natur, šedá, tmavě šedá, béžová).

„Objevuje se trend mít na venkovním nábytku barevné akcenty. Vítězí odstíny zelené, terakotové, vidět je i modrá. Na zahraničním veletrhu mělo mnoho značek barvu lososovou, tmavě červenou, až purpurovou, lehce růžovou,“ říká Jana Kadlečková.

Anketa

Trávíte teď, v době karantény, více času na zahradě?
Ano, ještě že ji máme!
89,5 %
Možná, nevím to jistě.
1,8 %
Ne. Jsme venku, když je prostě hezky.
8,7 %
Celkem hlasovalo 4214 čtenářů.

Reklama

Související témata:

Související články

Biotop umocní kouzlo přírody v zahradě

14. 4. 2020, 8:30

Biotop, který dokonale splyne se zahradou, je lákavou představou pro nejednoho majitele rodinného domku či chalupy. Pokud byste se rozhodli tuto představu...

Nechte hortenzie na Velikonoce znovu rozkvést

10. 4. 2020, 12:01

O Velikonocích se říká, že jsou to svátky vzývající nový život. Tak proč ho nevdechnout odkvetlým květům hortenzií, které jsme z keřů ostříhali v předjaří?...

Výběr článků