Hlavní obsah
Interiér Müllerovy vily, průhled ze salonu do jídelny a dámského budoáru a architekt Adolf Loos na dobovém snímku v mladém věku. Foto: Archiv, GJF výstava Raumplan a současná architektura, Wolfgang Thaler (koláž)

Od narození architekta Adolfa Loose uplyne 150 let, výročí můžete oslavit z pohodlí domova

Všichni, kdo se v dnešních dnech raději drží doma a snaží si tento pobyt co nejvíc zpříjemnit, mohou navštívit zajímavé projekty, které jsou dostupné on-line. Milovníci architektury tak mohou například oslavit 150. výročí od narození architekta Adolfa Loose, které připadá na letošní rok, a seznámit se s výstavou Raumplan a současná architektura.

Interiér Müllerovy vily, průhled ze salonu do jídelny a dámského budoáru a architekt Adolf Loos na dobovém snímku v mladém věku. Foto: Archiv, GJF výstava Raumplan a současná architektura, Wolfgang Thaler (koláž)
Od narození architekta Adolfa Loose uplyne 150 let, výročí můžete oslavit z pohodlí domova

Adolf Loos mínil, že architektonický prostor je možné správně vnímat jen fyzickým prožitkem. Výročí jeho narození (10. prosince 1870) je letos věnována celá řada projektů.

Srovnejte architektovu tvorbu s dnešní architekturou

Výstava „Raumplan a současná architektura” je umístěna na webu pražské Galerie Jaroslava Fragnera. Tvorbu architekta si můžete srovnat se soudobými díly architektury, která ji inspirují nebo z ní jen volně vycházejí.

Plzeňské interiéry od Loose jsou pestrou přehlídkou použití kvalitních materiálů.

Foto: Adolf Loos Plzeň

Video k výstavě nabízí pohledy do zamýšlené expozice věnované jeho prostorovému plánu Raumplanu (ve kterém se architekt snažil velikost místností uzpůsobit jejich funkci).

Díky videu si můžete výstavu projít alespoň virtuálně.

Foto: Archiv Galerie Jaroslava Fragnera

Architekt proslul tím, že velikost i šířku místností uzpůsoboval jejich účelům. Pro tuto výstavu a vzpomínku na architektovu tvorbu byla také vytvořena dvě videa – procházky vilami Rufer a Moller ve Vídni.

Porovnejte Loosovy stavby v mezinárodní souvislosti

Za pozornost stojí i virtuální prohlídky staveb amerického architekta a interiérového designéra Franka Lloyda Wrighta, které jsou minimálně do 10. května dostupné na sociálních sítích pod hastagem #WrightVirtualVisits.

Architekt Wright se narodil v roce 1867 a navrhl přes tisícovku budov - během své kariéry jich minimálně polovinu dokončil. Dnes je považován za jednoho z nejdůležitějších architektů 20. století.

Slavná Müllerova vila od Adolfa Loose je často porovnávána právě s odlišnou stavbou - Darwin D. Martin House v americkém Buffalu od Wrighta, která je také jednou ze zásadních staveb světové moderní architektury.

Závěr architektovy tvorby budí zájem

S naší redakcí se můžete také vydat do Witzingerovy vily od Adolfa Loose, která se nachází na Praze 5.

Seznámit se ale můžete i se slavnou Müllerovou vilou. Ta byla spolu s Brumelovým domem nebo venkovským sídlem Paula Kuhnera jednou z posledních staveb slavného architekta.

V Čechách vzniká dům podle Loosova nerealizovaného návrhu.

Foto: Archiv Fakulty architektury ČVUT

Závěr architektovy tvorby se momentálně těší velkému zájmu. Seznámit se můžete i s celodřevěnou stavbou navrženou architektem Loosem, kterou chtějí u příležitosti jeho výročí vytvořit studenti Českého vysokého učení v Praze ve spolupráci s Národním technickým muzeem a Studijním a dokumentačním centrem Norbertov.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků