Hlavní obsah
Dům má specifický tvar a skrývá v sobě unikátní technická řešení. Především však nabízí impozantní výhled do celého okolí. Foto: Profimedia.cz

Nejvyšší rodinný dům na světě měří téměř 40 metrů

Nejvyšší rodinný dům na světě stojí ve Spojených státech, v Arizoně. Na výšku měří 37,8 metru a obývá jej jediná rodina. Není překvapením, že z jeho nejvyššího podlaží se majitelům nabízí dechberoucí výhled do celého okolí. Ještě méně překvapí název, který svému domu dali - Sokolí hnízdo.

Dům má specifický tvar a skrývá v sobě unikátní technická řešení. Především však nabízí impozantní výhled do celého okolí. Foto: Profimedia.cz
Nejvyšší rodinný dům na světě měří téměř 40 metrů

Dům je v současnosti na prodej, a tak každý, kdo má v kapse volnou sumu 1,5 miliónu dolarů (tj. cca 40 miliónů korun), a netrpí strachem z výšek, může se stát jeho novým vládcem.

Od roku 1994 se dům tyčí na okraji města Prescott, pro sebe a svou rodinu ho navrhl architekt z Phoenixu, Sukumar Pal. Architekt, jak uvádí server Phoenix Bussiness Journal, před stavbou navštívil na 200 míst v Arizoně, než si vybral právě tuto takřka půlhektarovou parcelu na okraji Prescottu.

Pozemek o velikosti necelého půl hektaru si architekt vybíral ze dvou set míst, která v Arizoně navštívil.

Foto: Profimedia.cz

Dům má unikátní tvar a skrývá v sobě některá unikátní technická řešení. Především však nabízí impozantní výhled do celého okolí.

Foto: Profimedia.cz

Interiér domu nabízí plochu o velikosti 576 čtverečních metrů a rozdělen je do deseti podlaží. Na nich lze nalézt trojici pokojů a čtyři koupelny.

V hlavním podlaží, které je zhruba v polovině výšky stavby a disponuje plochou 185 m2, je kuchyň, jídelna a velký společenský prostor, který má kromě všech zdí prosklenou i většinu stropu. Díky tomu je z domu přímo impozantní výhled na krajinu spíše pouštního rázu, která se v okolí rozkládá a která kdysi byla součástí toho, čemu se říkávalo „Divoký západ”.

Zároveň je z domu vidět na pohoří San Francisco Peaks, jež je vzdálené takřka 200 km.

Hlavní podlaží je zhruba uprostřed výšky domu a jeho rozloha je úctyhodných 185 čtverečních metrů.

Foto: Profimedia.cz

Dům je navržen v tzv. holistickém (celostním) stylu.

Foto: Profimedia.cz

Dům někteří lidé označují za klenot už jen kvůli jeho architektonickému a technickému řešení. Jako samozřejmost se jeví jeho osazení výtahem, jenž je v tomto případě hydraulický. Spojuje všechna podlaží od garáže v přízemí až po šesté patro.

Další zajímavostí je unikátní systém, který interiér stavby v létě ochlazuje a v zimě prohřívá. Může za to záměrně navržený tubulární tvar stavby v horní polovině. To způsobuje, že horko zachycované v domě v letních měsících má přirozenou tendenci stoupat vzhůru, mimo hlavní obytné prostory.

V zimě naopak stejným způsobem zachycené teplo zůstává právě v obytných částech stavby.

Tak vypadá kuchyň, kde i ten nejnadšenější kuchař samým úžasem z výhledu úplně zapomene vařit.

Foto: Profimedia.cz

Jídlena přirozeně navazuje na kuchyň, jejím centrálním prvkem je kruhový krb.

Foto: Profimedia.cz

Architekt při návrhu stavby v holistickém neboli celostním stylu akcentoval tzv. „zelené technologie”, tj. měl na paměti především efektivitu zacházení se zdroji.

Dům získává elektrickou energii ze solárních panelů, zanechává po sobě minimální zelenou stopu a celkové náklady na jeho každodenní provoz jsou takřka nulové.

Víte, co je holistická (celostní) architektura?
Trend, který se snaží zakomponovat do díla veškeré aspekty a ohledy týkající se potřeb člověka i okolní přírody. Někdy proto bývá tento styl označován jako „zdravá architektura”. Znamená to, že vyhovuje potřebám lidí, ovšem tak, aniž by škodil přírodě.

Říká se, že není nic hezčího, než usínat s pohledem na setmělé nebe plné hvězd. V této ložnici si ho majitelé užijí vrchovatě.

Foto: Profimedia.cz

Ačkoli odborníci nad domem žasnou, jako mnoho podobně unikátních a nevšedních projektů i tento dům se nezalíbil všem, autor tak musel překonat značnou nespokojenost místních obyvatel. Nakonec se mu podařilo dosáhnout kompromisu a dům mohl spatřit světlo světa.

Foto: Profimedia.cz

Bez výhledu není v Sokolím hnízdě ani koupelna.

Foto: Profimedia.cz

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků