Hlavní obsah

Nejstarším předměstím Prahy je Karlín s unikátní historií svého vývoje

Vývoj Karlína a jeho proměn představuje výstava v centru Prahy. K vidění je bohatá obrazová dokumentace tohoto poetického předměstí, které je dnes již neodmyslitelnou součástí Prahy. Málokdo ale ví, že právě Karlín je nejstarším pražským předměstím.

Nejstarším předměstím Prahy je Karlín s unikátní historií svého vývoje

Počátky Karlína sahají do let 1816-17, kdy byl z moci úřední založen. Na počátku 20. století byla předměstská obec povýšena na město a po vzniku Československa se Karlín stal součástí hlavního města. Obrazová dokumentace předměstí, která je k vidění na výstavě v centru Prahy, představuje rytiny a kresby i fotografie, které vývoj této čtvrti dokumentují.

Při pohledu na někdejší podobu Špitálska (tak se nazývalo toto území řádu Křižovníků s červenou hvězdou ve středověku) a Invalidovny člověk nynější prostory nepoznává. Toto území bylo totiž poseto zahradami, ojedinělými hospodářskými usedlostmi a výletními hospodami.

Karlín byl řadu let průmyslovou zónou

Karlín se ale velmi brzy stal průmyslovou zónou. Dařilo se zde textilnímu i strojírenskému průmyslu.

Architektonicky je Karlín zajímavě řešen, zaujmou hlavně pravoúhle uspořádané ulice s menšími - jedno až dvoupatrovými domy v pozdně klasicistním slohu.

K vidění je i architektonicky zajímavá plynárna

Výstava dokumentuje i pozoruhodnou stavbu nejstarší plynárny, která vznikla před polovinou 19. století na území Karlína, aby zásobovala svítiplynem osvětlení pražských ulic a provizorní dřevěné kaple z počátku padesátých let tohoto století, která sloužila potřebám věřících do doby dokončení karlínského kostela sv. Cyrila a Metoděje.

Mezi dalšími zajímavostmi pro návštěvníka výstavy je i vyobrazení říčního nákladního přístavu mezi karlínským nábřežím a Rohanským ostrovem.

Archeologické nálezy Karlína jsou na výstavě představeny skromně, jsou totiž ojedinělé, (opakující se povodně byly příčinou řídkého osídlení v pravěku a středověku).

Povodně Karlín změnily i v roce 2002. Od té doby pokračuje revitalizace a řada výrobních staveb je přestavována na jiné účely.

K výstavě vydalo Muzeum hlavního města Prahy stejnojmennou publikaci, která zájemce o pražskou historii podrobněji seznamuje s vývojem a proměnami tohoto pražského předměstí.

Talíř z kameniny zdobený zelenými révovými listy.

Foto: Novinky

Expozice představující vývoj Karlína na obrazech, fotkách, užitných předmětech aj. má tři části - začíná - jak jinak než v Karlíně v Muzeu hlavního města Prahy, další část je k vidění v tzv. Bílém domě (v budově ÚMČ Praha 8 - U Meteoru 6, P8) a třetí část hostí Libeňský zámek (Zenklova 35, P8 – Libeň). Výstava trvá do 6. 11. 2011.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků