Hlavní obsah
Vítězná dostavba Dusíkova divadla v Čáslavi od brněnského ateliéru Burian&Křivinka Foto: archiv Ceny Klubu Za starou Prahu

Nejlépe zasazenou budovou do historického prostředí je dostavba Dusíkova divadla

Prestižní ocenění od Klubu Za starou Prahu za nejlepší usazení nové nebo doplněné stavby do historického prostředí získal krásný objekt dostavby Dusíkova divadla v Čáslavi od architektonického ateliéru Burian&Křivinka. Ve finálové šestici staveb měli architekti z tohoto ateliéru hned dvě želízka v ohni a jedno z nich se skutečně stalo vítězným.

Vítězná dostavba Dusíkova divadla v Čáslavi od brněnského ateliéru Burian&Křivinka Foto: archiv Ceny Klubu Za starou Prahu
Nejlépe zasazenou budovou do historického prostředí je dostavba Dusíkova divadla

Cena Klubu Za starou Prahu za novou stavbu v historickém prostředí je každý rok udělována novým architektonickým dílům, která skvěle zapadají do staré místní zástavby a obohacují ji o nové prvky.

Nejvíc v soutěži bodoval brněnský architektonický ateliér Burian&Křivinka, který se zabývá hlavně občanskými stavbami pro veřejný sektor i soukromé zákazníky.

Vítězná dostavba Dusíkova divadla v Čáslavi je uměřenou stavbou, která respektuje původní objekt.

Jedno z nejstarších kamenných divadel u nás se dočkalo moderní dostavby. Díky ní vznikl i nový víceúčelový sál.

Foto: archiv Ceny Klubu Za starou Prahu

„Moderní architektura s divadelním zázemím a příjemnou kavárnou se zde ohleduplně včlenila mezi historické divadelní budovy a středověký hradební pás,” uvedl předseda poroty soutěže Rostislav Švácha.

Ateliér měl ve finále soutěže i nárožní budovu rozsáhlejšího areálu Pálavské galerie vín Venuše v Pavlově.

Komenského most získal další cenu

Druhé místo v klání má Komenského most v Jaroměři, který už loni získal titul Stavba roku [celá zpráva].

Most navrhl profesor technické univerzity v Cáchách Mirko Baum s architektem Davidem Barošem a statikem Vladimírem Janatou. Podle Šváchy most zaujme členitou konstrukcí své spodní nosné části, která zajímavě kontrastuje se střídmě řešeným vrškem pro chodce a cyklisty.

Komenského most v Jaroměři od Mirka Bauma, Davida Jaroše a Vladimíra Janaty .

Foto: archiv soutěže Stavba roku 2015

Třetí místo v soutěži získala vkusná novostavba Galerie Pakosta v Litomyšli vzniklá z tradičních materiálů. Té dala brněnská architektka Zdeňka Vydrová formu neveliké věže, která vytvořila elegantní a nenásilný přechod mezi drobnou strukturou okolních měšťanských domů a mohutným blokem bývalého gymnázia.

„Autorka pro své dílo zvolila tradiční materiály v ne úplně tradiční kombinaci a dokázala je dobře ozvláštnit i neobvyklou formou pultové střechy,” uvedl Švácha.

Brněnská architektka Zdeňka Vydrová navrhla novostavbu Galerie Pakosta v Litomyšli.

Foto: archiv Ceny Klubu Za starou Prahu

Šestice staveb ucházejících se o letošní cenu Klubu Za starou Prahu měla podle předsedy soutěže hodně vyrovnanou úroveň.

Do finále Ceny Klubu Za starou Prahu za novou stavbu v historickém prostředí za rok 2015 se probojovala například i brněnská dostavba areálu filozofické fakulty od ateliéru Petra Pelčáka.

Nechyběla i přístavba mateřské školy ve Velké Bystřici od architektů Michal Sborwitz, Marie Sborwitzová a Karel Prášil.

Všechny tyto novostavby podle poroty povyšují své prostředí na novou, ještě kvalitnější úroveň.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků