Hlavní obsah
Vila se nachází jižně od centra Roudnice nad Labem. Foto: Slavné vily Ústeckého kraje

Masivní vila v Roudnici nad Labem má rysy inspirativního nového brutalismu

Tvrdě působící vila v Roudnici nad Labem ilustruje meziválečné tradice funkcionalismu, svým výrazem připomíná tvary takzvaného nového brutalismu. Užitými materiály a detaily rozhodně nezapře dobu vzniku. Dnes se brutalistní materiály typu beton, železo a další opět vracejí do módy. Stavba je tak cennou inspirací i pro současnou architekturu.

Vila se nachází jižně od centra Roudnice nad Labem. Foto: Slavné vily Ústeckého kraje
Masivní vila v Roudnici nad Labem má rysy inspirativního nového brutalismu

Rodinný dům od architekta Ladislava Vašáka vznikl mezi lety 1973 až 1977. Patrová vila je projektovaná na pozemku nad tratí nedaleko městské rozhledny. Už v období mezi dvěma světovými válkami vznikla zahrada s kašnou, schodišti, figurální plastikou ženy a oplocením s branou.

Ladislav Vašák pocházel z nedalekých Vědomic. Jako stavební technik se kromě pedagogické činnosti věnoval projektování. Navrhl řadu rodinných domů na Podřipsku i mimo region.

Chloubou stavby je prostorná terasa.

Foto: Slavné vily Ústeckého kraje

Dům je umístěn tak, aby se plně využily plusy svažité parcely s výhledem na město. Severní strana vily, orientovaná do okrasné zahrady, se kvůli lákavému výhledu v obou podlažích přímo nabízela k vytvoření teras téměř v celé její ploše.

V patře je navíc terasa doplněna předsunutou pergolou z bílého litého betonu, která vyrovnává mohutnost linie plného zábradlí.

Nákres západní podoby vily.

Foto: Slavné vily Ústeckého kraje

Pro intimnější propojení interiéru s okolím slouží terasa v západním průčelí, navazující přímo na zimní zahradu, která odděluje společné obytné prostory (kuchyň, jídelnu a obývací pokoj) od ložnic. Pro zvýšení atraktivity posezení je tu umístěn i krb.

Vila je ukázkou samostatné architektonické tvorby Československa sedmdesátých let dvacátého století. Byla navržena v těsné spolupráci s rodinou stavebníka, aby v maximální míře plnila potřeby svých obyvatel a zároveň plně využila originalitu místa pro moderní bydlení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků