Hlavní obsah
Tradiční ušák s podnožkou spojuje pohodlí křesla a lenošky. Přisuneme-li podnožku těsně ke křeslu, vytvoříme šezlong. Cena 9990 Kč. Foto: Tchibo

Lenošky a křesla s podnožkou poslouží k odpočinku i jako designový prvek

Do interiérů se vracejí lenošky a s nimi také křesla doplněná podnožkou. Nabízejí kvalitní oporu zad a uleví unaveným nohám. Dopřejme si blahodárné chvilky lenošení, pomůžeme tak tělu i duši.

Tradiční ušák s podnožkou spojuje pohodlí křesla a lenošky. Přisuneme-li podnožku těsně ke křeslu, vytvoříme šezlong. Cena 9990 Kč. Foto: Tchibo
Lenošky a křesla s podnožkou poslouží k odpočinku i jako designový prvek

Na trhu nalezneme řadu typů křesel a lenošek různých kvalit, investujeme však do stabilních a pohodlných výrobků, které raději před nákupem osobně vyzkoušíme.

Lenoška nebo křeslo?

Zatímco pojmenování křesla s podnožkou či taburetem je jasné, lenoška se v nabídkách sedacího nábytku skrývá hned pod několika názvy.

Tzv. salónní křeslo vzniklo překladem z anglického lounge chair. Z francouzského výrazu chaise longue vychází výraz šezlong.

Lenoška s měkkými, hlubokými sedáky a pohodlnou opěrkou je vyplněná paměťovou polyuretanovou pěnou a potažena hovězí dřenou kůží. Cena 15 000 Kč.

Foto: Ikea

Každopádně vždy jde o sezení se zvýšeným opěradlem pro záda a hlavu a s protaženým sedákem pro podložení nohou.

Područka může být, ale nemusí, podobně jako viditelná nebo naopak vizuálně popřená konstrukce. Nábytek pak působí dojmem, že je vyroben z jednoho kusu. V případě některých designových plastových a dřevěných kousků tomu tak často také je.

Šezlong může být součástí rohové pohovky, více ale vynikne jako solitér.

Design a retro

Za designové kousky si připlatíme, vybereme-li však originální a nadčasový kousek, můžeme ho považovat za investici do užitého umění.

Relaxační dlouhé křeslo Davis pokrývá příjemná eko kůže. Rozměry 95 x 64 cm x 180 cm. Cena 6249 Kč.

Foto: Halmar

Nejsou-li pro nás cenově dostupné novinky designérů, můžeme se porozhlédnout po bazarech a starožitnictvích a nechat vybraný kousek zrestaurovat.

V případě zachovalé konstrukce stačí křeslo obohatit o nápaditý potah a moderní výplň sedáků a opěráků. Počítáme však s cenou nejméně kolem 10 000 Kč, záleží na kondici křesla či lenošky.

Křesílko Hey od Veroniky Pechmanové z ateliéru Jana Fišera z fakulty Umění a designu v Ústí nad Labem má originální kovovou konstrukci. Čalounění tvoří čtyři díly s viditelnými zářezy, které slouží k aretaci matrace, zabraňují posunu na konstrukci.

Foto: Polstrin

Houpání pro malé i velké

Houpací křesla umožňují předozadní houpání, které v rychlejším tempu zvyšuje krevní tlak a aktivuje mozek. Do krve se zároveň vyplavují tzv. hormony dobré nálady, endorfin a serotonin.

Závěsný koš s nafukovacím sedákem uvnitř pro houpání a sezení v dětském pokoji i venku. Průměr 71 cm, výška 30 cm. Maximální nosnost 70 kg. Cena 799 Kč.

Foto: Ikea

Závěsná houpací křesla (koše) nabízejí různé směry pohybu — vpřed, vzad i do stran. Pohyb do stran přináší podobný efekt jako kolébka, brzy nás při něm dostihne spánek. Houpání jakýmkoli směrem musí být bezpečné, konstrukce houpacího křesla má bránit přepadávání.

Dětské dřevěné houpací křesílko pod sedákem schová drobné hračky. Cena 1399 Kč.

Foto: Bonami

Proto je lepší mít u předozadního houpání oporu nohou a vyvýšené pevné postranice při houpání do stran.

Klasické dřevěné houpací křeslo opatříme kvůli pohodlí měkkými sedáky a polštáři. Hodí se i na terasu.

Foto: Ikea

Klasická křesla

Když nám křeslo při nakupování a zkoušení nepadne na tělo jako ulité, nebo ho chce využívat více členů rodiny, zvolíme typ s nastavitelnými podpěrkami rukou, přiměřeně široký, anatomicky tvarovaný sedák a v lepším případě ještě polohovatelný opěrák zad.

Křeslo Pedro na pevné kovové konstrukci zaujme industriálním vzhledem, který podtrhnou výrazné cvoky na opěradle. Cena 20 930 Kč.

Foto: Donate

Dbáme, abychom si mohli opřít ramena a hlavu, takže opěrák křesla musí být dostatečně vysoký. Pro maximální komfort při sezení je důležitá výplň sedáků — paměťová pěna. Zajišťuje pohodlí a delší životnost sedacího nábytku. Existuje v různých stupních tuhosti a je pro ni typická elasticita.

Sedák křesla Shell obklopí tělo a dodá pocit pohodlí a klidu. Křeslo je lehké díky svému základu, který může být z kovového rámu nebo z otočné nohy.

Foto: Innex

Kvalitní materiály

Stabilní a odolné jsou dřevěné nebo kovové konstrukce. U plastových výrobků dbáme na kvalitní tvrzený plast.

Plastové křeslo s čalouněním má pod sedákem úložný prostor. Potah lze otřít vlhkým hadříkem. Cena 999 Kč.

Foto: Ikea

Pro čalounění se hodí mikroplyš, umělá (eko) kůže a mikrovlákno.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků