Hlavní obsah

Plyn patří stále mezi nejrozšířenější palivo. Stačí jen otočit knoflíkem a máme teplo. Kolik za tento komfort zaplatíme, lze do značné míry ovlivnit výběrem plynového kotle. Jaké se nabízejí možnosti?

Jak vybrat nejúspornější plynový kotel

Na výběr máme dva typy kotlů - stacionární a nástěnné. Mezi renomované značky patří např. Dakon, Junkers, Viadrus, Buderus, Vaillant či DeDietrich, jejichž výhradním dovozcem je firma Stiebel Eltron.

Stacionární plynové kotle

Svým umístěním na podlaze kotelny či technické místnosti plně postačují pro vytápění rodinného domu.

Jejich výhodou je možnost vytápět i tzv. samotížným způsobem, což jsou systémy bez čerpadla, vyznačující se velkými dimenzemi trubek, velkým obsahem vody v systému a použitím otevřené expanzní nádoby. K oběhu topné vody tedy dochází samovolně, jen rozdílnou teplotou vody.

K dopravě topné vody do jednotlivých radiátorů tedy není potřeba elektrická energie. Příkladem samotížného kotle je Viadrus G36 či G36BM. Ten dokonce nepotřebuje elektrickou energii ani pro provoz samotného kotle. Tento systém najdeme ve starších domech.

  • Dnes jsou běžné kotle s nuceným oběhem, kdy je k oběhu topné vody použité čerpadlo. Jinými slovy: moderní plynové kotle nefungují bez elektrické energie.
  • Kvůli vyšší spotřebě plynu se ale dnes od stacionárních plynových kotlů pozvolna ustupuje.
  • Ceny stacionárních plynových kotlů se liší podle výkonu, pohybují se zhruba od 20 000 do 50 000 Kč.

Nástěnné (závěsné) plynové kotle

Hned při svém uvedení nabídly širokou škálu výbavy. Zatímco stacionární kotel byl pouze na vytápění a ohřev teplé vody se musel řešit mimo kotel externím zásobníkem, nástěnné kotle nabídly vše, o čem uživatel sní. Mají i s vytápěním průtočný ohřev teplé vody, nebo i vestavěný zásobník (většinou o objemu 60 l).

Komfort ohřevu teplé vody v zásobníku je u plynového kotle vynikající. Pro příklad: elektrický bojler se po nahřátí na maximální teplotu již dále nenahřívá a po odběru celého množství se může poslednímu koupajícímu stát, že má studenou vodu.

Bojler v plynovém kotli je naproti tomu stále udržován na nastavené teplotě. Dostatečně silná tepelná izolace zabezpečuje jen minimální ochlazování bojleru. A při odběru teplé vody se začne dohřívat až po poklesu teploty v bojleru o 10 °C, čímž se zamezí cyklování bojleru. Elektronika kotle dohřívá bojler odebíraným výkonem. Nestane se, že by nebyla teplá voda k dispozici. Ohřev zásobníku ze studeného stavu do maximální teploty trvá běžně jen 10 minut.

V čem je nástěnný kotel jiný

Hlavním prvkem nástěnného kotle je kromě elektroniky výměník tepla. Zatímco u stacionárního kotle se nahřívá celé kotlové těleso, s objemem kolem 30 l vody, nástěnný kotel má výměník o ploše menší než velikost stránky formátu A4. Objem vody v nástěnném kotli je kolem 1,5 l.

I když je účinnost k stacionárnímu kotli stejná, kolem 92 %, spotřeba plynu je u nástěnného kotle menší.

Menší spotřeba je dána konstrukcí kotle jako celku. Ohřev otopné soustavy probíhá na malé ploše výměníku a díky konstrukci hořáku a výměníku jej lze přesně regulovat. A díky modulaci plamene dosáhneme úspory.

Nástěnné plynové kotle jsou velmi malé a mají hezký design. Kromě sklepa a technické místnosti je lze umístit i do chodby, koupelny či kuchyně. Jejich cena začíná na 23 000 Kč.

Kondenzační plynový kotel

Nejvyšším stupněm ve vytápění plynem se stává kondenzační plynový kotel. Jeho cena začíná na 42 000 Kč.

Účinnost kondenzačních plynových kotlů je až 109 %. Jak je to možné? Údaj se týká využití paliva. Při spalování zemního plynu vzniká určité množství vody. Voda pak v podobě vodních par spolu s oxidem uhličitým tvoří spaliny a odchází. Tepelné spaliny s sebou nesou část skryté tepelné energie, tzv. latentní teplo, které běžně z kotle odchází a není využito.

Pokud jsou tyto spaliny ochlazeny pod teplotu jejich tzv. rosného bodu (- 56 °C), dochází ke změně jejich skupenství - kondenzaci obsažené vodní páry a k následnému uvolnění tohoto skrytého tepla. V kondenzačním kotli se takto uvolněná energie pomocí výměníku využívá k předehřevu vratné vody a tím ke snížení potřeby energie ohřát tuto vodu. Tím se dosáhne hodnoty nad 100 %.

  • Vzhledem k vyšší účinnosti a dokonalejší regulaci kondenzačních kotlů dosahují úspory minimálně 20 % nákladů, při využití podlahového vytápění až 30 %.
  • Návratnost vyšší investice se dá očekávat asi po 4-5 letech.
  • Kondenzační kotle pracují s nižší teplotou vody v radiátorech. Nejvyšší účinnosti ale dosahují při teplotním spádu 55/35 °C. Platí: pokud kondenzační kotel budeme provozovat do 60 °C, pak nám jede kondenzačně a dosahujeme úspor.

Kam umístit kotel

Plynové kotle jsou vyhrazeným elektrickým a plynovým zařízením. Kotle nelze umístit kamkoli. Zejména v koupelně je umístění vázáno na platné elektrické předpisy a většina spotřebičů se instaluje minimálně 60 cm od hrany vany.

  • Rozhodujícím pro umístění kotle bude vzdálenost ke kouřovodu.
  • U tzv. komínového provedení (standardní kotel s otevřenou spalovací komorou) si kotel vzduch potřebný ke spalovacímu procesu bere z místnosti, v níž je instalován, a spaliny jsou vedeny do komína (přirozeným tahem). U těchto kotlů je nutné zajistit dostatečný přívod čerstvého vzduchu. Pozor proto na těsná plastová okna a eurookna či digestoře ve stejné místnosti!
  • U tzv. turbo provedení (standardní kotel s uzavřenou spalovací komorou) si kotel vzduch potřebný ke spalovacímu procesu bere z venkovního prostředí a odvod spalin je řešen nuceně ventilátorem. Podle v současnosti platných norem lze odtah spalin vést pouze směrem vzhůru.

Otázka bezpečnosti

Aby kotel fungoval správně, zajistíme pravidelné roční kontroly. Během nich dojde k revizi celého zařízení.

Se spalováním plynu v plynových kotlích jsou spojeny předsudky, že hrozí otrava plynem nebo že plyn bouchá. Zemním plynem se nelze otrávit. Jedovatý svítiplyn se již nepoužívá. Plynový kotel také dnes již většinou neobsahuje tzv. věčný plamínek. Při provozu využívá kontrolu plamene ionizací. Do plamene je vložena ionizační elektroda, a přes ni elektronika stále ví, že plyn je zapálen. Při nesejmutí plamene dojde k okamžitému přerušení provozu kotle. Jediným nebezpečím tak zůstává selhání lidského faktoru.

Jak regulovat teplotu

K regulaci teploty se dnes používají elektronické termostaty. Jenže zvláště starší generace má strach ze složitosti jejich ovládání. Jistě existují důmyslné systémy, které toho umí opravdu hodně, ale k dostání jsou i zcela jednoduché, které zvládne opravdu každý. Např. pokojový termostat Siemens RDH 10. Je vybavený jen kolečkem a současným digitálním zobrazením aktuální teploty v místnosti (= digitální teploměr) i požadované teploty.

Kombinace s dalšími zdroji tepla

Plynový kotel lze provozovat v otopném systému i s dalšími zdroji tepla. Nejvíce jde o kombinaci plynový kotel + kotel na tuhá paliva nebo plynový kotel + krbová kamna. Může jít i o kombinaci plynový kotel + elektrokotel + tuhá paliva + krb. Podle výhodnosti spalování paliva volíme pak příslušný zdroj tepla.

Ke zdroji tepla lze připojit také další zařízení. Nyní se vrací do módy akumulační nádrže. Módní a ekonomicky výhodné jsou i sestavy se solárním ohřevem teplé vody.


Vyrobeno ve spolupráci s firmou Bosch Termotechnika, divize Dakon a Viadrus.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků