Hlavní obsah
Dům má půdorys ve tvaru tří propojených čtverců. Foto: Marc Goodwin, Archmospheres

Dům složený ze tří čtverců je ztělesněním romantických představ o severském bydlení

Trojice propojených čtverců tvoří nenápadný dům v Jižním Savu ve Finsku. Stavba, jejímiž autory jsou architekti ze Studia Puisto Architects, stojí na jižním okraji jednoho z četných jezer, jimiž je oblast proslulá. Za zády má jako pevnou přírodní hradbu smrkový les, zatímco před ní se za řadou bříz rozkládá vodní plocha.

Dům má půdorys ve tvaru tří propojených čtverců. Foto: Marc Goodwin, Archmospheres
Dům složený ze tří čtverců je ztělesněním romantických představ o severském bydlení

Lví podíl na romantické atmosféře domu má bezpochyby nádherný pozemek, jenž se mírně svažuje ke břehu jezera Saimaa. Z jedné strany je chráněn smrkovým lesem, ze druhé pak vodou.

Jak říkají architekti, umístění domu bylo dáno výhradně otázkou, odkud bude nejhezčí výhled a jak moc daleko z něj bude k jezeru. Většina fasády směřující k vodě je ponechaná otevřená, naopak na straně směřující k nejbližším sousedům a také tam, kde by se naskýtal pohled pouze do hustého podrostu, je z větší části uzavřená.

Vlastní dům, navzdory netypickému půdorysu tvořenému trojicí propojených čtverců, je uspořádaný velice logicky. Srdcem domova je velký centrální čtverec, v němž je hlavní společenský prostor, dlouhá, lineárně řešená kuchyň a trojice pokojů.

Na fasádě je přesně stanovený pruh o výšce 2,3 metru, kde je pouze sklo nebo dřevo. Vše nad a pod tímto pásem je obloženo falcovaným plechem.

Foto: Marc Goodwin, Archmospheres

V menším čtverci, blíže hlavnímu vchodu do domu, je garáž a technické zázemí stavby. Na protilehlé straně je čtverec se saunou a veškerým zázemím pro ni. Na saunu, stejně jako na obývací pokoj, navazuje v exteriéru dřevěná terasa zakončená menším krytým bazénem, rovněž čtvercového tvaru.

Zajímavostí při volbě materiálů použitých na domě je dodržení výšky 2,3 metru. Vše, co je v rozpětí od podlahy až do této výšky, je buď ze skla, nebo ze dřeva. To je natřeno olejovou černou barvou. Vše, co je na fasádě pod a nad tímto rozmezím, je obloženo zinkovým plechem.

Přehledná je rovněž paleta materiálů použitých v interiéru. Dřevěné jádro má povrchy z olejovaného ořešáku, veškeré další dřevěné povrchy ať již stěny, nebo stropy jsou z černě olejované borovice a podlahy z černě olejovaného dubu se závěrečnou voskovou úpravou.

Sauna a koupelna jsou pak obkládané olší ošetřenou parafínovým olejem. Pouze ve sprše jsou stěny obložené klasicky keramikou, jejíž dezén odpovídá okolnímu dřevu.

Zadní část domu je otevřená mnohem méně než čelní.

Foto: Marc Goodwin, Archmospheres

Jak architekti podotýkají, dům využívá v plné míře denního světla, nebojí se ovšem ani stínu a tmavých odstínů. Nabízí tak během dne místa, kdy si majitelé mohou plně užívat slunce, ale zároveň i temnější kouty, kde se člověk může stočit do klubka a užívat si naprostého soukromí.

Dům je postaven jako dřevostavba s izolací z dřevité vlny aplikovanou na všech stěnách, podlahách i střeše. Interiér je vyhříván geotermálně, má podlahové vytápění a elektricky ohřívaná okna. Celková zastavěná plocha je 165 čtverečních metrů.

Anketa
Líbilo by se vám mít dům blízko lesa a jezera?
Ano, to je moc hezké!
82.8 %
Ano, ale stačila by mi i jen blízkost jednoho z toho.
6.9 %
Nevím, je mi to jedno.
1.9 %
Spíše ne, maximálně jedno z toho.
3.1 %
Ne, upřednostňuji město.
5.3 %
Celkem hlasovalo 3413 čtenářů.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků