Hlavní obsah
Lakovaná čelní dvířka vyrobená z pravého dřeva s dýhovanou výplní vytvoří domácí atmosféru. Charakteristickými prvky jsou světlost, vzdušnost a jednoduchost. V kombinaci s pracovní deskou v imitaci tmavšího dřeva je sestava skvostná. Foto: Asko nábytek

Dokonalá kuchyň? Kontrolujte ji od návrhu až po montáž

Položka za kuchyňskou sestavu je největší z vybavení interiéru. Kuchyň nám slouží často desetiletí, a je tedy jasné, že musí dokonale vyhovovat. To znamená být plně funkční, ergonomicky logická a reflektovat naše individuální potřeby.

Lakovaná čelní dvířka vyrobená z pravého dřeva s dýhovanou výplní vytvoří domácí atmosféru. Charakteristickými prvky jsou světlost, vzdušnost a jednoduchost. V kombinaci s pracovní deskou v imitaci tmavšího dřeva je sestava skvostná. Foto: Asko nábytek
Dokonalá kuchyň? Kontrolujte ji od návrhu až po montáž

Kuchyň s jídelnou často supluje obývací pokoj. Místo na sedačku před televizi usadíme hosty raději ke stolu s pohodlnými židlemi.

Zde trávíme při stolování i samotném vaření nejvíce času s rodinou. Proto sestavě věnujeme velkou pozornost. A to od návrhu, výběru materiálu, řešení detailu až po samotnou montáž.

Odstín kuchyně záleží na osobním vkusu a celkovém ladění interiéru. Důležité je si uvědomit, že design kuchyně se skládá z jednotlivých částí: čelní strana, korpus, pracovní deska, sokl, úchytky, dřez, dřezová baterie, spotřebiče a různé doplňky. A v nabídce kuchyňských studií se setkáte se stovkami variant, které lze mít.

To je dobrá zpráva, protože kuchyň máte zcela originální, ale má to i jedno úskalí. Čím více je možností na výběr, tím větší vzniká zmatek. A proto je dobré se obrátit na odborníky. Pomohou s plánováním, výběrem a dovedou nás k reálnému konci.

Tvar kuchyně

Vychází z rozložení místnosti a inženýrských sítí, které jsou předem dané (při rekonstrukci, výměně sestavy za novou). Ty určí rozmístění skříněk, které mohou mít tvar lineární (rovný), paralelní (dvoustranný), rohový (tvar písmene U nebo L), ostrůvkový či poloostrůvkový (písmeno G).

V oblíbenosti jednoznačně vede ostrůvková kuchyně, která se doporučuje ve velkém prostoru. Nabízí totiž nejvíce úložného místa pro nádobí ve spodních skříňkách, které jsou při ruce. A také se k vaření (sporáku, dřezu) dostaneme pohodlně ze všech stran.

Do velkého prostoru si dopřejte ostrůvkovou kuchyň Girona. Nabízí spoustu úložného prostoru a komfortní prostor kolem pracovní desky.

Foto: Kuchyně Oresi

Moderní architektura a přírodní prvky patří k modelu kuchyně Riva. Díky základním jednotkám v XL velikosti a chytře řešeným policovým systémům je místa na uložení nádobí dostatek.

Foto: Asko nábytek

To oceníme, i když s námi rády vaří děti, případně přátelé. A navíc: nespornou výhodou je i menší počet kroků a úkonů, které je třeba v kuchyni provést.

V případě menších kuchyní musíme dobře promyslet umístění jednotlivých kuchyňských zón: pro ukládání potravin (lednice), pro mytí (dřez, myčka), přípravnou a vařicí část (sporák, trouba).

Zóny a materiál

Která část sestavy je nejzatěžovanější a prověříte její kvalitu? Přece pracovní deska a dřez s bezprostředním okolím. Na pracovní desce se odehrávají přípravné práce, a tak musí hodně vydržet.

Zejména sledujeme odolnost proti vodě i vysoké teplotě (nechtěně odložený horký hrnec). Kromě barvy, struktury a povrchové úpravy zkontrolujte i kvalitu a řemeslné zpracování.

Dalším choulostivým místem je dřez, a je jedno, že spoustu práce odvede myčka. Dřez slouží k oplachování nádobí, zeleniny a ovoce a musí být komfortní. Proto volte vždy tak velký, jak jen to lze. Pak se nebudete rozčilovat při umývání velkého pekáče či plechu, který se do dřezu nevejde.

Jednoduchá linearní kuchyň má vyčleněné jednotlivé kuchyňské zóny tak, aby tok vaření probíhal plynule a logicky.

Foto: Mora

Kuchyně Flair přichází s lakovanou čelní plochou se svislým frézováním a tradičními tvary. Dvířka jsou vyrobená z MDF, vysoce odolná proti poškození. Zajímavé jsou jemné tóny matné magnólie.

Foto: Asko nábytek

Velikost dřezu má odpovídat i počtu osob v domácnosti a samozřejmě frekvenci vaření. Materiály jsou pestré: vybírat lze keramiku, nerez i krásné granitové dřezy rozmanitých odstínů.

Vnitřní vybavení

Ovlivňuje, jak se budete v kuchyni orientovat a zda v ní bude uklizeno. Není nic horšího než nepřehledné zásuvky, které nelze pohodlně vysunout. Určitě zainvestujte do plnovýsuvů, ať se dostanete ke všem surovinám. Nešetřete organizéry, rozdělovači.

A dbejte i na správný výběr spotřebičů. Zamyslete se, jak vaříte, pečete a co opravdu využijete. Možná zjistíte, že preferujete vaření v páře nebo že mikrovlnka je pro vás zbytečná. Slaďte spotřebiče s chodem a nároky rodiny, nemusíte mít vše. Investujte jen do věcí, které budou v chodu.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků