Hlavní obsah
Pokud máte venkovní terasu, může být zajímavé bazén s terasou elegantně propojit. Vznikne tak ucelená a velmi atraktivní odpočinková zóna. V tomto případě si majitelé nechali okolí stavebnicového bazénu Mercury Porto obložit dřevem. Foto: Mountfield

Bazénu sluší dřevo, kámen i kompozitní materiály

Mít na zahradě bazén je v době, kdy jsou letní teploty snad rok od roku vyšší, skoro výhra. Jestli si ho ale chcete užívat opravdu naplno a s veškerým komfortem nejen příští rok, je dobré se zamyslet i nad jeho okolím.

Pokud máte venkovní terasu, může být zajímavé bazén s terasou elegantně propojit. Vznikne tak ucelená a velmi atraktivní odpočinková zóna. V tomto případě si majitelé nechali okolí stavebnicového bazénu Mercury Porto obložit dřevem. Foto: Mountfield
Bazénu sluší dřevo, kámen i kompozitní materiály

Tu správnou atmosféru totiž bude mít jen tehdy, pokud bude tato část zahrady harmonická jako celek.

Jaké možnosti se nabízejí?

Exotické dřeviny

Trendem posledních let jsou designově atraktivní materiály. Patří k nim exotické dřeviny, jejichž pořizovací cena už dávno nepatří k nedostižným. Příjemné jsou nejen vzhledově, ale i na dotek.

Počítejte ale s tím, že dřevo vyžaduje pravidelnou péči - každoroční nátěr či olejovou impregnaci.

Woodplastic

Máte sice dřevo rádi, ale nechce se vám ho každý rok natírat? V tom případě je dobrou volbou woodplastic. Tento kompozitní materiál v sobě spojuje vzhled a výhody dřeva a odolnost plastu. Pro okolí bazénu je tak WPC (z anglického Wood-Plastic Composite) požehnáním.

Dřevoplastová prkna nepodléhají ani vlivům počasí, ani UV záření nebo znečištěnému prostředí. Není tak potřeba napouštět je nátěry, k běžné údržbě postačí hadice s vodou a při větším ušpinění třeba po zimě „wapka“.

Navíc jsou prkna příjemná pro chůzi na boso, netvoří třísky a díky povrchové úpravě jsou dokonale protiskluzová.

Woodplastic se vyznačuje snadnou manipulací a pokládkou zpravidla na rošt, k němuž se připevňuje pomocí kovových zámečků. V dnešní době je podstatný i fakt, že je zcela recyklovatelný.

Foto: Hornbach

Kamenný koberec

K atraktivním kompozitním materiálům patří i kamenný koberec, což je vlastně litá podlaha ze směsi přírodních oblázků (jejichž velikost a barevnost si můžete vybrat) a pojiv (např. pryskyřice).

Takový povrch se dokonale přizpůsobí jakémukoliv terénu a nebude mít žádné spáry. Bude pevný, odolný a trvanlivý. Navíc propouští vodu, takže se kolem bazénu nebudou dělat kaluže a na slunci se tolik nerozpálí.

Přírodní kámen

Nádech Středomoří dodá bazénu přírodní kámen. Je robustní a mrazuvzdorný, bezpečný i pro chůzi za mokra a barevně stálý. K přednostem patří i minimální nároky na údržbu.

K vytvoření elegantního a prakticky řešeného okolí bazénu lze použít různé povrchy. Podmínkou je, aby povrch nebyl ani za mokra kluzký. Přírodní kámen tyto parametry splňuje.

Foto: Mountfield

Určitým minusem může být fakt, že v horkých letních dnech se přírodní kámen doslova rozpálí, a také vyšší cena.

Umělý kámen

Levnější variantou je kámen umělý nebo dlaždice z jemné kameniny. Mají vzhled přírodního kamene, dlažba je odolná proti zašpinění, je barevně stálá, mrazuvzdorná i protiskluzová. Příjemná je i nízká montážní výška (kolem 2 cm).

Betonové dlaždice

Zvelebit bezprostřední okolí rodinného bazénu můžete i betonovými dlaždicemi. A nemějte obavy, že byste museli zůstat u typického šedého odstínu. Na výběr je mnoho tvarů, barev a povrchů, dokonce mohou dokonale imitovat i dřevo.

Variantou je rovněž klasická (keramická) venkovní dlažba, která díky pořizovací ceně, velkému výběru velikostí, barev a vzorů a jejich vzájemné kombinaci patří k tradičnímu a stále častěji využívanému povrchu v okolí bazénu.

Je libo něco neokoukaného?

Pokud chcete materiál, který není úplně běžný, volte třeba travertin. Patří k luxusnějším variantám, byť nemusí být barevně zcela jednotný. Je to ale jeho přirozená vlastnost.

Při kombinaci antiko reliéfního povrchu s barevnou technologií Colormix vznikne velmi zajímavá a stylová dlažba. Ostařený povrch dlažby Concept vypadá o to zajímavěji, když se dlažba skládá z pěti rozměrově odlišných kamenů.

Foto: Cs beton

Použít se dají i dlažební kostky. Jsou stále oblíbené a v případě poškození je snadno vyměníte. Zajímavý vzhled vytvářejí také cihly.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků