Hlavní obsah

Architekti rekonstruovali podkrovní byt, citlivě a s nádechem jemné elegance

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

O nový vzhled příjemně nadčasového podkrovního interiéru v Praze-Bubenči v dress codu jemné elegance se zasloužil tým několika odborníků. S ohledem na životní styl a přání mladého páru velmi přitažlivě zadaptovali 164 m2 plochy bytu.

Foto: Alex Shoots Buildings

Z obývacího pokoje lze vstoupit přímo na terasu s krásným výhledem.

Článek

Byt v podkroví bytového domu v rezidenční a diplomatické čtvrti je součástí nadstandardně vybaveného rezidenčního komplexu, který v 90. letech navrhl Erick van Egeraat.

Mezi novými budovami stojí modernistická vila Bianca (1910–1911) architekta Jana Kotěry. Erick van Egeraat říká, že okolo původní vily navrhl domy, které našlapují potichu a jsou v dialogu s historickou budovou.

„Podobně jsme i my přistoupili k rekonstrukci půdního bytu jedné z budov. Ne v přístupu k modernistické vile, ale ve vztahu k mladému páru, který zde bude bydlet. Naším cílem bylo vytvořit klidný a kultivovaný prostor sjednocený promyšlenými detaily a redukovanou paletou přírodních materiálů. Skutečným domovem podle obrazu majitele se stane až užíváním a postupným zabydlením,“ vyjadřují svůj přístup architekti a designéři, kteří se na rekonstrukci podíleli – Martin Gaberle, Ema Traplová a Julie Hyská ze studia Komon architekti.

Spojením obývacího pokoje, kuchyně s jídelnou a chodbou tak tvůrci dosáhli vzniku velkorysého obytného prostoru a do chodby tím vnesli světlo. Je poměrně dlouhá s rytmem střídajících se pilířů a dveří vysokých od podlahy až po strop. Chodba odděluje společenskou a intimní zónu bytu.

Foto: Alex Shoots Buildings

Dlouhá chodba v rytmu střídajících se pilířů a vysokých dveří působí velmi čistým a nevtíravým dojmem.

Součástí obou ložnic jsou soukromé koupelny. Obývací pokoj s krbem a vinotékou je možné širokými francouzskými okny propojit s terasou s výhledem na vilu Biancu. Nad krbem je v nábytku skrytý bar a klimatizace a mezi závěsy před francouzským oknem je zabudované projekční plátno.

Interiér bytu je navržen v kombinaci přírodního dubu, bílých omítek a laku, cementové stěrky a kovových černých akcentů.

Základní zařizovací linkou domu byla láska k umění

Tipy a trendy

V detailech pracovali s motivem dubové linky procházející celým bytem. Většina nábytku včetně krbu a venkovního grilovacího stolu byla navržena a vyrobena na míru.

Jak to vidí architekti

„Půdní byt byl pro nás výzvou k hledání krásy v jednoduchosti s minimem detailů,“ uvádí Martin Gaberle. Ve studiu se věnují veřejnému i soukromému prostoru. Mohou se pochlubit zkušenostmi s projekty různých měřítek od interiérů po urbanismus, které rádi vedou od první myšlenky až do posledního detailu.

Každý projekt vychází z dialogu s investorem, z poznání místa a rozboru zadání. Pracují s citem i rozumem, hledají souvislosti a smysl záměru.

Autor: Lenka Saulichová, www.modernibyt.cz

Reklama

Výběr článků

Načítám