Hlavní obsah
Petr Stolín je letošním Architektem roku, nedávno obdržel i Českou cenu za architekturu. Tu mu vynesla Mateřská škola Nová Ruda ve Vratislavicích. Foto: Archiv ocenění Architekt roku 2021, Alexanda Tipau, Roman Dobeš

Architektem roku 2021 je Petr Stolín, jenž boduje na odborné scéně

Laureátem prestižního ocenění soutěže Architekt roku 2021 se stal třiašedesátiletý Petr Stolín, tvůrčí architekt a pedagog, vedoucí Katedry architektury na Fakultě umění a architektury, která je součástí Technické univerzity v Liberci. Porota soutěže ho vybrala z čtveřice finálových českých architektonických studií.

Petr Stolín je letošním Architektem roku, nedávno obdržel i Českou cenu za architekturu. Tu mu vynesla Mateřská škola Nová Ruda ve Vratislavicích. Foto: Archiv ocenění Architekt roku 2021, Alexanda Tipau, Roman Dobeš
Architektem roku 2021 je Petr Stolín, jenž boduje na odborné scéně

Porota ocenila profesní a morální kvality osobnosti i osobní nasazení architekta Petra Stolína. Cílem ocenění Architekt roku je ostatně šířit osvětu a propagovat kvalitní architekturu. Cena také upozorňuje na význam a důležitost architektury pro život a kulturní rozvoj společnosti.

„Ocenění je určeno především praktikujícím architektům, ale nejen jim. Laureátem se může stát každý, kdo svým počínáním usiluje o příjemný prostor k bytí,“ komentuje udělení ceny Zdeněk Fránek, loňský laureát ceny a současný porotce. O nominacích s ním rozhodovali také další vítězové předchozích ročníků soutěže, architekti Stanislav Fiala, Petr Hájek, Marcela Steinbachová a umělkyně Kateřina Šedá.

Ateliér Petra Stolína je zaměřený na modelářskou tvorbu a studenti se v něm učí přemýšlet nad návrhem pomocí ručně zhotoveného modelu.

Foto: Archiv ocenění Architekt roku 2021

Konkurence byla letos velká. Odborná porota vybrala do finále soutěže Architekt roku 2021 čtyři přední české tvůrce. Šlo o architekty, kteří se v období uplynulých pěti let svým přístupem významně zasloužili o architekturu v České republice, ať již vynikající tvorbou či podporou kvalitní architektury a profese. Stolínovou konkurencí byl ateliér Kuba & Pilař architekti a architekti Petr Janda a David Kraus.

Vítězství je i oceněním spolupráce s architektkou Alenou Mičekovou

Petr Stolín a jeho kolegyně Alena Mičeková působící v ateliéru Petr Stolín Architekt jsou týmem, který podle poroty kvalitou svých prací obstojí v jakémkoliv srovnání s nejlepší zahraniční produkcí. Ocenění je i důkazem, že se tito autoři skvěle doplňují. Jejich skromné, ale velmi funkční stavby ZEN-houses a nekonvenční stavba Mateřské školy ve Vratislavicích nad Nisou získaly v roce 2016 a 2019 hlavní cenu České ceny za architekturu a obě byly nominovány na cenu Mies van der Rohe Award.

ZEN-houses perfektně zapadají do okolí.

Foto: Zdeněk Smíšek, Právo

Za zmínku stojí i jejich rekonstrukce Městského úřadu ve Svitavách nebo malá administrativní budova Ermeg Liberec. Tvorba tohoto studia tak dobře reprezentuje českou architekturu i v zahraničí. Společně se oba věnují i výuce architektury.

Architekt Petr Stolín

Petr Stolín se narodil ve Svitavách, kde vystudoval gymnázium. Po stranicky vynuceném nástupu na učňovský obor zedník se mu podařilo přestoupit a absolvovat střední průmyslovou školu v Liberci a pak v Brně, kde následně vystudoval Fakultu architektury na Vysokém učení technickém.

V Liberci získal pozici v ateliéru Pavla Švancera ve Stavoprojektu Liberec a také v proslulém SIALu pod Karlem Hubáčkem.

Roku 1993 si založil vlastní samostatnou architektonickou praxi a od roku 2008 začal spolupracovat s Alenou Mičekovou pod svou ustálenou značkou Petr Stolín Architekt.

Letošní cena Architekt roku 2021 byla předána na veletrhu FOR Arch v pražských Letňanech. Vypisovatelem Ceny Architekt roku je společnost ABF.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků