Hlavní obsah
Dům je architektonickým tandemem dvou jednoduchých krychlových objektů, jeden je určen pro bydlení, druhý pro práci. Foto: Filip Šlapal, Archiv soutěže Česká cena za architekturu (výřez)

Nejlepší stavbou posledních pěti let je ateliér a dům s názvem Zen-Houses

Na začátku letošního roku vyhlásila Česká komora architektů první ročník České ceny za architekturu, soutěžní přehlídky kvalitních staveb z celé České republiky. Hlásit se mohla díla vzniklá za posledních pět let. Mezi zhruba pěti sty stavbami nejvíce zazářil dům a ateliér Zen-Houses od libereckého architekta Petra Stolína.

Dům je architektonickým tandemem dvou jednoduchých krychlových objektů, jeden je určen pro bydlení, druhý pro práci. Foto: Filip Šlapal, Archiv soutěže Česká cena za architekturu (výřez)
Nejlepší stavbou posledních pěti let je ateliér a dům s názvem Zen-Houses

Architektonické práce hodnotila mezinárodní sedmičlenná porota v čele s Joem Morrisem. Jako nejlepší stavbu vybrala právě Zen-Houses. Menší projekt z roku 2015 poskytuje bydlení a pracovní prostor pro své tvůrce – architekty Petra Stolína a Alenu Mičekovou.

Liberecké domy jsou oddělené objekty pro odpočinek a pro práci založené na co nejjednodušší formě bydlení. Oba domy mají šířku jen 3 metry, ale přitom nepůsobí stísněně, ale naopak velmi vzdušně a otevřeně.

Opláštění, obklad z průhledných akrylátových panelů, je jednoduše upevněno na kostru z měkkého dřeva. Tím vznikl detail s obnaženou konstrukcí.

Foto: Filip Šlapal, Archiv soutěže Česká cena za architekturu

„Prostý, ekonomický a nenáročný projekt je charakterizován specifičností své lokace, schopností na toto prostředí reagovat, svou naprostou unikátností i vytrvalou snahou provokovat a sebejistě zkoušet nové principy i za cenu případných chyb," uvedla porota. Podle ní jde o vynikající dílo a zároveň stavbu, která by se mohla stát vzorem pro další generace.

Interiéry obou domů krášlí jednoduché opakující se materiály: dřevotřískové desky, dřevěné trámy, překližka, surový kov a pryž.

Foto: Filip Šlapal, Archiv soutěže Česká cena za architekturu (výřez)

V nejužším finále České ceny za architekturu bylo sedm dalších projektů. Ty vzešly z užšího výběru více jak šedesáti nominovaných prací a 475 přihlášených staveb.

Uděleny byly i ceny za Výjimečný počin, Cena společnosti VELUX za nejlepší práci s denním světlem a Cena časopisu ERA21 za přínos k obnově venkova a citlivou práci s pozůstatky minulosti.

Pracovna je zařízena jednoduše a účelně.

Foto: Filip Šlapal, Archiv soutěže Česká cena za architekturu (výřez)

Česká komora architektů oborové ocenění otevřela všem architektům a dala tak šanci novým, mladým tvůrcům. V nominacích se kromě zvučných jmen, jako je Ladislav Lábus, Josef Pleskot, Petr Hájek či ateliérů DAM architekti, A69, D3A nebo Architekti DRNH objevili i méně známí autoři.

V užším výběru byla pestrá škála staveb. Šlo o velké administrativní komplexy, bytové objekty, veřejné budovy nebo veřejná prostranství, také rodinné domy a menší výtvarné projekty.

Komora architektů by ale v soutěžní přehlídce do budoucna ocenila větší zastoupení projektů postavených z veřejných prostředků.

Architektům se podařilo dům citlivě zasadit dům do přírodního prostředí.

Foto: Filip Šlapal, Archiv soutěže Česká cena za architekturu

Ačkoli se mohla přihlašovat díla vzniklá za celkem dlouhé časové období, mezi nominovanými projekty byla i tak převážná část děl dokončena teprve v posledních dvou letech.

I konkurenční soutěž Stavba roku má ambici ocenit stavby vzniklé v posledních letech. V příštím ročníku chce vyhlásit Stavbu čtvrtstoletí. [celá zpráva]

Nominované projekty budou k vidění v Doxu 

Pokud se chcete s nominovanými projekty v České ceně za architekturu blíže seznámit, navštivte DOX – Centrum současného umění na adrese Poupětova 1, Praha 7, které jim bude v listopadu a prosinci zasvěceno.

Finalisté a další ocenění

Finalisté

 • úpravy industriální oblasti Dolních Vítkovic (AP atelier)
 • revitalizace zámeckého návrší v Litomyšli (AP atelier)
 • klášter Nový Dvůr (Atelier Soukup Opl Švehla)
 • Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání ve Vrchlabí (Petr Hájek Architekti)
 • úpravy Vily Tugendhat v Brně (Archteam a Raw)
 • Tři věže – zateplení obecních budov s urbanistickým přesahem v Líbeznicích (Atelier M1 architekti)
 • revitalizace Gahurova prospektu ve Zlíně (Ellement)

Cena VELUX za nejlepší práci s denním světlem

 • Jonášovic stodola (A2F)

Cena časopisu ERA21 za přínos k obnově venkova a citlivou práci s pozůstatky minulosti

 • proměna bývalých zemědělských garáží v zázemí biotopu v Honěticích u Kroměříže (Martin Prokš a Marek Přikryl)

Výjimečné počiny z oblasti architektury

 • ročenka Česká architektura (vydavatelství Prostor, vydává Dagmar Vernerová)
 • Sdružení KRUH za šestý ročník celorepublikového festivalu Den architektury a oblíbené cykly přednášek
 • Pražské stavební předpisy (kolektiv autorů: Pavel Hnilička, Filip Tittl, David Tichý, Renata Králová-Pintová, František Korbel a Eva Faltusová)

Výstava se bude konat od 9. listopadu do 11. prosince 2016.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků