Hlavní obsah
Architekt roku Zdeněk Fránek a jeho návrh pražského rodinného domu Foto: Archiv soutěže Architekt roku 2020

Seznamte se nejen s organickou tvorbou Architekta roku 2020 Zdeňka Fránka

Architekt Zdeněk Fránek sklízí velké uznání za svou tvorbu, naposledy obdržel titul Architekt roku. Jeho stavby jsou skromné, funkční a tvarově velmi čisté a patří k tomu nejlepšímu z české architektury. A to i proto, že skvěle zapadají do okolního prostředí. Fránek je také naším nejznámějším současným představitelem tzv. organické architektury, která čerpá inspiraci z přírodního světa.

Architekt roku Zdeněk Fránek a jeho návrh pražského rodinného domu Foto: Archiv soutěže Architekt roku 2020
Seznamte se nejen s organickou tvorbou Architekta roku 2020 Zdeňka Fránka

Porota soutěže Architekt roku 2020 vybrala v úterý 8. září večer z pěti finálových českých architektonických studií jako nejlepší právě ateliér Zdeňka Fránka. Seznámit se s jeho tvorbou rozhodně stojí za to.

Fránkovy stavby patří k tomu nejlepšímu z české organické architektury 

Devětapadesátiletý profesor Zdeněk Fránek a jeho ateliér Fránek Architects čerpá inspiraci jak z architektonických, tak uměleckých, ale i přírodních zdrojů a jeho tvorba patří k tomu nejlepšímu z české organické architektury, která je inspirována přírodními tvary a liniemi.

Fránkovy stavby mají rysy soch a odrážejí i zájem architekta o ekologii. Vedle navrhování rodinných domů, muzeí, sakrálních nebo industriálních budov se Zdeněk Fránek věnuje také pedagogické činnosti, autorským výstavám, českou architekturu propaguje doma i v zahraničí.

Kostel v Černošicích lehce připomíná nautickou architekturu.

Foto: Novinky

Architekt je autorem desítek originálních návrhů různorodých staveb. Širokou veřejnost nejvíce láká Stezka v oblacích v Dolní Moravě, zatímco jeho komornějšími stavbami jsou třeba modlitebny Církve bratrské v Černošicích a v Litomyšli.

Zahraniční odborná veřejnost pak zase jistě nepřehlédla galerii CCC v čínském Pekingu. Za pozornost stojí i trojpodlažní brněnská vila.

Brněnská slavná vila od Zdeňka Fránka kombinuje organické i barokní tvary.

Foto: Slavné brněnské vily

Mezi Fránkovy významné stavby patří i Kostel církve bratrské v Praze, Energetická ústředna No. 6 Ostrava-Vítkovice, Rodinný dům v Chorvatsku a z poslední doby třeba Výzkumné centrum Liko-Noe a hala Liko-Vo ve Slavkově u Brna.

Mezi nominovanými v soutěži Architekt roku se objevili projektující architekti, ale i teoretici či pedagogové a další angažovaní odborníci. Letošní cenu Architekt roku 2020 předal loňský laureát architekt Stanislav Fiala. Vypisovatelem Ceny Architekt roku je společnost ABF.

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků