Zajímavou stavbou je Školka Hvězda ve středočeských Hořovicích. Jak název napovídá, budova má tvar hvězdy. Stojí za ní architekt Petr Tuček.

Mateřská škola začala vznikat před čtyřmi lety a dokončena byla v loňském roce. Idea hvězdy vepsané do kruhu se tvarově odráží v podobě stavby. Návrh školky vznikl díky inspiraci renesanční centrální vilou, s průchozími a otevřenými třídami směrem do parku.

V klání je i školka s lehce průhlednou fasádou

Kancelář architekta Petra Stolína zase soutěží s Mateřskou školou Nová Ruda, která vznikla v podobném období jako zmíněná Školka Hvězda.

Její vznik je odpovědí na rostoucí populaci v lokalitě. Budova poskytuje dětem svobodu, vybízí je k objevování, dává jim možnost přizpůsobovat si prostředí.

Mateřská škola v Nové Rudě od architekta Petra Stolína zaujme nevšední fasádou.

Mateřská škola v Nové Rudě od architekta Petra Stolína zaujme nevšední fasádou.

FOTO: Archiv soutěže Česká cena za architekturu, Alexandra Timpau

Třídy nejsou jen obdélníkové prostory, tvarově jsou úzké, vysoké a po stranách se do nekonečna rozšiřují pomocí průhledů okny.

Děti se mohou dostat jednoduše ven a pohybovat se v prostoru vytvořeném vrstvením fasád. Vnější jemná průsvitná vrstva je podle architektů hranicí mezi dětským a skutečným světem.

Děti se mohou dostat jednoduše ven a pohybovat se v prostoru vytvořeném vrstvením fasád.

Děti se mohou dostat jednoduše ven a pohybovat se v prostoru vytvořeném vrstvením fasád.

FOTO: Archiv soutěže Česká cena za architekturu, Alexandra Timpau

Kancelář Archoo zase soutěží s Mateřskou školou Sedlejov. Ta začala vznikat před třemi lety a dokončena byla loni. Skromná mateřská školka je postavena v pasivním standardu a má sedlovou střechu inspirovanou tradiční vesnickou stavbou, stodolou.

Sedlejovská mateřská škola od ateliéru Archoo architektonickydobře zapadá do okolí.

Sedlejovská mateřská škola od ateliéru Archoo architektonicky dobře zapadá do okolí.

FOTO: Archiv soutěže Česká cena za architekturu, Jaroslav Svoboda

Společným výtvarným prvkem prostor jsou viditelné rámy zastřešení, které připomínají kostru jakéhosi obratlovce, s horním přisvětlením pásem střešních oken.

Z herny a jídelny je možný výstup skrze francouzská okna na zastřešenou dřevěnou terasu a dále do zahrady. Pro výhled na náves, na rybník a na příchozí rodiče je v herně umístěno u podlahy velké okno.

Interiér školky je díky výraznému prosklení hodně prosvětlen.

Interiér školky je díky výraznému prosklení hodně prosvětlen.

FOTO: Archiv soutěže Česká cena za architekturu, Jaroslav Svoboda

V prestižním klání Česká cena za architekturu letos soutěží hned 183 staveb. Jde o typově velmi různorodé stavby. Vítězná stavba, která by měla být velkým příkladem pro běžnou populaci, architekty i stavaře, ale bude jen jedna. Známa bude v listopadu.

Může se vám hodit na Firmy.cz: