O pastelových barvách v ložnicích mohou zauvažovat i ti, kdo mají v poslední době problémy se spánkem. I výrazná a rušivá výmalba totiž může (krom jiného) způsobovat, že se před spaním nedostatečně uvolní a zklidní.

Nevhodná je hlavně červená barva, která vybízí k aktivitě a působí rušivě. Vhodné jsou naopak právě pastelové barvy a všechny jemné, světlé a tlumené odstíny typu jemná meruňková, pistáciová, fialová, růžová aj.

Pastelová barva dodá ložnici romantického ducha.

Pastelová barva dodá ložnici romantického ducha.

FOTO: Sweetpea a Willow

Nejlepší barvou do ložnice je z tohoto hlediska modrá. V zimních měsících ale mějte na paměti, že bude vyvolávat dojem chladu. V horkých letních měsících ji ale naopak oceníte.

Hitem jsou kombinace pastelových barev s metalickými dekoracemi 

Velkým hitem je kombinování pastelových barev se zlatou, měděnou nebo bronzovou. Metalické detaily dodají prostoru punc luxusu, bude působit elegantním dojmem. Trendy jsou také kousky z mramoru, ideálně z bílého carrarského. I ty dodají interiéru na stylovosti.

Výmalba pastelovými barvami prostor zjemní a zútulní.

Výmalba pastelovými barvami prostor zjemní a zútulní.

FOTO: Chaplins Furniture

Mějte na paměti, že pastelové barvy se často používají v dětských pokojích. Aby vaše ložnice nepůsobila infantilně, s těmito tóny to rozhodně nepřehánějte. Nevhodné jsou kombinace se sytými a výraznými barvami. Interiér by pak mohl působit kýčovitě a nevkusně.

Protože jde o barvy, které v sobě mají hodně bílé, kombinujte je naopak právě s bílou, smetanovou, světle hnědou nebo šedou barvou. Prostor tak bude působit uměřeně a vyhnete se dojmu, že jste místo do ložnice vešli do přeslazeného prostoru cukrárny.

Pudrově růžovou barvu kombinujte s béžovou a doplňky v lesku, dosáhnete tak luxusního dojmu.

Pudrově růžovou barvu párujte s béžovou a doplňky v lesku. Dosáhnete tak luxusního dojmu.

FOTO: Brabbu Design Forces

Designéři pastelové tóny s oblibou kombinují s přírodními materiály. V ložnicích tak vsaďte na dřevěnou podlahu, ideálně volte parkety nebo oblíbená selská prkna. Nebojte se nábytku z masivu v trochu rustikálním stylu, užijete i proutěné a bambusové úložné kousky.

Pastelové barvy můžete směle kombinovat s dřevěným obkladem nebo s tapetami s motivem přírody.

Pastelové barvy můžete směle kombinovat s dřevěným obkladem nebo s tapetami s motivem přírody.

FOTO: The French Bedroom

Ložnici zařízené v pastelových tónech budou také slušet rostliny. Pohled do zeleně uklidňuje a místnost, které jinak dominují něžné pastelové tóny, dostane výrazný barevný akcent. [celá zpráva]