Spotřebič nese kratičký název Ku a díky implementovanému softwaru reaguje na slovní pokyny. Vybaven je systémem senzorů, které neustále vytvářejí a aktualizují mapu okolí, takže lednička doslova ví, kde je. Stačí ji proto slovně požádat, aby dorazila například k jídelnímu stolu a ona tam bezpečně dojede, aniž by do čehokoli vrazila.

Lednička samozřejmě na první pohled vypadá jako příjemné zpestření pro lenochy. I její objem dává jasně tušit, že není míněna pro uchovávání veškerých potravin doma, ale jen určitého množství.

Není proto divu, že když ji v reportáži agentury Reuters představuje veřejnosti Tobias Wobbe ze společnosti Panasonic, jež spotřebič vyvinula, cílí především na muže. Většina z nich totiž patrně nebude mít problém s nalezením toho nejlepšího způsobu, jak ledničku-samochodku využít.

„Jen si to představte. Je například světový šampionát ve fotbale, a ještě není poločas, ale vaše láhev je prázdná. Tak zavoláte Ku (název ledničky, na který slyší - pozn. red.), aby přivezla další pivo. Anebo se například bavíte s rodinou nebo přáteli a nechcete přerušovat konverzaci vstáváním a donášením pití z kuchyně. Tak prostě zavoláte Ku a hotovo,” říká Tobias Wobbe.

Může být skutečně užitečná

Odmyslíme-li si poněkud lidovější způsob představení výhod ledničky, není to přístroj, který by cílil jen na lenochy. Ve skutečnosti může být velice užitečným pomocníkem lidí, kteří se z jakýchkoli důvodů obtížně pohybují, nebo jsou nepohybliví zcela.

Jejich opatrovníci a pomocníci jim prostě do ledničky připraví potřebné jídlo, pití anebo i léky a oni si ji pak prostě přivolají k lůžku či ke křeslu a mohu si vzít, co potřebují. Vše mají čerstvé a vychlazené.

Jak uvádějí zástupci výrobce, lednička je v tuto chvíli k dispozici pouze ve formě prototypu. Na trhu by se měla objevit za šest let.