Ernstbergerovi navrhli jednopatrový dům s obytným podkrovím. Ten je pravděpodobně jedinou vilou v Plzeňském kraji, o které se psalo v tehdy prestižních novinách Wiener Bauindustrie Zeitung. To, že se o ní psalo v prestižním titulu, ale nebyla náhoda.

Karl Ernstberger byl známý už jako žák rakouského architekta Otto Wagnera a podílel se například na projektu Rakousko-uherské banky ve Vídni, Priessnitzově sanatoriu v Jeseníku aj.

V typickém podlaží vily od Ernstbergerů byla předsíň, obývací pokoj, ložnice, kuchyň, koupelna a samostatný záchod. Z obývacího pokoje a ložnice se vstupovalo na terasu.

Typické pro tvorbu Ernstbergerů byly i umělecky propracované detaily zábradlí, stejně jako mříže na brance s monogramem. V přední části velké zahrady byl vstup pro vozy a pro chodce, vzadu se nacházely hospodářské budovy.

Dobová fotka dokládál že se původní vzhled vily povedlo dochovat.

Dobová fotka dokládá, že se původní vzhled vily povedlo dochovat.

FOTO: Radovan Kodera a tým Slavné vily Plzeňského kraje

Po návratu z Vídně oba synové Josefa Ernstbergera staršího, Karl a Josef, působili ve stavební kanceláři, postavili v blízkém regionu kolej ve Sv. Anně u Plané, sídliště třiceti domků v Plané, školu v Toužimi a další budovy.

Po smrti stavitele Josefa Ernstbergera mladšího se rodina dostala do finančních problémů a bydlela v nové vile Antona Ernstbergera v Nerudově ulici.

Chloubou stavby je prostorný balkon.

Chloubou stavby je prostorný balkón.

FOTO: Radovan Kodera a tým Slavné vily Plzeňského kraje

Dům na Palackého ulici byl v roce 1939 prodán velitelství wehrmachtu ve Stříbře, tehdy už připojenému k Velkoněmecké říši. Od května do listopadu 1945 v něm byli ubytováni američtí důstojníci. V roce 1946 byla rodina Ernstbergerů vysídlena do Německa.

Plánek prozrazuje začlenění stavby do zahrady.

Plánek prozrazuje začlenění do zahrady.

FOTO: Radovan Kodera a tým Slavné vily Plzeňského kraje

Později byla budova využívána pro různé účely. V padesátých letech 20. století v ní byl umístěn dívčí internát pedagogické školy, následně odloučené pracoviště dětského oddělení Okresního ústavu národního zdraví.

Od roku 1968 až dodnes je ve vile mateřská škola. Budova proto prošla částečnou přestavbou.