Na rozdíl od úzkého domu v Tokiu, o němž jsme psali nedávno [celá zpráva], jsou prostory kavárny a bytu oddělené. Hlavní vchod do domu, umístěný na jeho čelní straně, vede do kavárny. Majitelé pak do svého bytu vystupují po soukromém schodišti po straně budovy.

Hlavní vchod do domu vede do kavárny. Majitelé vystupují do svého bytu po schodech na straně budovy.

Hlavní vchod do domu vede do kavárny. Majitelé vystupují do svého bytu po schodech na straně budovy.

Při návrhu kavárny v přízemí se architekti navzdory malému půdorysu snažili maximálně vyjít vstříc japonské potřebě volného prostoru. V podniku, kde bar s kuchyní zabírají zhruba tolik místa jako plocha pro hosty, se přesto může najednou najíst až 19 strávníků.

Interiér malé kavárničky je příjemně vzdušný.

Interiér malé kavárničky je příjemně vzdušný.

U baru může sedět až pět hostů.

U baru může sedět až pět hostů.

Soukromý byt zaujme svou praktickou organizací. Na první pohled působí dojmem, jako by v něm chyběly jakékoli stěny. Jejich funkci na sebe totiž přebraly tyče na ramínka s oblečením. Právě oblečení pak společně s navazujícími poličkami funguje jako prvek nenásilně od sebe oddělující jednotlivé prostory.

Fuknci stěny převzaly tyče s ramínky na prádlo.

Funkci stěny převzaly tyče s ramínky na prádlo.

Návštvěník je nenápadným způsobem směrován od vstupu do kuchyně a teprve když obejde poličky, ocitne se v jídelně a může pokračovat do obýváku.

Návštěvník je nenápadným způsobem směrován od vstupu do kuchyně a teprve když obejde poličky, ocitne se v jídelně a může pokračovat do obýváku.

Byt má tři výškové hladiny. Nejníže, na úrovni vchodu, je koupelna s toaletou. Ty jediné jsou odděleny od zbytku bytu plnými stěnami. Před nimi je ovšem umývárna s prádelnou, které od sousední kuchyně oddělují už jen přepážky nedosahující ani k podlaze, ani ke stropu.

Prádelna s umývárnou

Prádelna s umývárnou

Pohled z umývárny do jídelny.

Pohled z umývárny do jídelny.

Kuchyň je propojena s jídelnou, jejíž stůl funguje jako jídelní i jako pracovní. Z jídelny se po několika schodech vystoupá do obývacího pokoje, kde se sedává na zemi nebo na lavici pod oknem. Lavice je ve skutečnosti druhým, prodlouženým stupněm dřevěného schodiště u stěny. Vede k loftu nad kuchyní a koupelnou, jenž slouží jako ložnice. Prostory pod schody jsou šikovně využity a v jedné „přihrádce“ je schovaná i lednice.

Stůl v jídelně slouží jako jídelní i jako pracovní.

Stůl v jídelně slouží jako jídelní i jako pracovní.

Do ložnice na loftu vede schodiště podél stěny.

Do ložnice na loftu vede schodiště podél stěny.

Prostory pod schodištěm jsou šikovně využity.

Prostory pod schodištěm jsou šikovně využity.

Dřevostavba s poněkud delším názvem „Dům Higašihajašiguči s kavárnou”, má celkový součet podlah necelých 100 m². Zatímco fasády, veškeré stěny a část stropů v interiéru jsou natřeny bíle, podlahy a schody jsou ze dřeva.

Dispozice domu: 1 kavárna, 2 kuchyň s barem, 3 vstup do bytu, 4 umývárka s prádelnou, 5 jídelna s kuchyní, 6 obývací pokoj, 7 ložnice.

Dispozice domu: 1 kavárna, 2 kuchyň s barem, 3 vstup do bytu, 4 umývárna s prádelnou, 5 jídelna s kuchyní, 6 obývací pokoj, 7 ložnice.