Rezidence Al-Chazama je pojmenovaná podle místní rostlinky Chazama As-Sahra'a, tedy pouštní levandule. Ne nadarmo, rostlinné motivy jsou v arabském světě velice oblíbené a právě tato květina je hlavním motivem, jímž se architekt rozhodl ozdobit fasády i střechu domu. Představuje spojující prvek všech částí domu a doslova propojuje jeho exteriér s interiérem.

Dům je situován na malém návrší.

Dům je situován na malém návrší.

Jednotlivé části mají silné zdi a stínící prvky, které omezují prohřívání interiéru domu.

Jednotlivé části mají silné zdi a stínící prvky, které omezují prohřívání interiéru domu.

Stavba o celkové ploše 1500 m² stojí na malém návrší a je rozdělena do tří téměř samostatných celků. Vstupní hala má arkádový dvorek a vnitřní zahradu. Jednotlivé celky pak fungují jako servisní část, obytná část s výhledem na západ slunce a soukromá, noční část nabízející výhled na východ slunce. Všechny celky byly přitom navrženy tak, aby jeden druhému poskytovaly během dne stín, čímž chrání interiér domu před extrémními teplotami venku.

Fasády i střecha domu jsou zdobeny květinovým motivem.

Fasády i střecha domu jsou zdobeny květinovým motivem.

Dům je rozdělen do tří hlavních částí.

Dům je rozdělen do tří hlavních částí.

Neobvyklý vzhled rezidence je výsledkem hledání ideálního tvaru, který by splnil hlavní úkol každé stavby v tak horkém a suchém prostředí, což je maximální zastínění, a zároveň, aby jednotlivé stěny byly dostatečně silné, aby udržely chlad a tím napomohly systému pasivního ochlazování interiéru. Díky tomu je spotřeba energií v domě snížena o 35 procent v porovnání s jinými stavbami v daném prostředí.

Vstupní hala rezidence

Vstupní hala rezidence

V centrální části je umístěna zahrada.

V centrální části je umístěna zahrada.

Co se týká využívání energií, vzhledem k pouštním podmínkám je téměř samozřejmostí, že dům získává elektřinu ze sluneční energie díky fotovoltaickým panelům a rovněž tak ji využívá pro ohřev vody. Nepřekvapí jistě ani fakt, že v rezidenci se recykluje tzv. šedá voda.

Plán stavby

Plán stavby

Systém ochlazování

Systém ochlazování

Květinovými vzory architekti vedení Abdalrahimem Kassamem ozdobili dům nejen kvůli estetickému dojmu. Vzor je vytvořen z barevného skla, které reprodukuje zajímavý vzor i do zastíněného interiéru a navíc se podílí i na systému jeho ochlazování.