Základem nerezavějící oceli je klasická ocel, která rezne. Nerezavějící se stane až přidáním určitých surovin. Konkrétně chromu a niklu, případně ještě manganu. Podle poměrů těchto přísad se liší jednotlivé druhy nerez oceli a samozřejmě také její kvalita.

Ty méně kvalitní zkorodují poměrně snadno. Rozhodující je přitom obsah chromu, který reaguje s kyslíkem a tím vzniká ochranný film oxidu chromitého. Díky tomu je ocel chráněna proti korozi, říká se, že kov je pasivní.

Při výběru jakýchkoliv výrobků z nerezavějící oceli je proto nutné zajímat se o její jakost.

  • Skutečným nerezem jsou jakosti označované v tabulkách výrobců AISI 304 až 316L, přičemž 304 je typ používaný nejběžněji v potravinářství.
  • Vyšší jakosti jako 316L jsou materiály s velmi vysokou chemickou odolností a používají se např. na bazény, kde by 304 nevydržela.

Snadná údržba

Kvalitě ovšem odpovídá i cena. Plechy jakosti 304 až 316, z nichž lze vyrobit opravdu kvalitní věci, začínají zhruba na 80 Kč a končí na ceně kolem 110 Kč/kg.

Investice do takových výrobků se ale vyplatí. Jsou totiž bezúdržbové, není potřeba je ničím natírat. Stárnou jen morálně, tedy vzhledem, ale z hlediska koroze a mechanické odolnosti jsou v podstatě nezničitelné. A to i v případě, že je necháte celoročně venku. Běžná údržba je jednoduchá. Pouze se setřou vlhkým hadrem či houbičkou a čisticím přípravkem.

Kombinace s jinými materiály

Vybírat můžeme mezi nerezovou ocelí s lesklým nebo matným povrchem. Samozřejmě nemusí být vždy použita jen samotná nerezová ocel. Moderní je kombinace se dřevem a se sklem, možné jsou i kombinace např. s mramorem či keramikou.

Klasikou je kombinace nerezu se dřevem.

Klasikou je kombinace nerezu se dřevem.

FOTO: VLADEKO

Vždy dbáme na kvalitu zpracování výrobku, propracovanost detailů.

Architektonické prvky

Mnozí možná budou překvapeni, co všechno kolem domu může být z nerezu. Z architektonických prvků jsou to např. ploty nebo brány, hezkým doplňkem je i nerezová poštovní schránka, elegantně vypadá schodiště.

Nerezová vstupní branka dodá domu šmrnc.

Nerezová vstupní branka dodá domu šmrnc.

FOTO: AZ NEREZ

Zábradlí z nerezu je bezúdržbové, není třeba ho ničím natírat.

Zábradlí z nerezu je bezúdržbové, není třeba ho ničím natírat.

FOTO: AZ NEREZ

Nerezové zábradlí je častým prvkem, který dodá exteriéru šmrnc. Montuje se z různých komponentů, jsou možné kombinace se dřevem nebo sklem. Výplň zábradlí se nejčastěji dělá z nerez prutů, lanek nebo skla. Takové zábradlí se hodí všude – k balkónům, terasám, stejně jako k bazénu.

Netradičním prvkem, dodávajícím zahradě jedinečnou atmosféru, je moderní fontána. Zcela samostatnou kapitolou jsou potom bazény z nerezu.

Zahradní nábytek

Z nerezu si ale můžeme na zahradu pořídit ještě mnoho dalších věcí a doplňků. Stále oblíbenějším se stává nerezový zahradní nábytek. Klasikou je kombinace se dřevem. Vzhledem k dlouhé životnosti oceli vybírají výrobci i odolné dřeviny. Používá se např. tvrdé a houževnaté dřevo z akácie, na jehož údržbu potřebujeme impregnační olej na tvrdá dřeva.

Trendem posledních let jsou výplety z umělého ratanu. Díky vysoké odolnosti proti UV záření zůstává léta zachována originální barva.

Trendem posledních let jsou výplety z umělého ratanu. Díky vysoké odolnosti proti UV záření zůstává léta zachována originální barva.

FOTO: VLADEKO

Trendem posledních let jsou výplety z umělého ratanu. Letošní novinkou z tohoto materiálu je VIRO výplet, který zcela mění možnosti designu zahradního nábytku. Tento výplet je ručně splétaný a je zcela odolný vůči povětrnostním podmínkám. Má vysokou odolnost proti UV záření, čímž si materiál zachovává léta originální barvu. Nábytek s tímto výpletem tak můžeme nechat bez obav venku po celý rok. Snadná je i údržba, čistí se jemným čisticím prostředkem.

Grily

Designéři našli zalíbení v nerezové oceli také pro grily. Vybírat si můžeme mezi klasikou na dřevěné uhlí a grily plynovými. Kromě neotřelého vzhledu vynikají také kompaktním tvarem. Plynová bomba je totiž integrována přímo do pláště grilu. Grilování je tak možné bez omezení a bez přistavování lahví s plynem vedle grilu.

Celonerezové provedení grilu s neotřelým vzhledem zaručuje uchování užitné hodnoty dlouhou dobu.

Celonerezové provedení grilu s neotřelým vzhledem zaručuje uchování užitné hodnoty dlouhou dobu.

FOTO: KASPER

Do stísněnějších prostor, např. na balkóny či terasy, se hodí gril bez pracovní desky. Kdo chce mít dostatek místa, zvolí zřejmě variantu s odkládacími deskami z nerezu nebo skla, které působí obzvlášť efektně. Jde o tvrzené bezpečnostní sklo, které garantuje vysokou teplotní a mechanickou odolnost. Toto provedení je velmi praktické, jelikož hladký povrch skla se snadno čistí běžným leštidlem na okna a hadříkem.

Nerezové květináče

Zajímavým doplňkem moderního prostoru jsou nerezové květináče. Designéři v tomto případě dávají přednost jednoduchým tvarům, které nechají květiny skvěle vyniknout. Nejčastěji jsou proto k dostání květníky s půdorysem čtverce nebo obdélníku.

Nadčasový design květináče dává vyniknout eleganci rostlin.

Nadčasový design květináče dává vyniknout eleganci rostlin.

FOTO: KASPER

Trendem jsou vysoké kónické květináče. Uvnitř pláště je přepážka pro ustavení květiny v květináči. Konstrukce je vytvořena s důrazem na stabilitu a minimální hmotnost.

Pokud sáhneme po klasickém květináči, měl by být pro použití v exteriéru vždy opatřen otvorem pro odtok zbytkové vody ze závlahy. Velmi komfortní jsou potom samozavlažovací květináče. Ty mají dvojitá dna a systém textilních pásků pro přísun vláhy pro rostlinu, nechybí skleněný průhled na kontrolu hladiny v zásobníku vody.

Nerezové květináče se hodí pro osazení menšími rostlinami, ale i nízkými dřevinami.

Nerezové květináče se hodí pro osazení menšími rostlinami, ale i nízkými dřevinami.

FOTO: KASPER