Budova s názvem Dr. Chau Chak Wing Building bude sloužit jako obchodní škola University of Technology v Sydney (UTS). Jde o vůbec první stavbu slavného americko-kanadského architekta v Austrálii.

"Myslím si, že by budova školy měla vyjadřovat, že v ní jde o interakce - náhodné interakce - mezi studenty a zaměstnanci školy - učiteli," sdělil pro UTS Gehry.

Pohled na model stavby ze strany.

Pohled na model stavby ze strany

FOTO: Gehry partners, LLP

Gehry je celosvětově uznávaným architektem. Je spoluautorem Tančícího domu v Praze, držitelem Pritzkerovy ceny za architekturu a za sebou má celou plejádu významných staveb. [celá zpráva]

Jde o první Gehryho stavbu pro Austrálii vůbec

Pro Austrálii navrhuje ale stavbu zcela poprvé. "Nevím, proč to trvalo tak dlouho, než jsem získal příležitost něco pro Austrálii navrhnout," dodal Gehry. Jeho první návrh ale bude stát za to, budova bude vidět z celého kampusu a bude stát 150 miliónů dolarů.

Z druhé strany bude fasáda stavby odrážet okolí.

Z druhé strany bude fasáda stavby odrážet okolí.

FOTO: Gehry partners, LLP

Stavba nese jméno australsko-čínského obchodního magnáta Dr. Chau Chaka Winga, který daroval univerzitě mnohamiliónový dar pro jednotlivé univerzity v Austrálii.

Podle profesora Rosse Milbourna z UTS se stavba nepochybně stane dominantou Sydney. "Ne každému se můj návrh líbí. Lidé z univerzity si ale vizi budovy oblíbili. Mým cílem je postavit předně krásnou budovu, v tomto směru pracuji intuitivně," říká k tomu Gehry.

Stavba bude jednou z hlavních budov kampusu. Budou v ní probíhat poloveřejné přednášky i běžná výuka.

Stavba bude jednou z hlavních budov kampusu. Budou v ní probíhat poloveřejné přednášky i běžná výuka.

FOTO: Gehry partners, LLP

V rámci stavby vzniknou rozsáhlé veřejné prostory. Některé prvky designu budovy jsou stále v jednání a budou definitivně zveřejněny až v druhé polovině ledna 2011.

Stavba budovy bude zahájena v roce 2012 a má být dokončena v roce 2014. Celková podlahová plocha budovy přesahuje 16 tisíc metrů čtverečních. Atelier Gehry Partners se začal zabývat řešením už v roce 2009.

"Architektonický výraz se vyvíjí velmi pomalu. Konečná podoba pramení z hlubokého pochopení nejdůležitějších funkčních a sociálních aspektů každého projektu," dodává Gehry.