Nejméně starostí budete mít samozřejmě s plastovým nábytkem, který ale po čase vypadá nevzhledně, takže moc parády na zahradě neudělá. Na druhou stranu se o něj ale snadno pečuje, stačí jej otřít houbičkou.

I plastový nábytek nemusí vypadat špatně.

I plastový nábytek nemusí vypadat špatně.

FOTO: Jysk

Výraznější rýhy do plastu budete ale sami opravovat jen těžko, s plastovým nábytkem je proto třeba zacházet opatrně.

Hliníkový nábytek musí mít správnou nosnost

U hliníkového a nerezového nábytku se zaměřte na stabilitu a nosnost nábytku. Ukazatelem kvality může být i doba, kterou výrobce na nábytek poskytuje.

Řiďte se jednoduchostí tvarů, hladké linie bez spár nevyžadují náročnou údržbu, nábytek stačí osprchovat a nechat na slunci oschnout.

Řiďte se jednoduchostí tvarů, hladké linie bez spár nevyžadují náročnou údržbu, nábytek stačí osprchovat a nechat na slunci oschnout.

FOTO: Royal Botania

Zahradní nábytek v kombinaci dřeva a hliníku

Zahradní nábytek v kombinaci dřeva a hliníku

FOTO: Jysk

Kvalitní dřevěný nábytek je příjemnější na dotek a při parném slunci není tak horký jako plast. Na druhou stranu je třeba s ním zacházet šetrněji, pokud dojde k poškození mějte vždy při ruce mořidlo na smrkové či borovicové dřevo či olej.

Zahradní nábytek z tvrdého dřeva.

Zahradní nábytek z tvrdého dřeva.

FOTO: Jysk

Pokud máme nábytek z těchto měkčích dřev, je vhodné nový, ještě nepoužívaný nábytek, hloubkově ošetřit proti plísním, dřevokaznému hmyzu a jeho povrch napustit přípravkem, který ho chrání i před povětrnostními vlivy.

Letos je módní nábytek z exotických dřev

Pokud vsadíte na letošní trendy a pořídíte si nábytek z exotického dřeva (palisandru, eukalyptu, teaku, mahagonu), neprohloupíte. Tyto druhy exotických dřev jsou totiž díky své zajímavé struktuře a barevnosti nejen efektní, ale jsou také velmi odolné.

Lavice (Väderö)z masivní akácie vyžaduje pravidelné nátěry olejem, na zahradě ji pak ale můžete nechat celé léto.

Lavice (Väderö) z masivní akácie vyžaduje pravidelné nátěry olejem, na zahradě ji pak ale můžete nechat celé léto.

FOTO: Ikea

Pokud dojde k lehčímu poškození nábytku vystačíte si s brusnou houbičkou, a poté s ošetřením olejem či mořidlem. 

Teak jako materiál nezklame

Nejkvalitnějším dřevem, které je perfektním materiálem pro zahradní nábytek je teak. Pro zahradní nábytek je ideální kombinace teakového dřeva a ušlechtilé oceli, i tak ale nezapomínejte občas dotáhnout šrouby na nábytku, můžete tak výrazně prodloužit jeho životnost.

Zahradní jídelní židle a stůl Venezio májí kostru z nerezové oceli, područky a desku z teakového dřeva, sedací a opěrná část je vyrobena z profilovaného teaku.

Zahradní jídelní židle a stůl Venezio mají kostru z nerezové oceli, područky a desku z teakového dřeva, sedací a opěrná část je vyrobena z profilovaného teaku.

FOTO: Hartman

Teakové dřevo je tvarově stálé, tvrdé a také odolné proti parazitům a škůdcům. Nábytek z teakového dřeva je díky tomu odolný proti působení slunečního záření a deště, což v létě velmi oceníme. 

Pozor: Teakový nábytek se většinou dodává bez povrchové úpravy, a pokud se teakové dřevo neupravuje, dostane časem stříbrošedou patinu. Mnozí dávají přednost této patině, která vyžaduje pouze ošetřování čističem nebo regenerátorem dřeva, není potřeba jej natírat speciálním olejem.

Jiní dávají přednost originální barvě teaku, která se dá zachovat použitím teakového impregnačního oleje. Uvědomte si však, že jakmile natřete nábytek olejem jednou, musíte v tom pokračovat i nadále.

Typická barva teakového dřeva je hnědá až medově nazlátlá, a pokud budete teakový nábytek natírat dvakrát až třikrát ročně teakovým olejem, nic ze své barevnosti neztratí. První nátěr po zakoupení nábytku naneseme rovnou dvakrát, pro pozdější údržbu pak postačí jeden nátěr.

Prostředky po ochranu teakového dřeva: nesmí chybět teakový olej, čistící houbičky, kartáčky pro vyčištění úzkých prostor a ochranné rukavice.

Prostředky po ochranu teakového dřeva: nesmí chybět teakový olej, čistící houbičky, kartáčky pro vyčištění úzkých prostor a ochranné rukavice.

FOTO: Novinky.cz, Soudal, Hartmann

Levnější variantou než teakový olej jsou impregnační oleje na venkovní dřevěné terasy z exotického dřeva, ty pronikají hluboko do struktury dřeva a dobře zahradní nábytek chrání před povětrnostními vlivy.