Než si pořídíme světlo do ložnice, na noční stolek, je dobré si ujasnit, jestli u něj budeme chtít číst, nebo jestli nám bude sloužit jenom pro navození intimní atmosféry a nebo obojí.

Barva tekutiny i voskové substance může být různá..: Lampa s barevnou tekutinou a voskovou substancí foto: wikimedia.org

V případě prvním je na místě zvolit lampu s pohyblivou hlavou a se zdrojem minimálne 40 Wattů, doporučuje se však až 60 Wattů. Na trhu jsou novinkou malá bodová světélka o jednom Wattu.

Ta ale neslouží ke četní, ale k orientaci v prostoru. Zapínají se samovolně za pomoci světelného senzoru spolu se setměním. Umožňují tak orientaci na schodech, nebo třeba v koupelnách apod.

.: Orientační OSRAM LUNETTA® LED COLORMIX s diodou s barevným čipemfoto: archiv Osram

Intimní osvětlení
V případě, že chceme pouze vytvořit v ložnici příjemné tlumené osvětlení, tak volíme zdroje podstatně nižší, okolo 25 Wattů. Lampa může být uzavřená a může skrze stěny svítidla propouštět světlo různých barev.

Stolní lampa TIFFANY se stínítkem z barveného skla, 60W, E 14, 230 V.: Stolní lampa TIFFANY se stínítkem z barveného skla, 60W, E 14, 230 Vfoto: www.e-light.cz

Další možností je, koupit si klasickou lampu, ale neklasickou žárovku. Můžeme si koupit barevnou, nebo třeba takovou, která mění barvu. Bude to pro nás příjemná změna.

Žárovka FIEST měnící barvu, 230V, E27, 5W.: Žárovka FIEST měnící barvu, 230V, E27, 5Wfoto: www.lightstudio.cz

Do ložnice se však spíše nehodí agresivní barvy, je lepší vsadit na tlumenější barvy, na tmavě modrou, nebo pokud chcete navodit erotickou atmosféru, můžete si pořídit i červenou. O té je známo, že zvyšuje tlak a dovede tak vašemu parnerovi pořádně rozproudit krev.

Lampička ve veselých pastelových barvách, výrobce Massive, max 60W, cena 277 kč.: Lampička ve veselých pastelových barvách, výrobce Massive, max 60W, cena 277Kčfoto: www.svitidla-levne.cz

Oblíbenou variantou noční lampy jsou světla umístěná uvnitř surových solných krystalů. Tyto krystaly jsou umístěny na podstavcích a světlo skrze ně vydává teplé barevné odstíny různé intenzity.

Tyto krystaly vydávají tlumené světlo, ale jsou poměrně masivní, takže se víceméně nehodí do dětských pokojů. Stačilo by zatahat za kabel a mohla by spadnout dítěti na nohu.

Solná lampa jako lék na bolesti
Solné lampy ale pomáhají alergikům a lidem s lupénkou, či těm, kteří trpí exémem. Takže pokud Vás něco podobného trápí, zvolte místo lampy solný krystal! Také vytvářejí příjemnou atmosféru a mohou tak zlepšit náladu lidem trpícím depresemi.

Obří solná lampa,surový kus solného valounu z Pákistánu je upevněný na dřevěném podstavci, 25W. Světlo prosvěcuje solný kámen do teplé barvy různé intenzity,lampy jsou ve váhovém rozpětí 18-30kg.: Obří solná lampa, lampy jsou ve váhovém rozpětí 18-30kg,25Wfoto: www.svetkamenu.cz

Lampa pro noční můry
Jestliže patříte mezi noční knihomoly a dlouho do noci si čtete, tak pro vás bude ideální koupit si lampu s pohyblivou hlavou, takovou, která vám umožní světlo směrovat. Měla by být ohebná a dostatečně vysoká.

Lampa BASISK s otočnou hlavou, IKEA, E14 Max 40W, 299 kč.: Lampa BASISK s otočnou hlavou,IKEA, E14 Max 40W, 299 Kč
foto: www.ikea.cz

Lampy na tzv. husím krku umožní, aby jste si zbytečně nekazili zrak. Světelným tokem umožňují směřovat světlo přesně tam, kam zaměříte svou pozornost. Může svítit i vzhůru - do stropu, přesně podle našich potřeb.

Stínidlo nás ochrání před nežádoucím oslněním, které by snižovalo naši pozornost vůči tomu, co právě čteme, a tak nás nic nebude rušit od toho vychutnat si pohodu večera.