Hlavní obsah
Litinová baterie bezdrátového tyčového vysavače SVC252GFA zajistí bezproblémový silný sací výkon. Vysavač má HEPA filtr a sklopnou rukojeť. Cena 4699 Kč. Foto: Gorenje

Čištění koberce přizpůsobte jeho typu

Koberec izoluje teplo, tlumí hluk a může být výrazným interiérovým doplňkem. Zároveň je však lapačem prachu a nečistot. Abychom ho při čištění nepoškodili, dodržujeme správný postup.

Litinová baterie bezdrátového tyčového vysavače SVC252GFA zajistí bezproblémový silný sací výkon. Vysavač má HEPA filtr a sklopnou rukojeť. Cena 4699 Kč. Foto: Gorenje
Čištění koberce přizpůsobte jeho typu

Klasické luxování

Vysáváme jednou týdně. Nejezdíme kartáčem po koberci jen dopředu a dozadu, ale měníme směr, vlas tak ošetříme ze všech stran.

Koberce s krátkým vlasem jsou bez problémů, ty s dlouhým vlasem si nerozumějí s rotačním kartáčem vysavače. Nabaluje na sebe dlouhá vlákna, čímž může dojít k jejich vytrhávání. Při nákupu se proto ptáme po hlavici s nastavitelným sáním či rotační hlavicí. Kusové koberce jednou za čas vyprášíme venku.

Suché čištění

Koberec stačí vyluxovat, nanést na jeho povrch prášek, granulovaný čistič nebo roztok, z něhož se vytvoří pěna. Čistidlo zapracujeme do koberce kartáčem či vysavačem s rotačním kartáčem.

Necháme působit ideálně přes noc, pak pěnu vysajeme i s navázanými nečistotami. Suché čištění zvládnou i citlivější materiály.

Mokré čištění

Potřebujeme speciální vysavač, jenž kombinací tlaku a teplé vody vhání čisticí prostředek rovnou do koberce a zároveň ho se všemi nečistotami vysává. Údržba koberce touto cestou se nehodí pro přírodní materiály, jako jsou třeba vlna, hedvábí. Výhodou je rychlé a hloubkové vyčištění.

Čistírna

Máme-li doma dražší kousek vyžadující šetrné zacházení a znalost materiálu, dopřejeme mu zásah profesionálů. Využití čistíren se vyplácí v případě ručně tkaných koberců či vyrobených z přírodních materiálů.

Na odborném očištění nešetříme, může být strojové i ruční, které je dražší, avšak pro materiál často vhodnější. Koberec pak vydrží opravdu dlouho.

Jak na skvrny
Na koberce používáme pouze výrobcem doporučené chemické přípravky!
Skvrny od kávy i červeného vína vysušíme, vysajeme a na povrch nastříkáme čistič.
Houbou nebo hadříkem vytvoříme pěnu, necháme působit. Po vyschnutí zbytky vyluxujeme.
Čisticí prostředek nejprve vyzkoušíme na malé části koberce, abychom se přesvědčili, že nedojde ke změně jeho barvy.
Anketa
Jak často doma luxujete?
Denně
6.7 %
2-3x za týden
19.2 %
1x týdně
50 %
zhruba 1x za 14 dní
8.7 %
Jen když je to potřeba
15.4 %
Celkem hlasovalo 104 čtenářů.

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků