Dům a interiér lze zrekonstruovat, uzpůsobit podle sebe. Ale místo, kde se nemovitost nachází, stěží významně ovlivníme. Vybíráme tedy s ohledem na budoucnost.

Poloha, poloha, poloha...

Prověříme, zda nepovede v blízkosti rušná komunikace, nehrozí další zástavba. Dáváme přednost projektům, které jsou jisté (nikoliv jen ve vizualizaci), mezi další bonusy patří: park, dětská hřiště, vodní plochy a komfortní dopravní obslužnost.

Podle odborníků preferujeme rodinný dům před bytovou zástavbou, zejména řadové domy. Prodávají se nejvíce v kategorii 4 nebo 5+kk o podlahové ploše do 170 až 180 m2 s přízemím a prvním patrem. Podstatná je garáž pro jedno auto a další parkovací plocha pro druhé. Zahrádky, konkrétně v Praze, mají rozlohu od 200 do 500 m2, ale klientům to nevadí. Preferují menší, bezúdržbové, kde se odpočívá u kávy.

Naprosto soběstačný dům

Dům nezávislý na inženýrských sítích, který je schopen si sám vyrobit elektrickou energii, teplo a zužitkovat vodu ze svého okolí, navrhl do soutěže Český ostrovní dům student architektury Filip Sládeček.

Projekt studenta Filipa Sládečka podporuje myšlenku šetrného bydlení.

Projekt studenta Filipa Sládečka podporuje myšlenku šetrného bydlení.

FOTO: E.on energy globe (3x)

Domek ve vnitrobloku

Vítán je každý atypický projekt s pasivní stavbou, která vykazuje nízkou energetickou náročnost. Zajímavým projektem je rodinný domek v husté zástavbě pražských činžáků, který má místo střechy zelenou zahrádku. Střecha plní více funkcí.

Bytový dům s názvem Ecocity Malešice je první velkou výstavbou domu v pasivním standardu.

Bytový dům s názvem Ecocity Malešice je první velkou výstavbou domu v pasivním standardu.

FOTO: JRD

„Díky bakteriím v substrátu nám pomáhá čistit odpadní vodu, která se pak vrací do domácnosti pro potřeby splachování a zalévání. Kořenová čistička nám ročně ušetří až 50 % vody,“ říká majitel domu Michal Šperling. Střešní porost také tepelně stabilizuje prostředí vnitrobloku a chrání střechu před UV zářením.

Dřevem obložený pasivní dum je unikátní také systémem vytápění: kombinuje zemní výměník, fotovoltaiku a akumulaci energie.

Unikátní sytémem vytápění pasivního domku je kombinací několika řešení.

Dřevem obložený pasivní domek je unikátní i systémem vytápění, které kombinuje zemní výměník, fotovoltaiku a akumulaci energie. Díky zemnímu výměníku se do domu v zimě dostává teplý a v létě naopak studený vzduch. Teplý proud majitelé využívají třeba k sušení prádla. Energeticky stavba dosahuje třídy A, patří mezi domy s nejnižší náročností.

V husté zástavbě pražských činžáku je pasivní rodinný domek. Má střešní kořenovou čističku, která čistí odpadní vodu. Vrací se pak do domácnosti pro potřeby splachování a zalévání.

V husté zástavbě pražských činžáku je pasivní rodinný domek. Má střešní kořenovou čističku, která čistí odpadní vodu. Vrací se pak do domácnosti pro potřeby splachování a zalévání.