Nátěrové hmoty, které chrání dřevo před větrem, deštěm, sněhem, ale i sluncem jsou s ohledem na životní prostředí čím dál více na vodní bázi. Postupně se omezuje, s ohledem na přírodu, obsah rozpouštědel. Vybírejme tedy „zdravější“ plechovky, ať už jde o silnovrstvé, středněvrstvé nebo tenkovrstvé lazury.

Lazurovací nátěrové hmoty vytvářejí průhledný až průsvitný nátěrový film, který může být bezbarvý nebo transparentně obarvený rozpuštěným barvivem nebo přídavkem pigmentu.

Lazurovací nátěrové hmoty vytvářejí průhledný až průsvitný nátěrový film, který může být bezbarvý nebo transparentně obarvený rozpuštěným barvivem nebo přídavkem pigmentu.

FOTO: BALAKRYL

Nátěry na venkovní dřevo

Silnovrstvé a středněvrstvé lazury se používají při ošetření rozměrově stálých výrobků ze dřeva: jsou vhodné na okna, dveře, protože dřevo takto zpracované nemění svoji velikost a lak se nemůže napínat a posléze praskat.

Nátěry mají hodně pojiva, které na povrchu vytvoří silnou vrstvu. Díky tomu se ke dřevu nedostane vlhkost ani vodní páry. Když se objeví na povrchu dřeva trhlinky, je dobré nátěr obnovit, jinak se skrze puklinky začne voda vsakovat.

Tenkovrstvé lazury se hodí všude tam, kde počítáme se změnou objemu dřeva, protože vlivem vlhkosti tzv. pracuje. Patří např. na ploty, pergoly, zahradní dřevěnou architekturu. Nátěry mají méně pojiva, povlak je tenký, propouští vodní páry. Ale zároveň se díky slunečním paprskům vlhkost dostává ven ze dřeva. Tenkovrstvé lazury pronikají do dřeva hlouběji a neodlupují se.

K ošetření rozměrově nepřesných prvků (tedy tam kde počítáme se změnami objemu dřeva, třeba plot, palubky, dřevěné obklady) se hodí tenkovrstvé lazury. Obsahují méně pojiva a tak je povlak tenký a propouští vodní páru. LUXOL

K ošetření rozměrově nepřesných prvků (tedy tam kde počítáme se změnami objemu dřeva, třeba plot, palubky, dřevěné obklady) se hodí tenkovrstvé lazury. Obsahují méně pojiva a tak je povlak tenký a propouští vodní páru. LUXOL

FOTO: LUXOL

Na okenní rámy a dveře, zahradní nábytek, pergoly (hlavně z borového a tvrdého dřeva) je vhodné preventivně aplikovat fungicidní napouštědlo. Jde o impregnační fungicidní syntetický nátěr, který chrání dřevo před zmodráním, plísněmi, dřevokazným hmyzem a houbami (dřevomorka, choroš troudový).

Aplikace napouštědla: nejdříve očistíme povrch dřeva, odstraníme původní nátěr (broušením nebo použitím odstraňovače nátěrů). Na připravený podklad nanášíme napouštědlo štětcem, 1 až 2 vrstvy v závislosti na savosti podkladu. Interval mezi první a druhou vrstvou je 24 hodin, napouštěný povrch dřeva nesmí být broušen. Ředění napouštědla se nedoporučuje, cena 5 l balení nás vyjde na 645 Kč.

Vosk a olej na zahradní nábytek

Oleje a vosky používáme tam, kde chceme zdůraznit přirozenou barvu dřeviny. Často je aplikujeme na exotické materiály. Základem přípravků je rostlinný olej a včelí vosk, přípravky mohou být transparentní nebo s obsahem pigmentů.

Exotické dřeviny jako teak, bangkirai, iroko, meranti jsou velmi oblíbené pro svoji trvanlivost, odolnost, kresbu, zbarvení dřeva a zejména snadnou údržbu. Dřeviny s přehledem vydrží venku po celý rok, proto se používají na terasy, obklady fasád a pergoly.

V nejvyšší třídě (čtvrté) se nachází dřevo, které je v exteriéru v přímém kontaktu se zemí. Takové dřevo musí být ošetřené tlakovou impregnací (spodní trámy u zahradních domků, nosné trámy pergoly zabudované do země, pražce apod.).

V nejvyšší třídě (čtvrté) se nachází dřevo, které je v exteriéru v přímém kontaktu se zemí. Takové dřevo musí být ošetřené tlakovou impregnací (spodní trámy u zahradních domků, nosné trámy pergoly zabudované do země, pražce apod.). Ostatní části pravidelně udržujeme transparentním nátěrem.

FOTO: TELUX

Venkovní nábytek se často vyrábí z teaku. Exotická dřevina obsahuje vysoké procento přírodních olejů a i v neošetřené podobě zvládne rozmary počasí (běžně se používá na paluby lodí, které brázdí slané moře).

Teak má nažloutlé jádro s tmavým žilkováním a barevnými proužky (světle až tmavě hnědými). Nepříznivé povětrnostní vlivy se na něm podepíšou stříbrnou patinou, kterou někdo vítá a vzhledově mu nevadí. Jestliže si ale přejeme mít teakový nábytek stále v hnědě medovém odstínu, je dobré natřít nábytek dvakrát ročně (na jaře a před zazimováním) teakovým olejem. Ten ochraňuje dřevo před vysoušením, zdeformováním, štěpením a přitom neuzavírá jeho póry.Než se pustíme do renovace, musíme nábytek ze dřeva zbavit nečistot, prachu.

Pro okna a dveře používáme nejčastěji silnovrstvé lazury, protože se jedná o stálorozměrné výrobky, které nemění svoji velikost.

Pro okna a dveře používáme nejčastěji silnovrstvé lazury, protože se jedná o stálorozměrné výrobky, které nemění svoji velikost.

FOTO: LUXOL

Aplikace oleje

Teakový olej aplikujeme na povrch hadříkem nebo štětcem. Po vsáknutí oleje do dřeva (asi 5 minut) se přebytečný olej z povrchu odstraní. Na více nasákavé materiály nebo povrchy vystavené nepříznivým povětrnostním podmínkám lze aplikovat druhý nátěr. Nátěr je suchý již po třech hodinách, další vrstvu lze aplikovat po dvou dnech. Vydatnost nátěru je průměrně asi 12 m2 z 1 litru u měkkého dřeva a15 m2 u dřeva tvrdého. Cena 140 Kč za balení 0,5 l.

Na terasy, ploty a přístřešky pro auta je ideální olej na dřevo. Má přirozené odstíny, možno dotónovat v míchacím centru na libovolnou barvu. Cena 750 ml za 229 Kč.

 (Vlevo) Na terasy, ploty a přístřešky pro auta je ideální olej na dřevo. Má přirozené odstíny, možno dotónovat v míchacím centru na libovolnou barvu. Cena 750 ml za 229 Kč. (Vpravo) Silnovrstvá lazura Aqua je transparentní vodouředitelná lazura na dřevo vhodná na okna a dveře. Lazura je vysoce odolná vůči povětrnostním vlivům a UV záření. Balení 375 ml/159 Kč.

FOTO: HORNBACH

Ošetřování dřevěných krytin

Běžná údržba dřevěných krytin není náročná. Podlahu udržujeme bez prachu, písku a dalších nečistot. Kromě zametání a vysávání se dřevěné podlahy mohou vytírat vlhkým hadrem či mopem.

Důležité je správné vyždímání, nadměrné nánosy vody na podlaze jsou nežádoucí. Správně vyždímaný hadr či mop poznáme, uschne-li na podlaze voda do jedné minuty. Do vody lze přidat saponáty speciálně určené pro krytiny dřeva (pH neutrální přípravky), užívání klasických univerzálních mycích prostředků na nádobí či podlahu se na dřevo nedoporučuje.

Lakované krytiny jsou obecně lépe chráněné než olejované. Lak na podlaze vytváří ochrannou vrstvu, která ji chrání proti oděru. Tyto podlahy je nutné po delší době kompletně zbrousit a znovu nalakovat. V kuchyni, kde hrozí stříkání vodou, je praktické po položení podlahy provést dodatečné lakování. V místnosti se zvýšenou vlhkostí vzduchu doporučují někteří výrobci dřevo po pokládce impregnovat, ošetření opakujeme jednou ročně.

Dřevěné podlahy Earth and Fire se pyšní speciální tepelnou úpravou, ručním škrábáním, broušením, vápněným povrchem, ošetřeným bílým či přírodním olejem. Vrstva oleje by se měla obměňovat jednou za dva až tři roky.

Dřevěné podlahy Earth and Fire se pyšní speciální tepelnou úpravou, ručním škrábáním, broušením, vápněným povrchem, ošetřeným bílým či přírodním olejem. Vrstva oleje by se měla obměňovat jednou za dva až tři roky.

FOTO: KRATOCHVÍL PARKET PROFI

Lakované podlahy vytíráme pouze vodou s pH - neutrálními přípravky. Objevíme-li na podlaze skvrnu, zkusíme ji nejdříve smýt mírným neutrálním prostředkem (bez čpavku) s vodou. Pokud to nepomůže, použijeme lakový benzín s vodou naředěný v poměru 50 : 50.

Se silnějšími prostředky nakládáme opatrně, mohly by ohrozit a ohrozit a poničit vrstvu laku. Na trhu existují i speciální poliše a čisticí systémy na lakované dřevěné krytiny, které na povrchu vytvoří ochrannou vrstvu. Tyto systémy většinou zahrnují čisticí prostředky pro odstranění skvrn a hrubých nečistot na podlaze a osvěžovače pro rozjasnění krytiny.

Lak na dřevěnou podlahu může být matný, polomatný či lesklý. Lakované podlahy jsou vysoce odolné proti poškrábání, méně náročné na ošetřování.

Lak na dřevěnou podlahu může být matný, polomatný či lesklý. Lakované podlahy jsou vysoce odolné proti poškrábání, méně náročné na ošetřování.

FOTO: KRATOCHVÍL PARKET PROFI

Olejované krytiny pravidelně olejujeme (v zatěžovaných prostorách 1x do roka, jinak stačí cca 1x za tři roky). Při ošetřování olejovaných povrchů rozlišujeme, o jaký typ oleje jde: olej tvrzený UV světlem či o olej přírodního charakteru. Povrchy s přírodním olejem se ošetřují nanášením vosku či přírodního oleje. Na oleje tvrzené UV světlem se doporučují oleje speciální. Před olejováním podlahu zbavíme nečistot: vytíráme vodou, přidáváme pouze pH - neutrální čisticí prostředky, které olej nesmyjí a nenaruší. V silněji namáhaných prostorách dřevěné podlahy s olejovaným povrchem ihned po pokládce ošetříme vrstvou oleje určeného na prvotní ošetření.

Výhody a nevýhody laků, olejů a vosků
 Výhody
Nevýhody
Laky
Vysoce odolný povrch s kvalitní ochranou proti poškrábání. Podlahy mají až 6 vrstev laku, lak je vytvrzován UV světlem. Dřevěná podlaha ztrácí svůj přírodní ráz, dřevo přestává dýchat. Obtížnější provádění lokálních oprav, které jsou na krytině poznat.
Oleje
Jde o přírodní materiál, dřevo dýchá, povrch je příjemný a měkký. Oproti laku jsou možné lokální opravy (zejména olej, který není tvrzený UV světlem). Zvýšené nároky na pravidelné ošetřování krytiny (jednou za dva až tři roky).  Náchylnější na skvrny od rozlitých tekutin i od vody.
Vosky
Přírodní materiál, zvýrazní přírodní strukturu krytiny. Vhodný pro pravidelné a krátkodobější ošetřování, možnost nanášet na olejované povrchy s přírodním olejem. V porovnání s lakem nepřináší velkou ochranu pro krytiny. Nutnost pravidelné údržby (cca jednou za rok, v silně namáhaných prostorách i častěji) a opakovaného nanášení.