Hlavní obsah
Uprostřed domu je v přízemí obývací pokoj s velkorysým schodištěm do podkroví. Foto: Petr Horník, Právo

Jak bydlí spisovatel Roman Bureš v moderně pojatém vesnickém stavení

Dům úspěšného spisovatele Romana Bureše zvenku vypadá jako starší vesnické stavení. Uvnitř je to ale nový a současný interiér. Na sousedním pozemku si přes den hrají děti ze školky a vedle kostela - hned za domem - býval hřbitov. Kontrasty jakoby k našemu hostiteli prostě patřily.

Uprostřed domu je v přízemí obývací pokoj s velkorysým schodištěm do podkroví. Foto: Petr Horník, Právo
Jak bydlí spisovatel Roman Bureš v moderně pojatém vesnickém stavení

Ostatně s podobným tématem si pohrává v nedávno vydaném sci-fi románu Propast času, kde se potkávají historické epochy. Tak úspěšně, že má autor s renomovaným nakladatelem připraven k vydání už i druhý díl (pozn.: ano, mladá archeoložka Toňa přežije putování porouchaným časoprostorem) - Propast času II. - Císařovna.

Roman Bureš

Foto: Petr Horník, Právo

Roman má takové zaměstnání, že mívá i několik dní v kuse volno a to se pak věnuje právě psaní nebo pokračování rekonstrukce domu a zvelebování velké zahrady. I když přiznává, že to je spíše parketa jeho ženy. Pokud nepočítá stavění zídek a přenášení kamenů, kterých mají na pozemku ve vesnici u Kladna dost z vlastních zdrojů.

Celým přízemím vede chodba spojující místnosti. Až na konci je ložnice, která má klasické „čtyři stěny“ a dveře.

Foto: Petr Horník, Právo

Příjemné změny

„V Kladně jsme bydleli, ale chtěli jsme změnu. Syn rostl a byt byl menší a menší. Jsme tu už tři roky a nelitujeme, i když je pořád co dělat a ještě dlouho bude,“ usmívá se kladenský rodák.

Interiér kuchyně dokládá, že se starý dům stal vlastně moderně vybavenou novostavbou.

Foto: Petr Horník, Právo

Foto: Petr Horník, Právo

„Měli jsme štěstí - přes inzerát jsme poměrně rychle našli toto místo a dům byl zrovna zlevněný. Prostředí je perfektní a neměnil bych ho ani za jednou tak dražší stavení. Hned se nám tady líbilo, přestože uvnitř byla spousta sutě. Z bytu jsme sem dojížděli jako na stavbu. Zatím byt pronajímáme a pomáháme si tak splácet hypotéku. Líbí se nám ale tady natolik, že asi jednou byt prodáme a soustředíme se jen na tuto adresu.“

„Jsou tu okna ze dvou stran, takže se nám občas stane, že místností proletí pták.“

Foto: Petr Horník, Právo

Pro svoji profesi (s pravidelným příjmem) se musí Roman udržovat ve fyzické kondici, k čemuž mu dopomáhají činky v podkroví, ale i samovýroba topného dřeva.

„To mě baví a je to i levnější. Navíc je pro nás přímý oheň, po letech v činžáku, pořád ještě zážitkem. Jinak na ruce zas až tak šikovný nejsem, ovšem při dnešním nedostatku řemeslníků jsem už dost okoukal a dost si tady toho děláme sami. Hlavně jsem brzy přišel na to, že je lepší si - co jde - udělat sám, než spoléhat na někoho jiného. Mnohdy nespolehlivého. Firma nám dělala střechu a elektřinu.“

Antika a internet

Období antiky je našemu hostiteli větším koníčkem než současné stavitelství a má o něm hodně načteno, čehož využívá i ve svých knihách. Jeho prvotinou je historický román Legionář a ve stejném roce 2013 vydal druhou knihu Zuřící lev. Jde také o příběh ze starověkého Říma.

Podkrovní pokoj má také současný a prosvětlený design. Sto třicet metrů plochy i s podkrovím rodině bohatě stačí. Navíc syn bude stále více na studiích v Praze.

Foto: Petr Horník, Právo

„Antika je můj koníček od mládí, ale žádné klasické historické vzdělání nemám. Hodně při psaní využívám i údajů vyhledaných na internetu. Moje tzv. pracovna je tak malý stolek u okna s laptopem. Víc nepotřebuji. Na druhé straně je pravda, že ten, kdo chce psát, by měl mít něco prožito. Ve dvaceti, i když jsem si pro sebe psal už jako dítě, bych nenapsal to co dneska. Taky rádi cestujeme, i díky tomu, že manželka pracuje na letišti. Jenže není moc času,“ konstatuje jednačtyřicetiletý spisovatel, kterému se při jeho různých profesích dostal pod kůži nejeden zážitek.

„Máme rádi moderní styl i barvy, které jsme tu použili.“ Jak dokládá i prostorná koupelna.

Foto: Petr Horník, Právo

Několik let pracoval i jako vyhazovač v pražských nočních klubech. Román ze současnosti ale přesto nechystá.

„Nevím, co bych psal, i když mě k tomu kamarádi vybízejí. Ale tím, že píšu o světech, kde jsem nebyl, se víc odreaguji a zabavím. Dneska píše každý druhý a jsem rád, že si mě všimlo velké nakladatelství, protože už vím, že i psaní se dnes neobejde bez reklamy.“

Tady je spisovatelovo.

Foto: Petr Horník, Právo

Zázemí i na zahradě

Sport je pro Romana dalším koníčkem. „Od třinácti jsem boxoval a postupně nabaloval další bojové sporty. Dnes k tomu rád přidávám i práci na zahradě, které nás na velkém pozemku čeká také hodně. Chceme tu vybudovat okrasnou i užitkovou část. A v tom nejodlehlejším koutě plánujeme ve svahu postavit pergolu.“

Z ní by měl být příjemný výhled přes střechu jejich domu a celou vesnici až na vzdálený horizont.

Burešovi rukou nerozdílnou přeměňují neudržovaný pozemek v pestrou zahradu.

Foto: Petr Horník, Právo

„Dovedu si představit, že se tu jednou budu věnovat už jenom psaní - obklopen zelení. A kamennými zídkami. Vypadalo to tady úplně jinak, hodně zeminy jsme od baráku odkopali - to už bych nechtěl zažít. Nastěhovali jsme se sem v době, když ještě nebylo dodělané podkroví.

Různé zóny budou v zahradě za pár let ještě výraznější.

Foto: Petr Horník, Právo

Foto: Petr Horník, Právo

Manželka je nadšená kuchařka a zahradnice, takže celou zimu je v kuchyni a od jara do podzimu venku,“ usmívá se Roman Bureš s tím, že poslední roky rádi pijí hodně svého moštu a užívají si i vlastní vypěstovanou zeleninu. Na zahradě odpočívají i ve vířivce.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

„Pozemek je tak velký, že bychom ani nemuseli se dvěma psy na procházku. A jsem tu šťastný.“

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků